Zgłoszona przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego obywatelska inicjatywa uchwałodawcza została poparta przez grupę 125 osób.
Wniosek o nadanie imienia małżeństwa Tuwimów jest nawiązaniem do bezpośredniej historii tego miejsca. Od 1875 roku aż do II wojny światowej mieściła się tutaj, w trzypiętrowym budynku przemysłowym, fabryka włókiennicza. Na terenie fabryki, poza tkalnią i kotłownią, znajdował się też dwupiętrowy murowany budynek mieszkalny.
Wejście do budynku prowadziło od ulicy Piekarskiej. Znajdowały się tutaj biura fabryki oraz mieszkania właściciela i dyrektora. Do roku 1918 mieszkała tu także rodzina prokurenta fabryki Jakuba Marchew. W tym domu - przy ulicy Piekarskiej 18 – w 1894 roku urodziła się Jego córka – Stefania-muza i przyszła żona Juliana Tuwima i tutaj spędziła dzieciństwo. W latach 1912-1919 Stefanię odwiedzał Julian Tuwim „wpadając na dzień do Tomaszowa”.
W roku 1935 tkalnia i dom przy ulicy Piekarskiej 18 zostały sprzedane na licytacji, ponieważ fabryka zbankrutowała.
W latach 1941-1943 mieścił się tam przymusowy obóz pracy dla tomaszowskich Żydów. Po likwidacji getta i obozu pracy w maju 1943 roku, zabudowania fabryczne zostały zburzone. W 1945 roku, po uporządkowaniu terenu dawnej fabryki, w tym miejscu utworzono skwer.
Nadanie proponowanej nazwy istniejącemu tu parkowi pozwoli na przywrócenie pamięci związku Juliana Tuwima z Tomaszowem Mazowieckim. Będzie też hołdem dla wielkiej miłości poety i Stefanii – rodowitej tomaszowianki.
Atrakcyjne położenie Parku w starej i historycznej śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej, w bezpośrednim sąsiedztwie zrewitalizowanego placu Tadeusza Kościuszki jest doskonałym miejscem dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.
Przewidywane wydatki związane z nadaniem nazwy parkowi, które obciążą budżet Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dotyczą wykonania i umieszczenia tablic z nazwą Parku. Koszt jednej kształtuje się w granicach ok. 50,00 złotych za 1 sztukę.
Radni nad projektem w czasie sesji nie dyskutowali, chociaż ciekawy był wynik głosowania członków komisji Gospodarki w tej sprawie. Pozostało ono nie rozstrzygnięte, ponieważ trzech radnych było przeciw uchwale a czterech wstrzymało się od głosu. Za projektem uchwały w czasie obread zagłosowali jednak wszyscy obecni na sali radni.
Napisz komentarz
Komentarze