Dyrektor Muzeum i opiekun działu historycznego zapraszają na wykład pt. “Kiedy osada stała się miastem”, zorganizowany w ramach obchodów 185 rocznicy nadania praw miejskich Tomaszowow
21.11.2015 17:22
(aktualizacja 26.09.2023 21:44)
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
kopa men
23.11.2015 13:22
To miasto straciło swój charakter w momencie dojścia do władzy najgorszych elementów i nierobów. Dla nich liczyło się tylko niszczenie, niszczenie i zmiana nazw ulic, parków itd. Inne miasta z pietyzmem dbają o zabytki ( patrz sąsiedni Piotrków Trybunalski czy Skierniewice ). Tam liczy się historia miasta i jego mieszkańców, a w Tomaszowie jest wieczna nienawiść małomiasteczkowych słoików do wszystkiego co nie po ich myśli. Ciągle tylko niszczą nie budując nic w zamian. To miasto zostało skazane na wymarcie w okresie najbliższych 50 lat. Dlaczego? Bo radni nie szanują historii , naszej historii jaka by nie była, a naród bez historii jest narodem ciemnym i wymierającym jak naród Hucuchów z flmu "Jak rozpętałem II wojnę".
@
23.11.2015 17:16
"Bo radni nie szanują historii ". W naszym mieście nie szanują historii miasta: pracownicy urzędów Miasta i Starostwa, nauczyciele historii i dyrektorzy szkół i inni. Promocja miasta przez Urząd Miasta jest prawie żadna - wystarczy zobaczyć jakie materiały znajdują się w informacji turystycznej Starostwa (taka też jest) oraz Urzędu Miasta. Może tak nasze władze zainteresują się z jakimi materiałami promocyjnymi - turystycznymi pracownicy urzędu biorą udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych - dobrze, że tylko w kraju (ile wynoszą koszty udziału).
silv
23.11.2015 21:36
Zapomniałeś o jednej znaczącej różnicy oba miasta przez dłuższy czas były miastami wojewódzkimi i dostawały większe dotację na różnego typu praca... niestety Tomaszów dopiero od kilkunastu lat jest traktowany podobnie jak tamte miasta a taki skok nie da się nadrobić w ciągu chwili...
kiki
22.11.2015 11:01
multek, co to jest za profesja ftyzjatra?...nawet w encyklopedii takiego hasła niet.
Ftyzjatra
Dziedzina medycyny, wywodząca się z nauki o chorobach wewnętrznych (interny), opisująca przyczyny, diagnostykę, obraz kliniczny, powikłania, leczenie, rokowanie oraz profilaktykę gruźlicy płuc i opłucnej oraz gruźlicy innych narządów.
http://pl.mimi.hu/medycyna/fty...jatra.html
filonka
22.11.2015 15:14
a ja kiedyś czytałam że ,,kiki'' to mężczyzna
Dimos
22.11.2015 10:43
Szanowna Pan Tomaszowianko napisałem o przesadzie, która funkcjonuje. Napisałem o zabytkach z okresu do 200 lat a Pani przytacza prawdziwe perły w regionie aby umniejszyć moją wypowiedź. Czy zdaje sobie Pani sprawę, że konserwator wpisał do rejestru drewniane domy przy ul. Mireckiego czy drewniaki przy Warszawskiej. Porozmawiajmy o tym.
Mordimer_Madderdin
22.11.2015 11:20
A jakie inne zabytki może mieć miasto, które samo ma niewiele lat? W stosunku do wielu innych miast w Polsce Tomaszów ma bardzo krótką historię, więc należy zachowywać, moim zdaniem, każde świadectwo przeszłości miasta...
X
23.11.2015 17:01
Nasze miasto ma stosunkowo niewiele lat, ale i tutaj znajdują się zabytki. Należy pamiętać, że zabytki to nie tylko budynki. Historię miasta ma przyjąć do 1789r. "powstały Kuźnice Tomaszowskie", na obecnym terenie miasta są zabytki jeszcze starsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii miasta to proszę odwiedzić stronę Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego www.tptm.pl (pomimo trudności działa). Towarzystwo stara się między innymi o przypomnienie historii miasta. Jeżeli chodzi o zabytki w mieście to należy dobrze popatrzeć wkoło siebie. Członkowie Towarzystwa chętnie porozmawiają na temat historii, zabytków.
no tak
22.11.2015 20:14
Naród który nie dba o pamiątki historyczne przestaje być narodem, oby tylko te pofabrykanckie wille uratowano, skoro już tak niewiele pozostało pamiątek z historii Tomaszowa.
Silv
23.11.2015 21:33
Tylko zamek w Inowłodzu został odbudowany kilka lat temu a zgodnie z Pana wcześniejszym postem powinno się go wyburzyć :) Więc proponuje lepiej dobierać słownictwo jeśli miałeś na myśli coś innego.
22.11.2015 10:43
my się wstydzimy historii swojego miasta !!! W KRAKOWIE a zwłaszcza na Krakowskim Kazimierzu są kamienice na których wiszą tabliczki z żydowską gwiazdą i opisują jaki słynny żyd mieszkał tej kamienicy , to samo dotyczy obywateli niemieckich ... A my co robimy ??? wypieramy się swojej przeszlości , a kilku lub kilkunastu mieszkańców pochodzenia żydowskiego naszego miasta była znana na całym świecie : Kilka przykładów :
1. Segałowicz z Borodinów Klara (1896–1943), aktorka teatralna i filmowa,
wybitna artystka dramatyczna rodem z Tomaszowa Mazowieckiego,
2. Warzager Zajnwel Ber (1912–1988), artysta tomaszowski, malarz ekspresjonista,
twórca plakatów, więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie,
dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, następnie malarz-informelista
działający w Izraelu i Niemczech
3. Sterling Seweryn Leopold (1864–1932), lekarz internista i ftyzjatra, działacz
społeczny, popularyzator oświaty sanitarnej, profesor higieny społecznej
w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi, uczony, który większość swoich
prac naukowych poświęcił zagadnieniom gruźlicy
22.11.2015 10:52
Problemem może być własność niektórych nieruchomości. Zmieniały one od 1939 roku w dziwny sposób właścicieli. Często fałszowano dokumenty, a własność przejmowano na podstawie umów, które dzisiaj w sądach wywoływałyby jedynie śmiech.
#
22.11.2015 12:01
Wciąż tylko temat narodu żydowskiego.
A gdzie są słynni Polacy, których losy są związane z naszym miastem?
Dlaczego o nich nie pamiętamy?
Niemców (nie piszę tutaj o faszystach) zasłużonych dla Tomaszowa też nie było?
kiki
22.11.2015 10:11
Nie ma się co dziwić, że o zabytki w Tomaszowie się nie dba. Inteligencję wymordowali okupanci Hitlera a resztę wykończyli miłośnicy zbrodniarza Stalina.
Komuchy dokonują reszty przy wsparciu zasiedlających miasto synalków i cór fornali i parobków okolicznych wsi.
Kto ma więc dbać o zabytki miasta?...samowolka i robi się tak jak komu pasuje.
Niska świadomość i niskie morale....ale jest to domeną młodych miast i miasteczek.
Dimos
21.11.2015 21:51
Szkoda każdego kamyka. Tu trzeba sobie zadać pytanie czy obiekty z historią 100-200 lat budowane jako karczmy czy hale produkcyjne to prawdziwe zabytki. Tak mocne przywiązanie do każdego kamyka doprowadza do stagnacji. Ścianka przy Kauflandzie jako upamiętnienie fabryki, kominy po Mazowi jako zabytek. Wpisywanie do rejestru zabytków elewacji starych drewnianych ruin. Dokąd to nas zaprowadzi? Kto będzie to utrzymywać? Jak poszło o budowanie nowego budynku Sądu to nikt nie miał obiekcji z wyburzeniem "stajni" Ostrowskich. Teraz jak trzeba rewitalizować ul. Barlickiego to sentymentalizm może zaprowadzić w las. Z historii miasta brutalnie usunięte zostały tradycje żydowskie, ewangelickie, niemieckie nawet prawosławne. To jest historia o której warto podyskutować. Mamy jej sporo na cmentarzu przy Smutnej. Warto zadbać o jego wielokulturowość dla potomnych.
bejc
21.11.2015 23:07
I bardzo dobrze ,że usunieto relikwie hegemonii carskiej w postaci cerkwi z wizerunku Tomaszowa.Był to symbol poddaństwa właścicieli fabryk dla okazania szacunku carowi rosyjskiemu (na dodatek w tym samym miejscu po 1945 powstała "wspaniała iglica z gwiazdą" ....).Projekt finansowali Niemcy i Żydzi.
Po 1918 r. cerkiew stała się dla tomaszowian symbolem rosyjskiego ucisku. Cerkiew zburzono w 1925 w r. w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, prowadzonej przez kolejne polskie rządy aż do II wojny światowej.
tomaszowianka
22.11.2015 09:02
Zgodnie z pana myśleniem należałoby również wyburzyć kościółek św. Idziego czy nowo odbudowany zamek w Inowłodzu, makabra!
tomaszowianka
21.11.2015 17:57
A mi jest żal Rynku Św. Tekli, miejsce to obecnie zapomniane, rozebrano kilka lat temu stojącą tu Karczmę-Zajazd z końca XVIII wieku. Budynek ten istniał już w Kużnicach Tomaszowskich, wtedy po drugiej stronie Wolbórki istniał tylko skromny wówczas Pałac Ostrowskich wśród starych borów, a przy skarpie stały piece do wytapiania rudy żelaza, dostarczanej z kopalni w lesie niebrowskim, tj. nieopodal Młyna nad Wolbórką przy obecnej ul. Gen. J. Hallera.
Napisz komentarz
Komentarze