Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kiedy osada stała się miastem

Dyrektor Muzeum i opiekun działu historycznego zapraszają na wykład pt. “Kiedy osada stała się miastem”, zorganizowany w ramach obchodów 185 rocznicy nadania praw miejskich Tomaszowow

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kopa men 23.11.2015 13:22
To miasto straciło swój charakter w momencie dojścia do władzy najgorszych elementów i nierobów. Dla nich liczyło się tylko niszczenie, niszczenie i zmiana nazw ulic, parków itd. Inne miasta z pietyzmem dbają o zabytki ( patrz sąsiedni Piotrków Trybunalski czy Skierniewice ). Tam liczy się historia miasta i jego mieszkańców, a w Tomaszowie jest wieczna nienawiść małomiasteczkowych słoików do wszystkiego co nie po ich myśli. Ciągle tylko niszczą nie budując nic w zamian. To miasto zostało skazane na wymarcie w okresie najbliższych 50 lat. Dlaczego? Bo radni nie szanują historii , naszej historii jaka by nie była, a naród bez historii jest narodem ciemnym i wymierającym jak naród Hucuchów z flmu "Jak rozpętałem II wojnę".

@ 23.11.2015 17:16
"Bo radni nie szanują historii ". W naszym mieście nie szanują historii miasta: pracownicy urzędów Miasta i Starostwa, nauczyciele historii i dyrektorzy szkół i inni. Promocja miasta przez Urząd Miasta jest prawie żadna - wystarczy zobaczyć jakie materiały znajdują się w informacji turystycznej Starostwa (taka też jest) oraz Urzędu Miasta. Może tak nasze władze zainteresują się z jakimi materiałami promocyjnymi - turystycznymi pracownicy urzędu biorą udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych - dobrze, że tylko w kraju (ile wynoszą koszty udziału).

silv 23.11.2015 21:36
Zapomniałeś o jednej znaczącej różnicy oba miasta przez dłuższy czas były miastami wojewódzkimi i dostawały większe dotację na różnego typu praca... niestety Tomaszów dopiero od kilkunastu lat jest traktowany podobnie jak tamte miasta a taki skok nie da się nadrobić w ciągu chwili...

kiki 22.11.2015 11:01
multek, co to jest za profesja ftyzjatra?...nawet w encyklopedii takiego hasła niet.

Typowa blądynko (błąd zamierzony) 22.11.2015 11:30
Ftyzjatra Dziedzina medycyny, wywodząca się z nauki o chorobach wewnętrznych (interny), opisująca przyczyny, diagnostykę, obraz kliniczny, powikłania, leczenie, rokowanie oraz profilaktykę gruźlicy płuc i opłucnej oraz gruźlicy innych narządów. http://pl.mimi.hu/medycyna/fty...jatra.html

filonka 22.11.2015 15:14
a ja kiedyś czytałam że ,,kiki'' to mężczyzna

Dimos 22.11.2015 10:43
Szanowna Pan Tomaszowianko napisałem o przesadzie, która funkcjonuje. Napisałem o zabytkach z okresu do 200 lat a Pani przytacza prawdziwe perły w regionie aby umniejszyć moją wypowiedź. Czy zdaje sobie Pani sprawę, że konserwator wpisał do rejestru drewniane domy przy ul. Mireckiego czy drewniaki przy Warszawskiej. Porozmawiajmy o tym.

Mordimer_Madderdin 22.11.2015 11:20
A jakie inne zabytki może mieć miasto, które samo ma niewiele lat? W stosunku do wielu innych miast w Polsce Tomaszów ma bardzo krótką historię, więc należy zachowywać, moim zdaniem, każde świadectwo przeszłości miasta...

X 23.11.2015 17:01
Nasze miasto ma stosunkowo niewiele lat, ale i tutaj znajdują się zabytki. Należy pamiętać, że zabytki to nie tylko budynki. Historię miasta ma przyjąć do 1789r. "powstały Kuźnice Tomaszowskie", na obecnym terenie miasta są zabytki jeszcze starsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii miasta to proszę odwiedzić stronę Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego www.tptm.pl (pomimo trudności działa). Towarzystwo stara się między innymi o przypomnienie historii miasta. Jeżeli chodzi o zabytki w mieście to należy dobrze popatrzeć wkoło siebie. Członkowie Towarzystwa chętnie porozmawiają na temat historii, zabytków.

no tak 22.11.2015 20:14
Naród który nie dba o pamiątki historyczne przestaje być narodem, oby tylko te pofabrykanckie wille uratowano, skoro już tak niewiele pozostało pamiątek z historii Tomaszowa.

Silv 23.11.2015 21:33
Tylko zamek w Inowłodzu został odbudowany kilka lat temu a zgodnie z Pana wcześniejszym postem powinno się go wyburzyć :) Więc proponuje lepiej dobierać słownictwo jeśli miałeś na myśli coś innego.

22.11.2015 10:43
my się wstydzimy historii swojego miasta !!! W KRAKOWIE a zwłaszcza na Krakowskim Kazimierzu są kamienice na których wiszą tabliczki z żydowską gwiazdą i opisują jaki słynny żyd mieszkał tej kamienicy , to samo dotyczy obywateli niemieckich ... A my co robimy ??? wypieramy się swojej przeszlości , a kilku lub kilkunastu mieszkańców pochodzenia żydowskiego naszego miasta była znana na całym świecie : Kilka przykładów : 1. Segałowicz z Borodinów Klara (1896–1943), aktorka teatralna i filmowa, wybitna artystka dramatyczna rodem z Tomaszowa Mazowieckiego, 2. Warzager Zajnwel Ber (1912–1988), artysta tomaszowski, malarz ekspresjonista, twórca plakatów, więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, następnie malarz-informelista działający w Izraelu i Niemczech 3. Sterling Seweryn Leopold (1864–1932), lekarz internista i ftyzjatra, działacz społeczny, popularyzator oświaty sanitarnej, profesor higieny społecznej w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi, uczony, który większość swoich prac naukowych poświęcił zagadnieniom gruźlicy

22.11.2015 10:52
Problemem może być własność niektórych nieruchomości. Zmieniały one od 1939 roku w dziwny sposób właścicieli. Często fałszowano dokumenty, a własność przejmowano na podstawie umów, które dzisiaj w sądach wywoływałyby jedynie śmiech.

# 22.11.2015 12:01
Wciąż tylko temat narodu żydowskiego. A gdzie są słynni Polacy, których losy są związane z naszym miastem? Dlaczego o nich nie pamiętamy? Niemców (nie piszę tutaj o faszystach) zasłużonych dla Tomaszowa też nie było?

kiki 22.11.2015 10:11
Nie ma się co dziwić, że o zabytki w Tomaszowie się nie dba. Inteligencję wymordowali okupanci Hitlera a resztę wykończyli miłośnicy zbrodniarza Stalina. Komuchy dokonują reszty przy wsparciu zasiedlających miasto synalków i cór fornali i parobków okolicznych wsi. Kto ma więc dbać o zabytki miasta?...samowolka i robi się tak jak komu pasuje. Niska świadomość i niskie morale....ale jest to domeną młodych miast i miasteczek.

Dimos 21.11.2015 21:51
Szkoda każdego kamyka. Tu trzeba sobie zadać pytanie czy obiekty z historią 100-200 lat budowane jako karczmy czy hale produkcyjne to prawdziwe zabytki. Tak mocne przywiązanie do każdego kamyka doprowadza do stagnacji. Ścianka przy Kauflandzie jako upamiętnienie fabryki, kominy po Mazowi jako zabytek. Wpisywanie do rejestru zabytków elewacji starych drewnianych ruin. Dokąd to nas zaprowadzi? Kto będzie to utrzymywać? Jak poszło o budowanie nowego budynku Sądu to nikt nie miał obiekcji z wyburzeniem "stajni" Ostrowskich. Teraz jak trzeba rewitalizować ul. Barlickiego to sentymentalizm może zaprowadzić w las. Z historii miasta brutalnie usunięte zostały tradycje żydowskie, ewangelickie, niemieckie nawet prawosławne. To jest historia o której warto podyskutować. Mamy jej sporo na cmentarzu przy Smutnej. Warto zadbać o jego wielokulturowość dla potomnych.

bejc 21.11.2015 23:07
I bardzo dobrze ,że usunieto relikwie hegemonii carskiej w postaci cerkwi z wizerunku Tomaszowa.Był to symbol poddaństwa właścicieli fabryk dla okazania szacunku carowi rosyjskiemu (na dodatek w tym samym miejscu po 1945 powstała "wspaniała iglica z gwiazdą" ....).Projekt finansowali Niemcy i Żydzi. Po 1918 r. cerkiew stała się dla tomaszowian symbolem rosyjskiego ucisku. Cerkiew zburzono w 1925 w r. w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, prowadzonej przez kolejne polskie rządy aż do II wojny światowej.

tomaszowianka 22.11.2015 09:02
Zgodnie z pana myśleniem należałoby również wyburzyć kościółek św. Idziego czy nowo odbudowany zamek w Inowłodzu, makabra!

tomaszowianka 21.11.2015 17:57
A mi jest żal Rynku Św. Tekli, miejsce to obecnie zapomniane, rozebrano kilka lat temu stojącą tu Karczmę-Zajazd z końca XVIII wieku. Budynek ten istniał już w Kużnicach Tomaszowskich, wtedy po drugiej stronie Wolbórki istniał tylko skromny wówczas Pałac Ostrowskich wśród starych borów, a przy skarpie stały piece do wytapiania rudy żelaza, dostarczanej z kopalni w lesie niebrowskim, tj. nieopodal Młyna nad Wolbórką przy obecnej ul. Gen. J. Hallera.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama