Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Prof. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęła swą działalność w 1965 roku jako Szkoła Muzyczna I stopnia, a wyłoniła się z Ogniska Muzycznego, które działało w mieście już 5 lat. Aby uzdolniona muzycznie młodzież mogła kontynuować naukę, w 1981 roku została powołana Szkoła Muzyczna II stopnia jako filia szkoły piotrkowskiej, a autonomie uzyskała w 1989 roku. Jest ona pierwszą i jedyną instytucją szkolnictwa muzycznego w środowisku.
W szkole uczy się 196 uczniów : 154 w PSM I stopnia oraz 42 w PSM II stopnia, grono pedagogiczne liczy 28 nauczycieli .
Szkoła pełni w środowisku lokalnym ważną rolę kulturotwórczą. Każdego roku organizowanych jest wiele koncertów dla mieszkańców miasta, nie tylko w budynku szkoły lecz także w Muzeum Regionalnym, w Kościele Ewangelickim, w Urzędzie Miasta, w Domach Kultury, szkołach, przedszkolach, kościołach oraz w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.
Oprócz podstawowego zadania Szkoły Muzycznej jakim jest prowadzenie działalności dydaktycznej, nasza placówka jest organizatorem wielu konkursów, festiwali, przesłuchań o różnym zasięgu. Najbardziej prestiżowy jest Młodzieżowy Konkurs na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, który swym zasięgiem obejmuje cały kraj i przyciąga najzdolniejszych często uhonorowanych na wielu konkursach skrzypków, pragnących zagrać przed wyjątkową komisją oceniającą pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Jakowicza. Każdorazowo w jury zasiadają najwybitniejsi skrzypkowie, koncertmistrzowie orkiestr a jednocześnie najlepsi pedagodzy w Polsce. Wielu z nich było uczniami patrona konkursu profesora Tadeusza Wrońskiego, którego osoba i dzieło jednoczy skrzypków kilku pokoleń w czasie trwania konkursu – święta skrzypiec i muzyki skrzypcowej.
Co dwa lata odbywa się Regionalny Konkurs Muzyki Kameralnej „Fortepian na 4 ręce”, w którym chętnie uczestniczą nawet najmłodsi pianiści poszerzając swoje umiejętności muzykowania zespołowego i poznając nową, bardzo ciekawą literaturę. Ogólnopolski Konkurs Gitarowy na wykonanie utworów kompozytorów polskich cieszy się także ogromnym zainteresowaniem wśród najlepszych gitarzystów naszego kraju.
Staramy się o dotacje, które przeznaczane są na zakup instrumentów muzycznych, w tym roku pozyskaliśmy 100 000 zł na pół koncertowy fortepian Yamaha C 5.
Nasi uczniowie reprezentują szkołę w wielu międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i międzyszkolnych konkursach instrumentalnych i teoretycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielu jest stypendystami Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Tomaszowa.
Większość absolwentów kontynuuje życie z muzyką studiując na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w innych Akademiach Muzycznych w kraju i za granicą, a po ukończeniu studiów czynnie uczestniczą w życiu muzycznym kraju. Do najbardziej znanych i cenionych należą: dr Artur Zagajewski – kompozytor i teoretyk muzyki, dr Bartłomiej Marusik – kompozytor i gitarzysta, Rafał Odrobina – pianista, historyk sztuki, Marzena Kowalska, Piotr Fidelus, Iwona Kmiecik, Agata Kurzyk, Piotr Przedbora.
Większość grona pedagogicznego to wychowankowie tomasowskiej szkoły muzycznej, którzy po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych wrócili do rodzinnego miasta aby kształcić następne pokolenia muzyków i świadomych odbiorców sztuki. Są to: Agnieszka Gach, Dorota Habiera – Czaplińska, Iwona Kamieńska, Aneta Kotwicz – Bilmin, Anna Lenarcik, Julita Małek, Katarzyna Małek, Maria Panfil, Katarzyna Sęk, Agnieszka Strawińska, Izabela Sukniewicz, Danuta Szczurowska, Dariusz Trzciński, Renata Walesińska, Ewelina Wójcik, Anna Zdonek.
„Szkoła muzyczna daje możliwość chwilowego uwolnienia się od rzeczywistości, dotknięcia czegoś nierealnego, przez 45 minut każdy uczeń staje się muzykiem, artystą solistą. Staje na małej scenie klasy i gra dla jednego tylko słuchacza, swojego nauczyciela, by potem śnić o pięknych salach koncertowych.” – to słowa naszej absolwentki Oli Grudy.
Napisz komentarz
Komentarze