Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Hangar dla skansenu - W spadku po Ignacym Mościckim

Obiekty związane z postacią prof. Ignacego Mościckiego - wybitnego naukowca, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926-1939 można znaleźć nie tylko na terenie jego byłej rezydencji letniej w Spale, ale także w … Tomaszowie Mazowieckim. Kilka takich cennych pamiątek trafiło w ostatnich latach do tutejszego Skansenu Rzeki Pilicy. Dzięki temu zostały ocalone przed grożącym im zniszczeniem. Po poddaniu pieczołowitej renowacji i konserwacji rozpoczęły w tomaszowskim skansenie swoje „drugie życie”.

Tak stało się z drewnianym spichlerzem na karmę dla żubrów, pochodzącym z dawnego zwierzyńca, utworzonego w 1934 roku dla Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Książu pod Smardzewicami. Podczas prowadzonej przed kilkunastu laty modernizacji smardzewickiego ośrodka hodowli żubrów spichlerz, będący znakomitym przykładem tradycyjnej ciesiołki, miał zostać zniszczony.  W ostatniej chwili został uratowany dzięki przeniesieniu go do pilickiego skansenu.

 

Podobnie było ze stylową, drewnianą bramą do smardzewickiego zwierzyńca, pochodzącą również w 1934 roku.  I ona podczas wspomnianej modernizacji była skazana na zniszczenie. Przetrwała jednak w formie wiernej rekonstrukcji dokonanej przez tomaszowski skansen z użyciem oryginalnych elementów. Brama, nosząca wyraźne cechy propagowanego w okresie międzywojennym tzw. stylu narodowego polskiego,  zdobi obecnie główne wejście do skansenu.

 

Taką samą architekturę reprezentuje sąsiadująca dzisiaj z prezydencką bramą dawna  wartownia, pochodząca z  rezydencji I. Mościckiego  w Spale.  Ten urokliwy, drewniany  budyneczek został tam ustawiony w latach 30-tych przy jednej z bram wjazdowych. Po wojnie trafił na krótko do tomaszowskiego osiedla „Michałówek”, skąd został przeniesiony do nowo zbudowanej przystani ówczesnych zakładów włókien sztucznych nad Pilicą. Przez pół wieku stał przy bramie wjazdowej w charakterze rozdzielni elektrycznej. Przed siedmioma laty dawna spalska wartownia, również związana z postacią Prezydenta I. Moscickiego, została uratowana przed zniszczeniem dzięki przeniesieniu do pilickiego skansenu.

 

Do tej niezwykłej, unikatowej w Polsce kolekcji pamiątek po Prezydencie RP – prof. Ignacym Mościckim ma szansę wkrótce dołączyć historyczny hangar  lotniczy. Jego metryka  zaczyna się w Spale, gdzie w 1938 roku zaczęto tworzyć lotnisko na potrzeby tamtejszej rezydencji prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z jego elementów stał się hangar lotniczy o nowatorskiej technicznie konstrukcji metalowo-drewnianej i powierzchni prawie 400 m kwadrat.  Obiekt ten na początku II wojny światowej został  przeniesiony  na teren tworzonego przez Niemców lotniska wojskowego w Glinniku. Po zakończeniu wojny  przez długi czas służył tam do celów wojskowych, a ostatnio przestał być wykorzystywany. Przed kilku laty dowództwo 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, postanowiło ofiarować historyczny hangar Skansenowi Rzeki Pilicy.

 

 

Ten symboliczny dar dla skansenu, a zarazem – dla rodzimego miasta, był wynikiem wieloletniej bliskiej współpracy tej placówki z tomaszowską 25 BKP na polu wychowania patriotycznego młodzieży i promocji obronności. W ślad za tym w 2013 roku Ministerstwo Obrony Narodowej wydało formalną decyzję o nieodpłatnym przekazaniu tomaszowskiemu skansenowi konstrukcji hangaru.  W ubiegłym roku  na koszt skansenu opracowano dokumentację na jego rozbiórkę wraz z uzyskaniem pozwolenia Wojewody Łódzkiego. Z kolei w marcu bieżącego roku opracowano, także sfinansowany przez skansen, projekt budowlany przeniesienia eksponatu i posadowienia go w nowym miejscu. Wiąże się to jednak z wydatkami, którym sam skansen nie jest w stanie podołać.

 

Realną szansę na sfinalizowanie całego przedsięwzięcia daje umieszczenie projektu przeniesienia konstrukcji historycznego hangaru – pamiątki po Prezydencie RP Ignacym Mościckim w   Tomaszowskim Budżecie Obywatelskim 2016 (TBO/25/2015). Oprócz doniosłych walorów historycznych i architektonicznych hangaru przemawiają za tym również ważne względy praktyczne. Dzięki tej operacji możliwe byłoby bowiem znaczące powiększenie nader skromnej obecnie bazy wystawienniczej i magazynowej skansenu. Dałoby to wreszcie szansę na uporządkowanie tematyczne skansenowych ekspozycji, a w tym na prezentację unikatowych w Polsce kolekcji, których w obecnych warunkach nie da się udostępniać zwiedzającym. A wielka szkoda!        

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ufajmy 21.09.2015 21:24
Andrzejowi Kobalczykowi. Na pustyni wybudował niezwykłą atrakcję regionu łódzkiego.

onyx 22.09.2015 08:18
Chyba go za słabo znasz.

qwer 20.09.2015 22:21
A gdzie niby bylo to lotnisko w Spale?

bejc 21.09.2015 03:57
http://tomaszow-tit.pl/artykul...,9645.html

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama