Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 02:32
Reklama
Reklama

funkcjonujące rozwiązania nie są wystarczające do przeciwdziałania przemocy domowej

Funkcjonujące rozwiązania nie są wystarczające do skutecznego przeciwdziałania przemocy domowej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Autorzy raportu wskazują, że policja i instytucje pomocy społecznej nie w pełni wywiązują się z obowiązków, co naraża życie i zdrowie ofiar przemocy.

Na konferencji prasowej w Warszawie prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zaprezentował wyniki raportu dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy domowej w latach 2021-2023.

Reklama

"Statystyki jasno wskazują, że poziom agresji nadużyć w najbliższym otoczeniu rośnie. Tylko w ostatnich tygodniach media informowały o dramatycznych incydentach w Krakowie, agresji wobec dzieci w Łodzi, Warszawie i Poznaniu" - mówił.

Przypomniał, że w Polsce istnieje obowiązek ścigania czynów zabronionych związanych z przemocą domową z urzędu, jednak - zdaniem szefa NIK - ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

"Z najnowszej kontroli wynika, że funkcjonujące obecnie rozwiązania nie są wystarczające do skutecznego i kompleksowego przeciwdziałania przemocy domowej. Zarówno policja, jak i instytucje pomocy społecznej nie w pełni wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków. Ten problem dotyczył aż 90 proc. skontrolowanych jednostek realizujących zadania objęte badaniem. Żadna z nich nie opracowała narzędzi, procedur ani metod identyfikowania osób szczególnie zagrożonych przemocą domową" - przekazał.

Dyrektorka delegatury NIK w Poznaniu Karolina Wirszyc-Sitkowska poinformowała, że według danych policji w latach 2021-2023 przemoc domowa dotykała blisko 80 tys. osób rocznie. W tej grupie około 14 tys. to były osoby małoletnie.

Zaznaczyła, że delegatura NIK w Poznaniu przeprowadziła dwie kontrole: doraźną, dotyczącą pomocy udzielanej ofiarom przemocy domowej w województwie wielkopolskim oraz ogólnopolską, dotyczącą przeciwdziałania przemocy domowej.

Przekazała, że NIK skontrolowała 32 podmioty: Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Komendy Powiatowe Policji.

Zdaniem Wirszyc-Sitkowskiej wyniki kontroli nie napawają optymizmem. "Ustalenia potwierdziły, że zdrowie i życie osób doznających przemocy domowej nadal jest zagrożone. Funkcjonujące rozwiązania okazały się niewystarczające nie tylko dla skutecznego i kompleksowego przeciwdziałania temu zjawisku, ale również poprawy sytuacji osób, które zostały dotknięte przemocą domową" - oceniła.

Według szefowej poznańskiej delegatury NIK udzielana pomoc była spóźniona i istotnie ograniczona, zdarzały się też przypadki bezpodstawnego odstąpienia od wszczęcia procedury niebieskiej karty. Ponadto - jak wskazała - wszczęte już procedury niebieskiej karty często realizowano nieprawidłowo lub nierzetelnie.

"Znaczny odsetek sprawców przemocy domowej nie był skutecznie izolowany. Niewielka była również liczba programów korekcyjno-edukacyjnych oraz psychologiczno-terapeutycznych kierowanych do sprawców przemocy" - dodała.

Zdaniem Wirszyc-Sitkowskiej główną barierą dla systemowego zapobiegania i ograniczenia zjawiska przemocy domowej jest brak centralnego Krajowego Rejestru Rodzin dotkniętych zjawiskiem przemocy domowej, który byłby zintegrowany z innymi systemami z obszaru wymiaru sprawiedliwości, ochrony zdrowia i polityki społecznej.

"Taki rejestr pozwalałby nie tylko ustalić rzeczywistą skalę tego zjawiska, ale także efektywnie planować działania na rzecz zapobiegania przemocy domowej" - stwierdziła.

Doradca ekonomiczny NIK Alicja Zdych oceniła, że w większości kontrolowanych jednostek podstawowe zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej nie były realizowane rzetelnie i w sposób zgodny z przepisami prawa.

"Prawie 90 proc. spośród skontrolowanych jednostek nie opracowało lub nierzetelnie opracowało i realizowało programy przeciwdziałania przemocy domowej" - zaznaczyła.

Zdych podkreśliła, że kluczowym ogniwem w systemie ochrony ofiar przemocy domowej są miejsca bezpiecznego schronienia, dostępne zarówno na terenie gminy, jak i powiatu.

"Tylko na terenie jednej z dziewięciu gmin funkcjonował ośrodek wsparcia. W przypadku aż czterech gmin i powiatów na ich obszarze nie było żadnego tego typu ośrodka. Osoby doznające przemocy kierowane były do innych miejsc wsparcia, często poza terenem powiatu, co mogło wpływać na niechęć do korzystania z proponowanej formy wsparcia" - zastrzegła.

Dodała, że także liczba programów korekcyjno-edukacyjnych kierowanych do sprawców przemocy domowej oraz programów psychologiczno-terapeutycznych była niewystarczająca.

"Wciąż bardzo niewielu sprawców przemocy uczestniczy w działaniach edukacyjnych, a jeszcze mniej je kończy. Przykładowo do programów korekcyjno-edukacyjnych przystąpiło łącznie 167 sprawców, a ukończyło jedynie 77" - mówiła Zdych.

Według ekspertki wyniki kontroli wykazały również, że policjanci w sposób niejednolity podchodzili do wszczęcia procedury niebieskiej karty w trakcie przeprowadzanych interwencji domowych.

"Najrzadziej wszczynano ją w Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem, gdzie zaledwie 5-7 proc. wszystkich interwencji domowych zakończonych było jej wszczęciem, podczas gdy w Komendzie Powiatowej Policji w Pile około 60-70 proc. przypadków interwencji zakończonych było wszczęciem tej procedury. W co trzeciej skontrolowanej komendzie stwierdzono przypadki odstąpienia od wszczęcia tej procedury, mimo że sporządzony przez funkcjonariuszy policji opis przebiegu interwencji wskazywał na zasadność jej wszczęcia" - stwierdziła.

Dodała, że wszystkie Komendy Powiatowe Policji i prawie 70 proc. skontrolowanych przez NIK ośrodków pomocy społecznej nieprawidłowo lub nierzetelnie realizowało wszczęte już procedury niebieskiej karty. "Nieprawidłowości w działaniach dotyczyły przede wszystkim nieudzielenia wsparcia osobom uwikłanym w przemoc domową" - wyjaśniła.

Zdych poinformowała, że choć najczęściej sprawcy przemocy domowej byli pod wpływem alkoholu, to nie zawsze interweniujący policjanci podejmowali decyzję o przewiezieniu ich do komendy lub izby wytrzeźwień. W zależności od KPP odsetek osób odizolowanych w ten sposób od swoich ofiar wyniósł od 0 do ok. 97 proc., ale aż w czterech komendach nie przekraczał 20 proc.

W ramach wcześniejszej kontroli doraźnej "Pomoc udzielana ofiarom przemocy domowej w województwie wielkopolskim" przeprowadzonej w 2023 r., NIK objęła badaniem także po dwa OPS, PCPR i KPP oraz ROPS. Od 10 czerwca do 5 lipca 2024 r. Izba prowadziła natomiast badanie ankietowe z udziałem 605 osób pełnoletnich, które zadeklarowały, że stosowano wobec nich przemoc domową.(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: romanTreść komentarza: Proszę zwrócić uwagę na pewien szczegół, flaga Polski na ramionach żołnierzy posiada 3 kolory :biały, czerwony i obwód jest czarny. Flaga niemiec nazistowskich jak i opaska ze swastyką miały trzy kolory: biały, czerwony i czarny, o co w tym chodzi? co to za zbieg faktów?Źródło komentarza: Ćwiczenie sztabowe 9 Łódzkiej Brygady Obrony TerytorialnejAutor komentarza: M!Treść komentarza: Nie dla południowego wariantu!!! Jak można to popierać?! Wystarczy objechać miasto z północy i południa...To strzał w plecy dla miasta i mieszkańców.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: A czego się Pan spodziewał po większości wyborców i po większości twz. "polityków" w Polsce?! Jakiegoś mózgu, jakiegoś myślenia?! Owszem, w każdej, tej tzw. "partii politycznej" kiedyś i dziś byli i są do dziś porządni ludzie, którzy mieli swoje zdecydowane, różne poglądy i tych ludzi można nazwać politykami. Tacy ludzie, jak: Macierewicz. Miller, Kwaśniewski, Kaczyńscy, to byli (śp. Lech Kaczyński) i są politykami , którzy skutecznie potrafią przekonywać do tego, co wyznają. I dlatego teraz ta wielka, bezmózga część elektoratu tych "polytyków" tak nienawidzi: np. Millera, który ostatnio określił obecną lewicę jako bezideową grupę ludzi, Macierewicza, który jest solą w oku tych tzw. "europejskich demokratów" za swój Smoleńsk, za "listę Macierewicza" z wykazem komunistycznych agentów. I o takich ludziach nie można mówić, że są jedynie cynikami. A w ogóle: czy Pan naprawdę wierzy, że polityka, na poziomie lokalnym i krajowym, samorządowa i parlamentarna, to czysta gra ?!?! Pozdrawiam.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: dżonyTreść komentarza: chyba nie znasz definicji obwodnicy. Jak sama nazwa wskazuje obwodnica powinna obwodem omijać miastoŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Czyli cynizm w czystej postaci! Śmiem twierdzić, że gdyby większość wyborców oprócz mózgi miała również rozum - zmysł polityczny Pana idol i to szemrane towarzystwo jak Pan je nazywa raczej więcej niż raz by nie wygrało. Mimo wszystko gratuluję wiary.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Odpowiadam: jest to tak, że mój idol wychodzi z założenia, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Innymi słowy: mój idol (który zawsze będzie tym moim idolem za swoją bezkomromisowość i odwagę) doskonale wie, co to za szemrane towarzystwo rządzi w tym powiatowym PiS-ie. Jednak zadaje sobie sprawę, że to szemrane towarzystwo ciągnie do każdych wyborów pozostałych, prawicowych i porządnych ludzi. I tak dzieje się w każdej szemranej politycznej bandzie. Dlaczego tak się dzieje? To jest proste, jak sznurek w kieszeni. Niechby została zastosowana w Polsce zasada BEZPOŚREDNICH wyborów (Paweł Kukiz), to wtedy nie miałyby znaczenia te różne kombinacje tych półprzestępczych, partyjnych mafii. I myślę, że wtedy mój idol nie musiałby tolerować takiego, szemranego, ale i tak by wygrywał.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzie
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama