Po zakończeniu w 2014r. projektu „III LO zdobywa Koronę Beskidów”, wyjątkowo postanowiliśmy zmienić rejon naszych majowych wypraw. Tym razem za namową przyjaciela szkoły pana Sławomira Izaka udaliśmy się na Podlasie do Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie na brak atrakcji nie można narzekać.
Bazą wypadową został nowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze.
Tradycyjnie już podczas rajdów staramy się łączyć aktywną turystykę z kształtowaniem postaw patriotycznych młodzieży i poznawaniem historii odwiedzanego regionu. Na początek oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom „Polskich Termopil”, którzy pod dowództwem kpt.Władysława Raginisa bronili w dniach 7-10 września 1939r. rejonu Wizny przed przeważającymi siłami niemieckimi.
Następnie wędrując licznymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi obserwowaliśmy okolice Biebrzy. Ciekawym uzupełnieniem była projekcja filmu przyrodniczego dotyczącego BPN. Kolejną atrakcją było poznawanie tajemnic Twierdzy Osowiec dzięki charyzmatycznemu przewodnikowi i pasjonatowi historii panu Mirosławowi Woronie.
Odwiedziliśmy miasteczko Goniądz oraz ekspozycję przyrodniczą w siedzibie BPN. Nie obyło się bez spaceru po bagnach, wzbogaconego ciekawymi opowieściami państwa Mydlińskich na temat nadbiebrzańskiej fauny i flory.Wtedy też zostaliśmy oficjalnie „biebrznięci” i sprawdziło się powiedzenie, że bagno wciąga;)!
Dodatkowo wracając „Łosiostradą” udało nam się spotkać, króla biebrzańskiej puszczy! Wieczorem ognisko z kiełbaskami i tańce na lokalnym parkiecie... Na koniec odwiedziliśmy Tykocin. Spacerując po „polskiej” stronie miasta poznawaliśmy historię pomników- hetmana Stefana Czarnieckiego i Orła Białego.
Odwiedziliśmy Kościół Parafialny pw. Świętej Trójcy, Alumnat i odbudowany stosunkowo niedawno, dzięki ofiarności milionera z Białegostoku Zamek Królewski. Po stronie „żydowskiej” zwiedziliśmy drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce oraz Dom Talmudyczny, gdzie znajduje się obecnie muzeum gromadzące pamiątki związane z historią Tykocina. Muzealne wystawy, stałe i czasowe, przywołują dawno minione zdarzenia i przenoszą w czasy, gdy Tykocin był prawdziwą perłą w Koronie Rzeczypospolitej. Obecnie to urokliwe miasteczko znane jest również z tego, że były w nim kręcone liczne sceny do filmu pana Jacka Bromskiego „U Pana Boga w Ogródku”. Pomimo kapryśnej pogody, szczególnie ostatniego dnia humory dopisywały, a cała wyprawa była bardzo udana.
Napisz komentarz
Komentarze