Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 03:06
Reklama

Będą monitorować stan Zalewu Sulejowskiego

W minionym tygodniu odbyła się konferencja naukowa poświęcona projektowi MONSUL, który obejmuje analizę czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika. Projekt współfinansowany jest w ramach mechanizmu EOG 2009 -2014, Program Operacyjny PL03: „Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

MONSUL to koncepcja, która realizowana będzie wspólnie przez Politechnikę Łódzką i Norweski Instytut Jakości Wody. Ma ona charakter interdyscyplinarny i wielowymiarowy. Do projektu zaproszono lokalne samorządy oraz organizacje społeczne, zainteresowane rewitalizacją zbiornika.   Politechnika zamierza  zaprojektować system monitoringu wód zalewu.  

Reklama

 

Wśród zadań projektu znajduje się m.in. zakup, montaż i uruchomienie systemu pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku. Urządzenie pływać będzie po powierzchni zbiornika i transmitując dane on-line do komputera. Monitoringiem będą objęte takie parametry jak: temperatura wody, pH, stężenie tlenu, przewodność, stężenie chlorofilu, zawartość N i P.

 

Ponadto opracowana zostanie baza danych GIS - System Informacji Geograficznej rejonu zbiornika Sulejowskiego;  model 3D zbiornika Sulejowskiego, pozwalający na wykonanie obliczeń rozkładu temperatur, prędkości przepływów i stężeń zanieczyszczeń oraz symulację stanu ekologicznego zalewu.

 

Jak podkreślają autorzy programu, jego nadrzędnym celem jest stworzenie uniwersalnego narzędzia, dzięki któremu możliwe będzie szybkie podejmowanie ważnych decyzji środowiskowych, planistycznych w zależności od zmieniającej się antropopresji na środowisko wód zalewu. Stworzony model stanie się matrycą, którą będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników wodnych w Polsce.

 

Projekt realizowany przez Politechnikę Łódzką, jest projektem bardzo dobrym  - mówił we wtorek Marcin Witko, który także uczestniczył w konferencji. - W ramach tego projektu każdy, nie tylko samorządy, będzie miał dostęp do wyników badań. Po Zalewie będą pływały sondy i każdy mieszkaniec, w dowolnym momencie będzie miał możliwość sprawdzenia poziomu zanieczyszczeń wody. 

Zdaniem Prezydenta projekt ma istotne znaczenie dla odrodzenia turystyki w rejonie Tomaszowa. Witko przypomina też, że miasto budując kanalizację oraz modernizując oczyszczalnię, do której doprowadzane są również ścieki z gmin połozonych wokół Zalewu, wnosi swój wkład w jego oczyszczanie. 

 

Co ważne, zakupiony w ramach projektu system pomiarowy będzie funkcjonować także po zakończeniu projektu, przez kilka kolejnych lat a baza danych systemu GIS oraz model 3D zbiornika mogą zostać wykorzystane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, jako narzędzia wspomagające zarządzanie zbiornikiem, w tym np. do aktualizacji planów gospodarowania wodami w regionie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w województwie łódzkim będzie mogła wykorzystać te narzędzia do aktualizacji programów ochrony środowiska, ustanowionych dla obszaru zbiornika.

 

Środki na realizację projektu w wysokości ponad 1,7 mln zł, pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. funduszy norweskich i funduszy EOG).

 

Głównym partnerem projektu jest Norweski Instytut Badań Wody. Instytucja ta istnieje od 1958 r. i jest jedną z najbardziej renomowanych tego typu placówek badawczych w Europie. Ponadto Politechnika współpracować będzie z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.  

 

Utworzenie na początku lat 70-tych ub. wieku Zalewu Sulejowskiego, wobec braku dużych naturalnych zbiorników wodnych, było sposobem na zwiększenie zasobów wodnych dla gwałtownie rozwijającej się aglomeracji łódzkiej. Przez ponad 40 lat istnienia Zalew Sulejowski zmieniał swoje funkcje i przeznaczenie, stając się ważnym miejscem rekreacji, sportów wodnych lecz przede wszystkim unikalnego i bardzo złożonego ekosystemu z bogactwem fauny i flory, mającym duży wpływ m.in. na lokalną gospodarkę, rolnictwo, retencję i warunki mikroklimatyczne. Od wielu lat stan wód Zbiornika Sulejowskiego stale się pogarsza na skutek doprowadzania do niego znacznych ładunków zanieczyszczeń, których wynikiem jest masowy zakwit sinic

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

m&m 24.03.2015 22:27
Stężenie fosforu i azotu w ostatnich latach wskazywało, że to rolnicy, a nie nieszczelne szamba, są przyczyną zakwitow. Ostatnie lata mało śnić, bo wcześniej mało śniegu- mniej azotu z nim splynelo. W tym roku może być podobnie.

Reklama
are 24.03.2015 13:24
Dla Tomaszowa M. jedynym rozwiązaniem dla wody pitnej są studnie głębinowe,proszę brać przykład z Łodzi.

konsument sulejowskiej wody 22.03.2015 19:10
Udział Tomaszowa w zanieczyszczenie zbiornika był zerowy od początku istnienia zbiornika (nie licząc tego, co ze sobą przywozili mieszkńcy Tomaszowa - czyli ok. 2 mg fosforu i 10 mg azotu w czystym składniku na dzień pobytu nad jego brzegami). Wokół zalewu niezbędna byłaby opaska sanitarna (był kiedyś taki projekt, w latach 90-tych ubiegłego wieku - gdzieś przez lata przepadł), ale i to znikomy efekt redukcji zanieczyszczeń obszarowych w stosunku do tego co niosą ze sobą Pilica z całego swojego dorzecza, Luciąża, Czarna i inne rzeczki powyżej zbiornika. Samo miasto Sulejów, pomimo remontowanej i przerabianej oczyszczalni zrzuca do Pilicy, czyli niemal w zbiornik, wiecej zanieczyszczeń niż sezonowa turystyka na jego brzegach. Rewizji należałoby poddać wszystkie pozwolenia na odprowadzenie ścieków i wód deszczowych w dorzeczu - nierealne , poza tym co z tym dalej robić, bo na poprawę niezbędne byłyby miliardy. Czy ktoś zajął się kiedykolwiek choćby kontrolą instalacji sanitarnych osiedli domków letniskowych na brzegach? Podpięcie do wodociągów pozwoliło zamienić dawne studzienki na nigdy lub prawie nigdy nieopróżniane szamba bez dna. Droga przenikania wód ściekowych w piaszczystym podłożu prowadzi w jednym kierunku - do niecki zbiornika. Lokalny wysiłek niewiele jednak da bez działań w obszarze dorzecza górnej Pilicy. Mierzyć parametry wody można bez końca ... , dowiemy się jednego - nadmiar związków fosforu i azotu, zbyt długi czas retencji wody, zbyt duża kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych. Wiedza wzbogacona wydatkiem 1,7 mln zł będzie niewątpliwie "cenniejsza", watpię jednak czy realnie wzrośnie. (w stosunku do wypowiedzi komentatora "eko" )Mity o zbawiennym działaniu sprzętu motorowodnego na jakość wody i likwidację zakwitów to już zupełny brak wiedzy dotyczącej problemu eutrofizacji. Zbiornik należy do kategorii w pełni holomiktycznych czyli takich w których woda podlega ciągłemu mieszaniu niemal w całym obszarze DO SAMEGO DNA (nie licząc kilku fragmentów zatok np. w Treście czy Bronisławowie). Wystarczy niewielki wiaterek ..., gdy jest "flauta" - nie ma takiej siły, aby "wcisnąć" wierzchnią wodę silnikami łodzi głębiej niż 1-1,5 m w dół. Praw fizyki nikt nie zmieni. Sinice w ciągu dnia produkują tak ogromną ilość tlenu, że jego zawartość w wodzie potrafi przekraczać 200% wysycenia. Nocą - pobierają tlen, ale nie wywołuje to trwałego deficytu. Szkodliwości obecności silników spalinowych w obszarze "dużego zalewu" też trudno się doszukać, no chyba, że zwiększonych ilości petropochodnych zanieczyszczeń ze starszych modeli, łodzi o dużej mocy czy awarii, no i zwiększonego hałasu. Mieszanie nie spowoduje odpływu fosforu z wody, nie stanie się bardziej czysta. Jednym będzie przeszkadzać, innych zachęci do przyjazdu. Kończąc wpis pozwolę sobie tylko zapytać: Która to już konferencja o czystośći zbiornika , czy ktoś kiedyś policzył ? Jeśli mają zastąpić realne działania - no to i ta odniosła ogromny sukces.

Ajdejano 21.03.2015 13:20
Do mundrusia z wpisów nr 2 i 4: no i co - mundrusiu ? Przeczytałeś wpis nr 5 ?! No to - komu czasami urywa się film - mundrusiu ?!

!!! 20.03.2015 18:29
"Projekt współfinansowany jest w ramach mechanizmu EOG 2009 -2014" czy autorowi tej informacji urwał się film - obecnie mamy już 2015r., a 2014r. minął już dawno. Skoro projekt obejmował lata 2009 - 2014 to skończył się w 2014r.

20.03.2015 18:39
Takie info dostaliśmy od organizatorów

!!! 20.03.2015 20:45
Przed publikacją należało sprawdzić.

zdzih 20.03.2015 23:55
Mylisz chyba dwie rzeczy: mechanizm EOG który trwał w latach 2009-2014 i projekt MONSUL, który otrzymał z niego dotację w 2014r. i może trwać dłużej niż 2014r.

eko 20.03.2015 13:34
stop dla ścieków z piotrkowa trybunaslkiego i poblicznych wsi - wpuścić motorówki i inne maszyny pływające, które będą "mieszały" wodę w zalewie

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Szanowni Państwo zostal nam przedstawiony obraz obraz tego co się dzieje w Samorządach nie tylko w naszym mieście. Demoralzacja naszych wybrańców jest daleko posunięta. Liczy się kasa i kolesiostwo. Wielu wybrańców sprawuje swe funkcje dożywotnie mało tego posiadają wiele źródeł utrzymania co można wyczytać ztego artykułu. Przykład przyganiał kocioł garnkowi. Należy ztym walczyć przy wyborach, nie wolno głosować na tych, którzy już piastowali funkcje z wyboru i ograniczyć do minimum możliwość posiadania wielu źródeł dochodu innego wyjścia nie maŹródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: AK-47. Piszesz w taki sposób, jakbyś był w okopach na wojnie i jakbyś bał się o to, że ten, do którego się przypier#alasz, nie zorientował się, że Ty wiesz, iż to on jest cwaniaczkiem, którego opisujesz. Chłopie: przynajmniej połowa Polski wie, że chodzi o Romana J., mojego znajomego, z którym od dawna jestem "na Ty" . Tak, jak i z innymi z byłej wierchuszki obecnego PSL-u (kiedyś ZSL-u) np.: Wojciechowski, Kalinowski, Krysia Ozga, itp., itd. Roman J., tak, jak i WSZYSCY z polskiej sceny politycznej (nie tylko lewactwo, ale i prawiczki), kombinował dokładnie tak samo, jak i ci WSZYSCY, z każdej opcji politycznej. Więc, po Twoim wpisie, AK-47, mam pewien, moralny dysonans: dlaczego tych prawiczków wywyższasz lub pomijasz, a tych lewaków dołujesz?! Ja, zdecydowanie nie jestem zwolennikiem lewaków, jednak zawsze próbuję te obydwie strony jednakowo oceniać. To polskie, "polytycne" gnojstwo, to jest kompletne dno. Dlatego powinniśmy "po równo" dopier#alać każdemu po równo.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: EwelinaTreść komentarza: Niech ktoś wytłumaczy, jak można było wybrać na radnego kogoś tak prostackiego, jak Mordaka. Przecież ten człowiek pięciu zdań po polsku nie potrafi powiedziećŹródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?Autor komentarza: ........Treść komentarza: Wpuścić chama do biura to atrament wypije.....Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?Autor komentarza: Kemot114Treść komentarza: Jak tam mają chodzić inwalidzi na wózkach, gdzie zjazdy no i matki z dziećmi. Proste pytanie???Źródło komentarza: Park Solidarność w pytaniach i odpowiedziachAutor komentarza: Kemot114Treść komentarza: Jak tam mają dostać się inwalidzi na wózkach , matki z dziećmi ... Brak zjazdów porażka...Źródło komentarza: Park Solidarność w pytaniach i odpowiedziach
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama