Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 15:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje unijne dla firm

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: WSiP

Historia zaczęła się 9 kwietnia 1945 roku, gdy ówczesne Ministerstwo Oświaty zarządzeniem powołało Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS). 

Reklama dotacje unijne dla firm

I od razu przystąpiono do pracy, wydając pierwszy podręcznik - „Elementarz dla szkół wiejskich” Mariana Falskiego. Ten pierwszy powojenny elementarz ilustrował polski grafik, ilustrator, projektant znaczków pocztowych Jan Samuel Miklaszewski. W pierwszym roku działalności PZWS wyprodukowano łącznie ponad 1 mln 400 tys. podręczników. 

Pierwsze lata powojenne to niezwykły rozwój przedsiębiorstwa, które zaczęło wydawać podręczniki nie tylko dla szkół podstawowych i średnich, ale także wydawnictwa dla szkolnictwa zawodowego i dla szkół specjalnych. W 1951 roku z PZWS wyodrębniono Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego (PWSZ) i pod tym szyldem wydano pierwszy podręcznik dla uczniów szkół zawodowych - „Technologię chemiczną” autorstwa Stanisława Leszczyńskiego. Wtedy także wydzielono z PZWS Instytut Wydawnictw Naukowych (IWN), który przejął dział podręczników akademickich. 

W 1974 roku doszło do powtórnego połączenia Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych oraz Państwowych Wydawnictw Szkolnictwa Zawodowego w jedno wydawnictwo pod nazwą funkcjonującą do dzisiaj. Logiem WSiP, autorstwa uznanego grafika Karola Śliwki, była od 1975 roku głowa orła wkomponowana w otwartą książkę. 

Dużym i nowatorskim osiągnięciem firmy było wydanie w 1988 roku pierwszego zestawu edukacyjnych programów komputerowych na komputery ATARI i ZX Spectrum.

Z chwilą odzyskania wolności trzeba było pilnie rozpocząć aktualizację i poprawianie około 360 funkcjonujących w obiegu szkolnym podręczników, a zmiany doprowadziły do wydania ponad 1100 nowych edukacyjnych publikacji. Jednocześnie podjęto dodatkowe aktywności, które prowadziły do rozwoju branży edukacyjnej w Polsce. WSiP zorganizował konferencję wydawców edukacyjnych z całej Europy, stał się jednym z pierwszych członków powołanej w 1990 roku Polskiej Izby Książki i zainicjował powstanie Sekcji Wydawnictw Edukacyjnych PIK.

Już wtedy zauważono, że postęp technologiczny będzie postępował bardzo szybko. Dlatego to właśnie WSiP stworzył na polski rynek pierwszy multimedialny atlas komputerowy „Ptaki Polski” na CD i pierwszy, w pełni multimedialny program edukacyjny dla dzieci „Klik uczy czytać”.

Zmieniono oczywiście także logo wydawnictwa i to kilkukrotnie. Wiosną 1992 Orłu wpisanemu w książkę dołożono koronę, w 1995 roku dodano napis WSiP.

W 1998 roku nastąpiła zmiana w funkcjonowaniu firmy - przestała być ona przedsiębiorstwem państwowym, stając się jednoosobową spółką skarbu państwa.

WSiP mocno postawił na rozwój cyfrowych narzędzi - od uruchomienia w 2003 roku pierwszych zasobów online dla nauczycieli (WSiPnet.pl) i sklepu internetowego, przez rozwój platformy edukacyjnej dla uczniów, wydanie pierwszych podręczników elektronicznych już w 2013 roku, uruchomienie repetytoriów na platformach zdasz.to i klasówki.pl (2014), wdrożenie narzędzi do zdalnej nauki podczas niedawnej pandemii, po niedawne uruchomienie najnowocześniejszej platformy edukacyjnej EDURANGA, która skonsolidowała zasoby internetowe WSiP.

W 2014 roku uruchomiono największy dzisiaj niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli pod nazwą Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych (ORKE), w którego ofercie znajduje się ponad 200 tematów szkoleń. 

W międzyczasie wydawnictwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną.

Największe zmiany, które prowadzą WSiP do pozycji najnowocześniejszego i najbardziej innowacyjnego wydawnictwa edukacyjnego w Polsce zapoczątkowało wdrożenie innowacyjnej platformy edukacyjnej EDURANGA. Dużą popularność i potencjał nowego rozwiązania najlepiej widać w liczbach: 42 952 zadania w bazie generatora sprawdzianów i kartkówek, 1 634 619 plików pobranych przez nauczycieli w nowym roku szkolnym, 88 401 testów wygenerowanych dla uczniów z 10 przedmiotów i 19 442 materiały dla nauczycieli dla wszystkich etapów edukacyjnych.

Na początku 2024 roku holenderski koncern Infinitas Learning, jeden z największych europejskich dostawców rozwiązań wspierających edukację, podpisał umowę zakupu wszystkich akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. 

„WSiP skorzysta na tym, że stanie się częścią grupy Infinitas Learning i będzie mógł korzystać z międzynarodowych doświadczeń w zakresie blended learning, czyli nauki hybrydowej, z użyciem materiałów papierowych oraz różnorodnych materiałów cyfrowych” - mówi prezes Garlicki.

Potwierdzeniem wprowadzanych zmian jest stworzenie nowego logo i identyfikacji wizualnej. Odświeżenie wizerunku zamyka kolejny etap realizowanej strategii, która jest skoncentrowana na kluczowych wartościach zebranych w motto „Edukacja dla przyszłości”.

Wypracowana z agencją TOFU Studio koncepcja nowego logo i nowej identyfikacji wizualnej odwołuje się do dwóch filarów oferty WSiP - tradycyjnych podręczników oraz cyfrowej obudowy i symbolizuje ich wzajemne przenikanie się.  

„W ostatnich latach zrobiliśmy naprawdę wiele, by spełnić oczekiwania dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów. Jak pokazują wyniki badań, znajomość marki WSiP zadeklarowało 99,7 proc. nauczycieli i ponad 90 proc. uczniów. Nowa oferta dla szkół podstawowych dostosowana do potrzeb klientów, podręczniki do nowych przedmiotów, a także uruchomienie innowacyjnej platformy edukacyjnej - EDURANGI, to tylko niektóre przykłady naszych z powodzeniem zrealizowanych działań”- podkreśla Jerzy Garlicki.

Bez zaangażowania pracowników WSiP nie byłoby sukcesów. Ani w przeszłości, ani teraz.

„Staramy się dbać o naszych pracowników, ich rozwój i warunki pracy. Zostało to docenione w 2023 roku, znaleźliśmy się w elitarnym gronie Najlepszych Pracodawców w Polsce rankingu magazynu FORBES” - zaznacza Garlicki.

Więcej na: https://wsip.pl/80-lat-wsip/ 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ZażenowanaTreść komentarza: Oj naiwny Edku ty naprawdę wierzysz że ta droga budowana jest dla mieszkańców Tomaszowa Muszę cie rozczarowywać miasto z tą chorą inwestycja nie ma nic wspólnego i choćby wszyscy mieszkańcy Tomaszowa wyszli na ulicę i podpisali petycję że chcą węzeł na Jana Pawła to nigdy go tam nie zobaczą. Węzeł musi być przy kopalni Biała Góra i Grudzeń las….. a dlaczego ? Domyśl się i zrozum wreszcie że zadaniem S12 jest rozładowanie ruchu na A1 przy okazji zrobienie dobrze kopalniom a dla mieszkańców ma jedynie smród i zgliszczaŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: MamboTreść komentarza: Najlepsze w tej imprezie jest ,to że nie złapali nigdy prawdziwego pedofila , który pozostałby w więzieniu. Łapią pijaczków , którym wysyłają zaproszenia z dziecięcych kont , wykorzystując do tego algorytmy - poprzez częste przeglądanie profilu. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraźnie określił działanie "łowców" , jako bezprawne , ponieważ przestępcę można ująć w sposób obywatelski jedynie podczas popełnienia przestępstwa , a łowcy wiedzą,że nie dochodzi do prawdziwego przestępstwa. Dodatkowo fajne jest ,to że prowokacje w PL są zabronione,a podżeganie do popełnienia czynów zabronionych jest karalne - ponieważ jest przestępstwem.Źródło komentarza: Łowcy pedofili mogą zapolować też na Ciebie Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Przykład idzie z góry?....Źródło komentarza: Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Popis, a skąd ty masz taką wiedzę, że na północy nie powstanie??? A ja ci powiem , że powstanie…. Z poszanowaniem ludzi, terenów zielonych i z dużą wartością dodaną dla naszego miasta.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: Brat KatarzynyTreść komentarza: Tak sobie czytam i się zastanawiam, dla czego ludzie nie rozumieją, że możemy mieć wariant północny s12 który również spełni rolę obwodnicy miasta, a zarazem będzie w pobliżu tak atrakcyjnych terenów jak: wysypisko śmieci, tereny wistomowskie, oczyszczalnia ścieków. Zapraszam cię Katarzyno na spacer przy oczyszczalni ścieków, powdychasz tam naprawdę super powietrza, może wtedy zaczniesz patrzeć na pewne sprawy w sposób logiczny.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: a jak niby czas dojazdu ze Smardzewic czy Tresty do Tomaszowa miałby się wydłużyć - przez dwa ronda które powstaną na nowym węźle - proszę się nie kompromitować takimi wypowiedziami, lepiej warto by było się zainteresować ile codziennie wywrotek z piaskiem z Białej Góry jedzie przez Tomaszów do Huty w UjeździeŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama