Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 12:59
Reklama

W Polsce jest dziewięć otwartych ośrodków dla cudzoziemców, prowadzi je szef UdSC

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców prowadzi dziewięć ośrodków, które mają otwarty charakter - cudzoziemcy mogą swobodnie je opuszczać, np. chodzić do sklepu, szkoły czy na konsultacje lekarskie. Inną kategorią są strzeżone ośrodki, prowadzone przez Straż Graniczną, których w Polsce jest sześć.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W Polsce działają dwa rodzaje ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Otwarte ośrodki prowadzone są przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, natomiast ośrodki zamknięte - przez Straż Graniczną.

Reklama

"Ośrodki prowadzone przez szefa urzędu w przeciwieństwie do ośrodków strzeżonych prowadzonych przez Straż Graniczną są ośrodkami otwartymi, tzn. cudzoziemcy mogą swobodnie opuszczać je np. chodzić do sklepu, szkoły czy na konsultacje lekarskie" - wyjaśnił UdSC.

W każdym ośrodku prowadzonym przez UdSC obowiązuje regulamin pobytu bazujący na rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z nim każdy mieszkaniec zobowiązany jest powracać do ośrodka przed godziną 23.00.

Do ośrodka mogą się zgłosić wyłącznie osoby, które ubiegają się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP oraz osoby, którym wydane zostały zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej na terytorium RP.

"Wszystkie osoby, które przebywają w ośrodkach otwartych dla cudzoziemców, legalnie przebywają na terytorium RP. Wszystkie osoby zakwaterowane w ośrodkach mają zweryfikowaną tożsamość i wydane dokumenty zapewniające im legalny pobyt na terytorium RP na czas rozpatrywania wniosków o udzielnie ochrony międzynarodowej" - podkreślił UdSC.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców prowadzi dziewięć ośrodków, w tym cztery są w trwałym zarządzie UdSC oraz pięć, które są wynajmowane od podmiotów zewnętrznych na podstawie umów zawieranych w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

"Na 7 kwietnia 2025 r. we wszystkich ośrodkach zakwaterowanych było 831 cudzoziemców. Wszystkie zakwaterowane osoby złożyły wnioski o udzielnie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Największą grupę osób przebywających w ośrodkach stanowią obywatele: Rosji, Tadżykistanu. Etiopii, Ukrainy, Somalii, Białorusi, Jemenu" - przekazał UdSC.

Cztery ośrodki znajdują się w woj. lubelskim (Biała Podlaska, Bezwola, Łuków, Kolonia Horbów), dwa w woj. mazowieckim (Podkowa Leśna-Dębak, Linin), kolejne dwa w woj. podlaskim (Białystok, Czerwony Bór) i jeden w woj. kujawsko-pomorskim (Grupa koło Grudziądza).

Do tych będących w trwałym zarządzie UdSC zalicza się ośrodek w Białej Podlaskiej, Podkowie Leśnej-Dębaku, Czerwonym Borze oraz Lininie. Najstarszy z nich - ośrodek dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej–Dębaku istnieje od 1992 r. W Czerwonym Borze powstał 10 lat później. Ośrodek w Lininie istnieje od 2004 r., a w Białej Podlaskiej od 2009 r.

Ośrodki wyłonione w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego powstawały w podobnych latach. Najstarszy - w Łukowie - istnieje od 1997 r. W Białymstoku od 2001 r., a ośrodki w Grupie i Kolonii Horbów zaczęły działalność w 2008 r. Najpóźniej powstał ośrodek w Bezwoli, bo w 2013 r.

Druga kategoria to ośrodki strzeżone prowadzone przez Straż Graniczną. Trafiają do nich osoby, które nielegalnie próbowały przekroczyć granicę RP lub oczekują na potwierdzenie tożsamości. SG prowadzi sześć strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Znajdują się w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Kętrzynie, Krośnie Odrzańskim, Lesznowoli oraz Przemyślu.

Jak przekazał rzecznik Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Juźwiak - według danych z 10 kwietnia br. przebywa w nich ponad 350 osób.

Jedną z przesłanek detencji jest potrzeba identyfikacji tożsamości. Zgodnie z ustawą o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wnioskodawca lub osoba, w imieniu której wnioskodawca występuje, mogą być zatrzymani w celu ustalenia lub weryfikacji ich tożsamości.

Jak tłumaczy na swojej stronie Straż Graniczna, pobyt w strzeżonych ośrodkach ma zabezpieczać obecność cudzoziemców na potrzeby prowadzonych postępowań administracyjnych — ubieganie się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski lub w celu wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

"Cudzoziemcy są umieszczani w ośrodkach, gdy zachodzi ryzyko ucieczki lub gdy są to osoby, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego Polski. W ośrodkach przebywają również cudzoziemcy, którzy nie mieli dokumentów tożsamości, w czasie pobytu potwierdzana jest ich tożsamość" - czytamy.

W 2022 r. zaczęły powstawać w Polsce Centra Integracji Cudzoziemców, jednak one nie zapewniają pobytu - oferują wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych obcokrajowcom, którzy już są w Polsce. W 2022 roku pilotażowo takie punkty zostały otwarte w Opolu i w Poznaniu oraz - jako filie - w wielkopolskich miejscowościach: w Kaliszu, Pile, Lesznie i w Koninie.

CIC opierają się na formule tzw. jednego okienka (one-stop shop). Chodzi o to, aby cudzoziemiec korzystający z pomocy takiej placówki otrzymał wszystkie niezbędne informacje w sprawach urzędowych, a także na temat dostępnych dla niego usług. Wsparcie skierowane jest do obcokrajowców, którzy już przebywają legalnie w Polsce.

Przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej wytyczne dla CIC wśród zadań wymieniają m.in. prowadzenie punktu informacyjno-doradczego, wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i procedur związanych z legalizacją pobytu, wsparcie psychologiczne, przeciwdziałanie przemocy domowej czy naukę języka polskiego.

Wytyczne, które określają ofertę i zakres usług dostępnych w CIC, w żadnym miejscu nie przewidują, aby cudzoziemcom zapewniane było w nich zakwaterowanie lub nocleg, nawet tymczasowy. (PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Maksimus_KeksimusTreść komentarza: Poprawcie proszę w ankiecie ulice 'Piłsudzkiego'Źródło komentarza: Ważna ankieta na temat Tomaszowa MazowieckiegoAutor komentarza: ortografia to rzecz świętaTreść komentarza: słownik!!!!Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Pytanie tylko po co? takie zmiany nie odbędą się bezkosztowo, serio miasto ma kase na takie fanaberie? Może warto te ewentualne wydatki przeznaczyć na nowe nasadzenia, po rewitalizacji park " przejaśniał" czyt. został bardzzo przerzedzony... nazwa aktualna jest ok nie widzę powodu by zmieniać i wydawać pieniądze .Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Nie jestem na "Ty" z żadnym wymienionym przez Ciebie jak też nie jestem na "Ty" z żadnym z prawej strony. Chodzi mi o mechanizm który nadal funkcjonuje a który być może blokuje budowę CPK i może zablokować poprowadzenie obwodnicy. Szanowny Ajdejano chcąc zmiejszyć Twój dysonans powiem tak: Gdy ci z prawej zaczną blokować budowę CPK lub budowę obwodnicy w wersji północnej a więc w tej wersji za którą jak się domyślam optujesz będę miał podobne podejrzenia do tych z trzyliterowej partii z koniczynką w herbie.... A czytelnikom podsyłam link do filmu który warto obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=xODZHNNQ6iI&t=18sŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Ja bym powiedział, że wszystko bo ta droga nie łączy się z TENT a to był warunek konieczny do uzyskania dofinansowania. To pytanie kto to i jak oceniał?Źródło komentarza: Nowy blok coraz bliżejAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No niektórzy to się już podpinają pod czyjeś sukcesy a jeszcze na dodatek sugerują, że jakieś panie miały na to wpływ. Cóż nie ma to jak podpinać się pod cudze sukcesy kiedy nie ma się własnych ale w tej rodzinie to chleb powszedni. Brawo ZHP.Źródło komentarza: Będą ratowane zabytki.
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama