Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 17:44
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Jeszcze jednak konferencja poświęcona Zalewowi Sulejowskiemu

17 marca w Hotelu "Kruk" odbędzie się konferencja inaugurująca projekt pn.: „Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Konferencja organizowana jest w ramach Programu Operacyjnego PL03: „Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych”, współfinansowanego przez Mechanizm EOG 2009–2014.

Reklama

 

W seminarium wezmą udział przedstawiciele instytucji realizujących projekt tj.: Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, Norweskiego  Instytutu Badań Wody (NIVA) oraz Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, a także przedstawiciele gmin, regionalnej administracji środowiskowej i instytucji związanych
z gospodarką wodną.

 

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną główne cele projektu, który służyć będzie stworzeniu spójnego i zintegrowanego programu badań wód Zbiornika Sulejowskiego przy wykorzystaniu najnowocześniejszych dostępnych technologii i zaawansowanych narzędzi komputerowych.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

konsument sulejowskiej wody 11.03.2015 23:28
Zważywszy na rotację w obsadzie stanowisk decyzyjnych naszych władz samorządowych, działania naukowców mają charakter cyklicznych szkoleń (tj. powtarzanych co 3-5 lat) o charakterze "uniwersytetu ludowego". Z uwagi jednak częsty udział w powyższych konferencjach i sesjach samorządowców ze ... "słusznej" kategorii wiekowej, przypominają niekiedy "uniwersytet 3-wieku". Tym niemniej - wiedza konsekwentnie do ludu trafia i ... lud wraz ze swoimi wodzami robi co może, aby czasem czegoś z tą wiedzą nie zrobić (w efekcie odchodzą po wyborach "wodzowie" tłumacząc, że chcieli działać, ale nie zdążyli, itd). Najskuteczniejsze mogą okazać się "interpartyjne" modły o obfite deszcze, bo - jak życie pokazuje - to najlepiej służy poprawie jakości wody w Zbiorniku Sulejowskim (innych zresztą też). /Tak po prawdzie w ubiegłym sezonie to nie w południowej Polsce tak obficie padało, ale w pasie Polski Centralnej ! - południe i północ wysychały./ Czas na modły mamy sprzyjający, tyle że z tym "inter" może nie wypalić. Podobny problem może wyniknąć szanowny Panie Jacku z tym "spójnym" działaniem wymienionych przez Pana instytucji (z nauką na czele), rzecz bowiem w ... środkach i nie mniej ważnych - ambicjach. Nie jestem przekonany czy wszyscy z Pana listy się na planowanej konferencji odmeldują ... . Jeśli stanie się takowy cud, to i tak "iść noga w nogę nie oznacza zawsze pracować ręka w rękę", jak pisał nasz czołowy filozof od "dobrej roboty" (pierwszy rektor UŁ zresztą). Obawiam się jednak, że to kolejna "zielona piana" i jak opadnie ... . Za 4 lata znów poczytamy o konferencji ... np w "Magellanie" lub w "Omedze" na temat nie cierpiący zwłoki. No chyba, że modlitwy okażą się skuteczne i popada obficie. Pozostańmy pełni nadziei, że coś, ktoś lub sama Opatrzność - pomoże (najpewniej ta ostatnia) :).

Jacek Kowalewski 11.03.2015 13:32
według relacji zarządzających Zalewem Sulejowskim, mała ilość sinic w 2014 roku spowodowana była w głównej mierze dużymi opadami deszczu w południowej Polsce - dorzeczu Pilicy i spływem zakwaszonych wód z istniejących tam terenów torfowych. Jednak. Może przy spójnych działaniach RZGW w Warszawie, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Uniwersytetem Łódzkim (EKOROB), Politechniką Łódzką oraz zainteresowanymi samorządami wszystkich szczebli coś pożytecznego się pojawi. Trzeba mieć nadzieję. Serdecznie pozdrawiam fanów Zalewu Sulejowskiego.

m&m 12.03.2015 10:17
Można by również brać pod uwagę małą ilość śniegu, który podczas topnienia i spływania może spłukiwać azot z pól? Mało śniegu- mało sinic.

otto 09.03.2015 10:02
Następne debaty, obiadki, wywalanie publicznych pieniędzy a zalew jak breją był tak zostanie...

Ajdejano 08.03.2015 19:18
No tak: kolejne wywalanie unijnych (czyli z naszych podatków) pieniędzy na nikomu już nie potrzebne te obsrane badania, w sytuacji, kiedy już od dziesiątków lat wszystko wiadomo - dlaczego to bajorio zakwiata i dlaczego ludzie nie chcą nad to śmierdzące bajoro przyjeżdżać. Ponadto - pawie całkowity brak jakiejkolwiek infrastruktury. No, ale - paru profesorków znów zarobi kasę za wygłoszenie nikomu nie potrzebnych: prelekcji, wykładów, pogadanek, "naukowych" paneli, itp., itd. I tak - świat nygusów się kręci za nasze podatki.

y 08.03.2015 15:15
Piotrkowskie ścieki! Dalej szukać nie trzeba. Kiedyś Piotrków walił do Wolbórki i Wolbórka waliła na całej długości. A nam mówiono, że ten smród to z tomaszowskich zakładów. Zakłady upadły, a Wolbórka dalej śmierdziała. Aż pewnego pięknego dnia, jak w bajce za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszysko się odmieniło. Od Pilicy wali na kilometr a w Wolbórka czysta.

konsument sulejowskiej wody 08.03.2015 14:43
"Modelowe" marnowanie środków unijnych na wyważanie otwartych drzwi . Badania nad mechanizmami i przyczynami zakwitów sinicowych są prowadzone przynajmniej od 25 lat i doskonale rozpoznane. Kolejne "modele" nawet w 5D (dokładam czas i równoległość świata) niczego nie zmienią w procesie eutrofizacji zbiornika. Śmieszne, że są nadal tacy, którzy wierzą, że od samego mierzenia temperatury woda zrobi się ciepła, od innych analiz- bardziej czysta. Ubiegły rok pokazał najistotniejszą z przyczyn zakwitów przy obecnej, niemal niezmiennej ilości płynących rzeką zanieczyszczeń - a mianowicie nazbyt długi czas retencji wody. Gdy wymiana następuje w cyklu nie dłuższym niż 20-25 dni zakwity są niewielkie lub ich prawie nie ma jak to miało miejsce w ubiegłym sezonie. Szczęśliwie zapomniano już pomysł realizacji II etapu piętrzenia, bo to dopiero pokazałoby trwałość "zupy szczawiowej" w zalewie. Panta rei - zanieczyszczenia też, wstrzymane w tym spływie - przypominają o sobie zakwitem sinic. Jest tylko jeden sposób trwałej poprawy jakości wód zbiornika, tak oczywisty,że aż unikany przez wielu (wiedzących to naukowców i udających niewiedzę decydentów w terenie) - doprowadzić do maksymalnie wysokiej redukcji azotu i fosforu w wodach spływowych całej zlewni Pilicy powyżej zbiornika zanim do tego zbiornika dotrze.Redukcja objąć musi zarówno spływy obszarowe(rolnicze), jak i punktowe. Szukanie praktycznych rozwiązań w tym zakresie to zadanie dla świata nauki, praktyki, władz wszystkich szczebli (i to nie w dole rzeki, ale głównie w górnym biegu). Inne działania to działania ograniczające skutki (nie przyczynę), półśrodki, działania marginalne, niezbyt trwałe w efektach lub wręcz - pozorne. Na problemy natury biologiczno-ekolgicznej rozwiązaniami najlepszymi są zwykle te biologiczno-ekologiczne. Inne rodzą nader płonne, kosztowne nadzieje i ... zerowe efekty praktyczne. Nowe ekipy władz samorządowych posłuchają, zachwycą się kolejnymi planami badań dającymi nadzieję (zgodnie z hasłami wyborczymi dotyczącymi oczyszczania wód zalewu) i ... w poczuciu spełnionego obowiązku poczekają do kolejnego sinicowego lata nad Zalewem "Zulejowskim". I pomyśleć, że tomaszowscy samorządowcy i władze wykonawcze jeszcze dwie i pół kadencji temu akceptowały pomysł odprowadzenia wód z oczyszczalni w Piotrkowie Trybunalskim nie Goleszanką do Wolbórki, ale Strawą do Luciąży i ...Zalewu. Świadomość rośnie, rośnie ... i ciekawe kiedy w końcu urośnie. Jeszcze "jednak" jedna (kolejna) konferencja zamiast działania w dodatku bez udziału tych co o tym zbiorniku wiedzą najwięcej (wojna o unijne środki naukowych światków ???).

m&m 09.03.2015 09:06
Dobrze pisze. Dajcie mu wódki:) Przyczyny są znane. Metody walki z zakwitami również. Teraz, jeżeli już debatować, to nad konkretnymi działaniami dotyczącymi zlewni Zalewu. Np. nad którym strumyczkiem coś obsadzić, albo gdzie poprosić rolnika, żeby orał pole równolegle do brzegu. To jakby naturalna kolej rzeczy.

hydrobiolog 11.03.2015 11:47
nie można się nie zgodzić tym bardziej że od 15 lat zajmuję się produktywnością fitoplanktonu i nie raz pisałem na tym portalu w podobnym tonie tylko dwie uwagi sinice nie kwitną bo to prokaryoty kwitnie woda no i nawet jak te spływy biogenów ograniczymy to to może nie wystarczyć, z wody rzecznej nie da się zrobić jeziornej (przy małym tempie przepływu) bo inna temperatura, miksja, sedymentacja, żeby unikać takich problemów trzeba robić solidną OOS przed inwestycjami

Tom 08.03.2015 14:30
Ile to już tych konferencji i nasiadówek było z których nic kompletnie nie wynika. Tylko pełno paluszkożerców, kawo i wodożłopów pełno za publiczne pieniądze. Obawiam się, ze temat zalewu to już zupełnie jest stracony mimo dużego potencjału bo nie ma woli politycznej konkretnych działań, a to jest perełka turystyczna na skalę krajową o którą należałoby zadbać.

malkontent 08.03.2015 13:44
wybory idą ... co roku to samo... tylko bicie piany ... turystyka umarła nad zielonym w lecie zalewem ...

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama