Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Tomaszowie Mazowieckim (13 XII 1981 – 30 III 1982), utworzony przez działaczy tomaszowskiej „S” z Regionów Piotrkowskiego i Ziemi Łódzkiej. Zebranie założycielskie odbyło się w mieszkaniu Tadeusza Cielniaka, uczestniczyli: Zygmunt Augustyniak (członek ZR Ziemi Piotrkowskiej), T. Cielniak (przew. Delegatury Ziemi Łódzkiej), Halina Jabrzyk (wiceprzew. Delegatury Regionu Piotrkowskiego) oraz Maria Biesiadowiska, Stanisław Kurnik, Maria Piotrowicz, Wiesław Psut, Ryszard Trocha; stale współpracowali: Andrzej Bielas, Cezary Bugajski, Ryszard Chachuła,Wiktor Dratwa, J. Harasimowicz, Czesław Kalarus, Andrzej Michalecki, Zbigniew Rychlik, Włodzimierz Szewczyk, Stanisław Szubert oraz Ryszard Wędrychowicz – przew. Delegatury Piotrkowskiej w Tomaszowie Maz.
13 XII 1981 T. Cielniak i S. Kurnik wynieśli z Delegatury „S” Ziemi Łódzkiej w Tomaszowie Maz. powielacz białkowy i materiały poligraficzne, 14 XII opublikowano rozkolportowaną w zakładach pracy odezwę „Do mieszkańców Tomaszowa” z wezwaniem do strajku, żądaniem odwołania stanu wojennego i uwolnienia aresztowanych; akcję ulotkową prowadzono z przerwami przez cały XII 1981; 20 XII 1981 rozkolportowano ulotki świąteczne z życzeniami dla członków „S” i mieszkańcow Tomaszowa; łącznie wydrukowano 5 ulotek w nakł. 800–1000 egz.; drukowano w domach M. Biesiadowskiej (13 XII), T. Cielniaka (20 XII), W. Dratwy, R.Wędrychowicza.
22 III 1982 powielacz został zarekwirowany w trakcie rewizji w domu matki R. Wędrychowicza. 22–30 III 1982 aresztowano i osadzono w ZK w Piotrkowie Tryb. Z. Augustyniaka, T. Cielniaka, W. Dratwę, S. Kurnika, W. Psuta, Z. Rychlika, S. Szuberta, R. Trochę, R. Wędrychowicza oraz M. Biesiadowską i M. Piotrowicz w ZK w Łodzi.
28 V 1982 Sąd Woj. w Piotrkowie Tryb. skazał na 2 lata więzienia Z. Augustyniaka,T. Cielniaka, Z. Rychlika i R. Wędrychowicza, pozostałych – od 1 roku do 18 mies. w zawieszeniu na 3 lata, włączonych do sprawy M. Piotrowicz i W. Jurczyńskiego uniewinniono.
12 I 1983 osobom z wyrokami bezwzględnego pozbawienia wolności warunkowo zawieszono wykonanie kary na 4 lata, Sąd Najwyższy utrzymał w mocy pozostałe wyroki; dodatkowo ukarano S. Szuberta (Kurator Oświaty i Wychowania w Piotrkowie Tryb.) zawieszając go w pracy nauczyciela na 4 lata (w 1993 po rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego SN uniewinnił oskarżonych). 1982–1989 większość członków MKS uczestniczyła w kolportażu wydawnictw podziemnych sprowadzanych z Warszawy, Gdańska, Łodzi i Krakowa-Nowej Huty oraz brała udział w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Ludzi Pracy oraz Mszach za Ojczyznę w Łodzi, Piotrkowie Tryb., Sulejowie, Tomaszowie Maz. i Warszawie (w kościele św. Stanisława Kostki).
Za: Adam Kożuchowski, Encyklopedia Solidarności, Tom II (2012 r.).
Napisz komentarz
Komentarze