Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Echa Wielkiej Wojny

Wydarzenie, które miało miejsce w minioną sobotę u podnóża Grot Nagórzyckich, śmiało można nazwać wielką ucztą duchową dla miłośników regionalnej historii. W niebanalny bowiem sposób upamiętniono tutaj przypadającą w bieżącym roku 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej, a zarazem obchodzoną w tych dniach 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Znakomitą okazją do uwypuklenia roli, jaką w tych dziejowych wydarzeniach odegrał region opoczyński i przylegająca do niego rzeka Pilica była nowo wydana książka autorstwa opocznianina - Pawła Budzińskiego. Prezentacja niecodziennej publikacji i jej autora była głównym punktem Biesiady Historycznej, urządzonej staraniem tomaszowskiego Skansenu Rzeki Pilicy w budynku obsługi turystów przy Podziemnej Trasie Turystycznej Groty Nagórzyckie.

Wyjątkowo licznie przybyli na nią goście musieli najpierw przekroczyć zaimprowizowane posterunki graniczne z okresu I wojny światowej. Nawiązywały one do roli Pilicy jako granicy stref okupacyjnych: austriackiej i niemieckiej w latach 1915-1918. Takie przejście znajdowało się m.in. na moście kolejowym pod Tomaszowem. Zaświadczała o tym kopia zachowanej z tego czasu oryginalnej przepustki odnalezionej po prawie stu latach przez P. Budzińskiego. Jej odpowiednio zmodyfikowaną wersję przybywający na sobotnią biesiadę otrzymywali wraz ze stosownymi stemplami od żołnierza austriackiej straży granicznej.

 

Nastrojowy i pobudzający do głębokich refleksji prolog do spotkania autorskiego stworzył montaż poetycki, przedstawiony przez Annę Zieję i Marię Mincer z Klubu Przyjaciół Literatury przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Białobrzegach - Tomaszowie Mazowieckim. Otworzył go specjalnie napisany na tę okazję przez pierwszą z nich wiersz pt. „Ojczysta miłość”. Tragizm wojny, nie bez przyczyny nazywanej kiedyś Wielką Wojną, a także wywołane przez nią ludzkie dramaty oraz rodzące się nadzieje na wolną Polskę wyrażały w tym poruszającym spektaklu m.in. wiersze Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Anny Achmatowej i Mikołaja Gumilewa.


Wypełniająca główną część biesiady autorska prezentacja książki Pawła Budzińskiego pt. „Wielka Wojna 1914-1917 w regionie opoczyńskim” stała się frapującą opowieścią nie tylko o jej tworzeniu, ale także o nietuzinkowej osobowości autora. Chociaż P. Budziński jest doktorem nauk technicznych, mieszkającym i pracującym na co dzień w Berlinie, to jego wielką pasją życiową stało się odkrywanie i popularyzowanie nieznanych dotąd faktów związanych z I wojną światową na Ziemi Opoczyńskiej. Z niezwykłą, wprost benedyktyńską dokładnością i cierpliwością prowadzi on poszukiwania w krajowych i zagranicznych archiwach i muzeach. Dociera do unikatowych publikacji oraz archiwalnych fotografii i map. Odnajduje mieszkających nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Austrii i Rosji potomków żołnierzy walczących przed stu laty w rejonie Opoczna i nad Pilicą.

 

Efektem wieloletnich, żmudnych badań są liczne publikacje P. Budzińskiego, których ukoronowaniem stała się wspomniana wcześniej książka. Jej przygotowanie zajęło mu aż dwadzieścia lat! Bogactwo udokumentowanych w niej, a nieznanych dotąd faktów jest doprawdy imponujące. Co ważne, dotyczą one konkretnych miejsc dobrze znanych mieszkańcom tego regionu. W wielu przypadkach autor koryguje rozpowszechniane dotąd mylne informacje i stereotypy dotyczące pierwszo-wojennych walk w Opoczyńskiem i nad Pilicą. Ze szczególną dociekliwością i pietyzmem P. Budziński dokumentuje pozostałe po nich cmentarze, kompletując listy pochowanych w nich żołnierzy. Z podobną troskliwością zabiega o zachowanie i przekazanie potomnym wszelkich innych świadectw Wielkiej Wojny w regionie opoczyńskim.

[reklama2

Tym większe uznanie należy się Muzeum Regionalnemu w Opocznie, które wydało książkę P. Budzińskiego przy wsparciu finansowym Gminy Opoczno. Dyrektor opoczyńskiego Muzeum – Tomasz Łuczkowski poprowadził też sobotnie spotkanie z autorem tej książki. Miłym jego akcentem było przekazanie przez P. Budzińskiego do zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy rzadkiej, archiwalnej publikacji pt. „Polnische Blatter”, wydanej w styczniu 1916 roku w Berlinie-Charlottenburgu, a zawierającej m.in. opis ówczesnej Spały. Stosownym epilogiem sobotniej biesiady stał się pokaz filmowych relacji z inscenizacji historycznych urządzonych przez Skansen Rzeki Pilicy w 2006, 2011 i 2012 roku. Odtwarzały one autentyczne, choć mało znane epizody z walk podczas I wojny światowej nad Pilicą, m.in. w rejonie Inowłodza.

 

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania był czas na składanie przez B. Budzińskiego autografów dla nabywców jego książki, jak też na długie rozmowy z podobnymi mu historykami-regionalistami, którzy szczelnie zapełnili audytorium i przyległy hol w obiekcie przy Grotach Nagórzyckich. Z zainteresowaniem oglądali oni urządzoną tu również okazjonalną wystawę archiwalnych zdjęć i eksponatów tzw. sztuki okopowej ze zbiorów pilickiego skansenu. Wielkim powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych, cieszyły się wspomniane wcześniej posterunki wojskowe, na tle których robiono sobie niezliczone ilości fotek. W role żołnierzy wcieli się członkowie tomaszowskiej Jednostki Strzeleckiej Nr 1002, zaś oryginalne umundurowanie, uzbrojenie i oporządzenie pochodziło ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama