Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 21:07
Reklama

Im więcej faktów poznacie...

ĆWIERĆWIECZE WOLNOŚCI - prqaca konkursowa Marceliny Jaroma z II Liceum Ogólnokształcącego (opiekun Alina Gogól- Siniarska),

Proszę państwa 04 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm”

Reklama

 

Zdanie raz usłyszane w telewizorze, wryło mi się w pamięć i jak natrętna mucha, co jakiś czas o sobie przypomina w momentach, kiedy najmniej byśmy się tego spodziewali… No, na przykład teraz…

 

Szybko wpisuję hasło: „4 czerwca 1989” w niezastąpioną wyszukiwarkę internetową. Wujek Google na pewno tu pomoże. Hasła, które wyskoczyły na pierwszych miejscach to: „Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku” – Wikipedia ...(oczywiście). Najczęściej na tej stronie kończą się poszukiwania młodych ludzi, którzy mają do przygotowania wypracowanie          i brak czasu,  a częściej odrobiny chęci do jakiejkolwiek pracy czy wysiłku intelektualnego. Jednak ja dzisiaj szukam głębiej. Chcę dotrzeć do sedna problemu. Widzę:

4 czerwca 1989 - Pierwsze wolne wybory - Sciaga.pl

24. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Wiadomości ..

Obama na 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku? (coś ciekawszego, trzeba będzie zajrzeć)

Czerwiec 1989 – przebieg i skutki wyborów 4 czerwca 1989 ..

 

W końcu wybieram jedną ze stron. Przydałoby się zapoznać z tematem, aby móc wysnuć jakiekolwiek wnioski i mieć swoje zdanie na dany temat.

 

Hmmm.. To może zacznijmy jednak od cioci Wikipedii…

 

„Głosowania w niedemokratycznej powojennej Polsce, określane mianem wyborów, odbywały się regularnie, lecz miały charakter fasadowy. Od 1947 ich stałym elementem było fałszowanie wyników na korzyść komunistycznej władzy, jak również brak rzeczywistej wolności w dokonywaniu….”

 

Bla bla bla bla… Nie zapamiętam  niczego w takiej formie… Potrzebuję czegoś łatwiejszego do przyswojenia( czyt. aby było krótko, zwięźle i na temat).

 

W końcu dowiaduję się, że :

· rok `89 był rokiem przełomowym.

· został zniesiony podział Europy tzw. „żelazną kurtyną”(upadł mur berliński),

·  rozpoczęto odnowę demokracji w państwach bloku wschodniego m.in. w Polce.

· w naszym kraju doszło do porozumienia pomiędzy partią komunistyczną a opozycją NSZZ „Solidarność”.

·  Odbyły się częściowo wolne wybory, które zaowocowały wolnymi wyborami w 1991 roku.

· Przywrócono instytucję senatu, utworzono Obywatelski Klub Parlamentarny pod przewodnictwem Bronisława Geremka,

·  ustalono sztywny kurs złotego do dolara,

· zlikwidowano państwowy monopol w handlu zagranicznym.

 

No to coś już mam. Z tego co wyczytałam wynika, że data 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście było datą końca komunizmu w Polsce.

 

I już? Koniec? Czyżby nie było nic więcej do dodania? Żadnych nieścisłości? Tajemnic? Zagadek do rozwikłania? Szukam dalej. Może natrafię na jakikolwiek kontrargument, który byłby dla mnie punktem zaczepienia. Przeglądam kolejne zakładki. Ciągle trafiam na to samo. Na wszystkich stronach identyczne treści. W końcu wpisuję:

 

„Czy komunizm skończył się naprawdę?”. I co widzę?

 

Dalej informacje z Wikipedii.

 

Kiedy jestem już zupełnie zrezygnowana i postanawiam odpuścić ( w końcu moje poglądy niekoniecznie muszą różnić się od ogółu społeczeństwa), moim oczom ukazuje się artykuł:

 

„Kiedy w Polsce skończył się komunizm?”

 

Myślę, że to kolejna czysto informacyjna strona , ale zaglądam aby przejrzeć zawartość. Ku mojemu zdziwieniu, treść różni się znacząco od tej, której się spodziewałam. Zafascynowana i zmotywowana do dalszych poszukiwań , szukam dalej, a moje oczy stają się coraz większe.

 

Dowiaduję się, że:

· Wybory z ’89 nie były wyborami demokratycznymi. Ich wynik był z góry przesądzony w wyniku porozumień z obrad Okrągłego Stołu, gdzie zagwarantowano 65% miejsc dla PZPR i 35% miejsc dla strony społecznej.

· Komunistyczna Partia Polski wciąż legalnie funkcjonuje

· Już 7 kwietnia sejm  zmienił konstytucję, wprowadzając instytucję prezydenta, Senatu i uchwalono nową ordynację wyborczą.

 

Trzeba przyznać, że trochę zachwiało to moim już ukształtowanym poglądem i zrujnowało przekonanie o 100% trafności wyboru właśnie tej daty, więc próbuję znaleźć inne wydarzenia , które mogłyby zastąpić „prawie wolne wybory” z ’89.

 

Niestety, nic nie znajduję, więc powyższe  argumenty nie wydają się wystarczająco przekonujące, aby odrzucić dzień 4 czerwca jako dzień upadku komunizmu, także pozostaję przy pierwotnym stwierdzeniu uznającym tę datę.

 

Konkludując: jest to dzień niezwykły, brzemienny w skutkach, jedyny w swoim rodzaju. Dzień, w którym Polacy odnieśli  swoiste zwycięstwo w walce o prawdziwie wolne i suwerenne państwo. Dla wielu ludzi oznaczał: koniec epoki komunizmu    (co wiązało się z końcem rządów jednej partii, podległości Związkowi Radzieckiemu), zwycięstwo głosu narodu (zaczęto się liczyć z ruchem „Solidarność” i dopuszczono go do współdecydowania o losach kraju poprzez procentowy udział w wyborach).

 

W tamtym czasie było to najlepsze co mogliśmy osiągnąć. Władza komunistyczna była zbyt silna by mogła się zupełnie wycofać, a samo dopuszczenie do wyborów dla PZPR było ogromnym zwycięstwem.

 

Niestety, musimy sobie zdawać sprawę, iż w przypadku historii, na każdy problem można spojrzeć z innego punktu widzenia i pewne zdarzenia mogą być całkowicie odmiennie odczytywane przez historyków, naukowców i zwykłych ludzi. To co dla mnie jest odbierane jako sukces dla innych może być zupełną porażką (wielu historyków uważa, że dopuszczenie PZPR-u do władzy osłabiło cały ruch, ich chęć do walki; komuniści zdawali sobie sprawę, iż dopuszczając do władzy najsilniejszą opozycję która mogłaby ich pozbawić przewagi, uśpili ich czujność: związkowcy w pewnym momencie zajęli się biurokracją, zaprzestając aktywnej walki) .

 

Istnieją pewne fakty historyczne, które mogą być różnie interpretowane przez różne osoby, dlatego zachęcam każdego do zagłębienia się w ten temat , poznania jak największej ilości zdarzeń i sytuacji, które pozwolą Wam wypracować własne stanowisko.

 

Im więcej faktów poznacie, tym będzie ono bardziej obiektywne. Owocnego studiowania naszej historii -tej dalekiej i tej bliskiej- wszystkim wam życzę :D 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kolejarz 05.06.2014 20:23
nawet zabrali nam radość wywalczonej przez roboli wolności zamiast napisów solidarność jest wolność jest pogrzeb tow. który ponoć dał nam wolność śą bohaterowie michniki geremki suchocka tw boni bielecki i sobie przyznają ordery ale już nie długo będzie powtórka z 1980 r

Reklama
I Sekretarz POP Gierkówki na Konewce 05.06.2014 12:51
Efektem ubocznym tej wolności jest, że dzisiaj można wielu wolnych ludzi spotkać przy śmietniku spożywających jedyny dzienny posiłek znaleziony w odpadach, albo niedawno również w Sejmie np. Łyżwiński, Beger, Chojarska Aneta Krawczyk i wielu innych. Staliśmy się również potęgą motoryzacyjną (FSO, Jelcz, Autosan, Star, Lublin, WSK), stoczniową (Gdynia, Szczecin) i dziewiarską (np. ZPO Pilica, Mazowia, Tomtex).

Opinie

Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Decyzja Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) jest niezwykle istotna dla osób, które ubiegają się o świadczenie wspierające. Niestety, zdarza się, że orzeczenie nie odzwierciedla rzeczywistego stanu zdrowia wnioskodawcy lub nie uwzględnia istotnych aspektów jego funkcjonowania. W takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie. Jakie są przesłanki do podjęcia takiego kroku i jak skutecznie przygotować swoje argumenty? Podpowiadamy!Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:36Liczba komentarzy artykułu: 2
Odwołanie od decyzji WZON: kiedy warto to zrobić i jak przygotować skuteczne argumenty?

Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

W dzisiejszym świecie, gdzie przepisy prawne i regulacje wpływają na niemal każdą dziedzinę życia, niektóre branże wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich wpływ na zdrowie publiczne, środowisko czy bezpieczeństwo. W Polsce istnieje wiele sektorów, które są ściśle regulowane przez prawo. W poniższym artykule przyjrzymy się czterem najbardziej uregulowanym branżom.Data dodania artykułu: 30.03.2025 17:32
Najbardziej Uregulowane Branże w Polsce

Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

64 nowych żołnierzy przekroczyło bramę 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W ciągu najbliższych szesnastu dni będą odbywać intensywne szkolenie, które przygotuje ich do roli pełnoprawnych żołnierzy. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga złożona na sztandar 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.Data dodania artykułu: 30.03.2025 16:11
Wcielenie nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mistrzu (wypadałoby napisać: mistrzu pingpongowej piłeczki): jak dokładnie prześledzimy (z dokładnością do daty i minuty wpisu) te Twoje wpisy, to wychodzi, że te Twoje dwa pierwsze wpisy (31.03.2025 18:22 i 01.04.2025 07:41) świadczą o tym, że Ty, mój dotychczasowy sprzymierzeńcu, dokładnie wiedziałeś poprzedniego dnia, co piszesz. Moja drobna uwaga: rzeczywistość ZAWSZE wychodzi wtedy, kiedy my tego nie chcemy. I to jest bardzo dobre zjawisko....Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Na zdjęciu powyżej widzę m.innymi brzuchatego i bezmózgiego starostę i sługusa wobec tego bezmózgiego starosty, czyli dyrektora szkoły. Natomiast nie widzę tego członka zarządu, który jest wymieniany w materiale powyżej. W tym materiale powyżej nie ma wzmianki o tym, że tam był ten bezmózgi starosta. Więc pytam: kto tutaj leci w kulki: ten portal, czy może Autor tego materiału powyżej, który nie miał odwagi, aby się podpisać. Panie Adminie: zaczynacie iść na dno wzorem tvn24.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: GTreść komentarza: Cudowna informacja! Wielkie gratulacje i serca dla ks. G. Chirka, 🏆💖 oraz osób, które zrozumiały cel tej wyjątkowej (acz długoletniej) inicjatywy. Bo ona wynika z prawdziwych i życiowych potrzeb mieszkańców. Ona jest również ważniejsza niż tunele i obwodnice. Tak !!! Bo ludziom potrzebna jest stabilizacja i wsparcie w trudnych chwilach życia.... No cóż starzejemy się i chorujemy a często bywa tak, że nawet nie wiemy, jak bardzo nie zdołamy sobie pomóc... nawet przy wsparciu rodziny..... Wspierajmy Hospicjum -prosto, z serca -a chociażby zamiast kupować kwiaty na duże uroczystości wpłaćmy na TEN mądry cel.💚Źródło komentarza: Tomaszowskie Hospicjum stacjonarne z kontraktem z NFZAutor komentarza: :)Treść komentarza: GratulacjeŹródło komentarza: Młodzi sportowcy ze stypendiamiAutor komentarza: pisankaTreść komentarza: szczerze mówiąc oferta biedna, może jakiś fajny koncert ale kogoś znanego ze sceny alternatywnej np, jakieś znane nazwisko a nie ciągle to samo i wyłącznie dla seniorów ... wieje nudą trudno tego nie stwierdzićŹródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!Autor komentarza: złota rybkaTreść komentarza: być może dlatego aż taka duża rotacja tam :( spadek jakości usług, treści, oferty....Źródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama