Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Im więcej faktów poznacie...

ĆWIERĆWIECZE WOLNOŚCI - prqaca konkursowa Marceliny Jaroma z II Liceum Ogólnokształcącego (opiekun Alina Gogól- Siniarska),

Proszę państwa 04 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm”

 

Zdanie raz usłyszane w telewizorze, wryło mi się w pamięć i jak natrętna mucha, co jakiś czas o sobie przypomina w momentach, kiedy najmniej byśmy się tego spodziewali… No, na przykład teraz…

 

Szybko wpisuję hasło: „4 czerwca 1989” w niezastąpioną wyszukiwarkę internetową. Wujek Google na pewno tu pomoże. Hasła, które wyskoczyły na pierwszych miejscach to: „Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku” – Wikipedia ...(oczywiście). Najczęściej na tej stronie kończą się poszukiwania młodych ludzi, którzy mają do przygotowania wypracowanie          i brak czasu,  a częściej odrobiny chęci do jakiejkolwiek pracy czy wysiłku intelektualnego. Jednak ja dzisiaj szukam głębiej. Chcę dotrzeć do sedna problemu. Widzę:

4 czerwca 1989 - Pierwsze wolne wybory - Sciaga.pl

24. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Wiadomości ..

Obama na 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku? (coś ciekawszego, trzeba będzie zajrzeć)

Czerwiec 1989 – przebieg i skutki wyborów 4 czerwca 1989 ..

 

W końcu wybieram jedną ze stron. Przydałoby się zapoznać z tematem, aby móc wysnuć jakiekolwiek wnioski i mieć swoje zdanie na dany temat.

 

Hmmm.. To może zacznijmy jednak od cioci Wikipedii…

 

„Głosowania w niedemokratycznej powojennej Polsce, określane mianem wyborów, odbywały się regularnie, lecz miały charakter fasadowy. Od 1947 ich stałym elementem było fałszowanie wyników na korzyść komunistycznej władzy, jak również brak rzeczywistej wolności w dokonywaniu….”

 

Bla bla bla bla… Nie zapamiętam  niczego w takiej formie… Potrzebuję czegoś łatwiejszego do przyswojenia( czyt. aby było krótko, zwięźle i na temat).

 

W końcu dowiaduję się, że :

· rok `89 był rokiem przełomowym.

· został zniesiony podział Europy tzw. „żelazną kurtyną”(upadł mur berliński),

·  rozpoczęto odnowę demokracji w państwach bloku wschodniego m.in. w Polce.

· w naszym kraju doszło do porozumienia pomiędzy partią komunistyczną a opozycją NSZZ „Solidarność”.

·  Odbyły się częściowo wolne wybory, które zaowocowały wolnymi wyborami w 1991 roku.

· Przywrócono instytucję senatu, utworzono Obywatelski Klub Parlamentarny pod przewodnictwem Bronisława Geremka,

·  ustalono sztywny kurs złotego do dolara,

· zlikwidowano państwowy monopol w handlu zagranicznym.

 

No to coś już mam. Z tego co wyczytałam wynika, że data 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście było datą końca komunizmu w Polsce.

 

I już? Koniec? Czyżby nie było nic więcej do dodania? Żadnych nieścisłości? Tajemnic? Zagadek do rozwikłania? Szukam dalej. Może natrafię na jakikolwiek kontrargument, który byłby dla mnie punktem zaczepienia. Przeglądam kolejne zakładki. Ciągle trafiam na to samo. Na wszystkich stronach identyczne treści. W końcu wpisuję:

 

„Czy komunizm skończył się naprawdę?”. I co widzę?

 

Dalej informacje z Wikipedii.

 

Kiedy jestem już zupełnie zrezygnowana i postanawiam odpuścić ( w końcu moje poglądy niekoniecznie muszą różnić się od ogółu społeczeństwa), moim oczom ukazuje się artykuł:

 

„Kiedy w Polsce skończył się komunizm?”

 

Myślę, że to kolejna czysto informacyjna strona , ale zaglądam aby przejrzeć zawartość. Ku mojemu zdziwieniu, treść różni się znacząco od tej, której się spodziewałam. Zafascynowana i zmotywowana do dalszych poszukiwań , szukam dalej, a moje oczy stają się coraz większe.

 

Dowiaduję się, że:

· Wybory z ’89 nie były wyborami demokratycznymi. Ich wynik był z góry przesądzony w wyniku porozumień z obrad Okrągłego Stołu, gdzie zagwarantowano 65% miejsc dla PZPR i 35% miejsc dla strony społecznej.

· Komunistyczna Partia Polski wciąż legalnie funkcjonuje

· Już 7 kwietnia sejm  zmienił konstytucję, wprowadzając instytucję prezydenta, Senatu i uchwalono nową ordynację wyborczą.

 

Trzeba przyznać, że trochę zachwiało to moim już ukształtowanym poglądem i zrujnowało przekonanie o 100% trafności wyboru właśnie tej daty, więc próbuję znaleźć inne wydarzenia , które mogłyby zastąpić „prawie wolne wybory” z ’89.

 

Niestety, nic nie znajduję, więc powyższe  argumenty nie wydają się wystarczająco przekonujące, aby odrzucić dzień 4 czerwca jako dzień upadku komunizmu, także pozostaję przy pierwotnym stwierdzeniu uznającym tę datę.

 

Konkludując: jest to dzień niezwykły, brzemienny w skutkach, jedyny w swoim rodzaju. Dzień, w którym Polacy odnieśli  swoiste zwycięstwo w walce o prawdziwie wolne i suwerenne państwo. Dla wielu ludzi oznaczał: koniec epoki komunizmu    (co wiązało się z końcem rządów jednej partii, podległości Związkowi Radzieckiemu), zwycięstwo głosu narodu (zaczęto się liczyć z ruchem „Solidarność” i dopuszczono go do współdecydowania o losach kraju poprzez procentowy udział w wyborach).

 

W tamtym czasie było to najlepsze co mogliśmy osiągnąć. Władza komunistyczna była zbyt silna by mogła się zupełnie wycofać, a samo dopuszczenie do wyborów dla PZPR było ogromnym zwycięstwem.

 

Niestety, musimy sobie zdawać sprawę, iż w przypadku historii, na każdy problem można spojrzeć z innego punktu widzenia i pewne zdarzenia mogą być całkowicie odmiennie odczytywane przez historyków, naukowców i zwykłych ludzi. To co dla mnie jest odbierane jako sukces dla innych może być zupełną porażką (wielu historyków uważa, że dopuszczenie PZPR-u do władzy osłabiło cały ruch, ich chęć do walki; komuniści zdawali sobie sprawę, iż dopuszczając do władzy najsilniejszą opozycję która mogłaby ich pozbawić przewagi, uśpili ich czujność: związkowcy w pewnym momencie zajęli się biurokracją, zaprzestając aktywnej walki) .

 

Istnieją pewne fakty historyczne, które mogą być różnie interpretowane przez różne osoby, dlatego zachęcam każdego do zagłębienia się w ten temat , poznania jak największej ilości zdarzeń i sytuacji, które pozwolą Wam wypracować własne stanowisko.

 

Im więcej faktów poznacie, tym będzie ono bardziej obiektywne. Owocnego studiowania naszej historii -tej dalekiej i tej bliskiej- wszystkim wam życzę :D 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kolejarz 05.06.2014 20:23
nawet zabrali nam radość wywalczonej przez roboli wolności zamiast napisów solidarność jest wolność jest pogrzeb tow. który ponoć dał nam wolność śą bohaterowie michniki geremki suchocka tw boni bielecki i sobie przyznają ordery ale już nie długo będzie powtórka z 1980 r

I Sekretarz POP Gierkówki na Konewce 05.06.2014 12:51
Efektem ubocznym tej wolności jest, że dzisiaj można wielu wolnych ludzi spotkać przy śmietniku spożywających jedyny dzienny posiłek znaleziony w odpadach, albo niedawno również w Sejmie np. Łyżwiński, Beger, Chojarska Aneta Krawczyk i wielu innych. Staliśmy się również potęgą motoryzacyjną (FSO, Jelcz, Autosan, Star, Lublin, WSK), stoczniową (Gdynia, Szczecin) i dziewiarską (np. ZPO Pilica, Mazowia, Tomtex).

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama