Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Majówka pod grotami… i parasolami

Druga już „Majówka pod Grotami” jest za nami. Sobotni (3 maja) happening wpisał się w program Dni Otwartych Funduszy Europejskich, bowiem inwestycja „Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk Grot Nagórzyckich w Tomaszowie Mazowieckim na podziemną trasę turystyczną” była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą blisko 3 300 000,00 złotych. Było zimno, wiało i padało, a my na przekór pogodzie bawiliśmy się wspaniale. Turyści dopisali, odwiedziło nas ponad 800 osób. Publiczność pod parasolami rozgrzewała brawami występujących artystów. Dzięki współpracy scenariusz imprezy bogaty w atrakcje został w pełni zrealizowany.

 

Majówkowe szaleństwo pod grotami zaczęliśmy o godzinie 12.00. Wydarzenie zainaugurował występ Zespołu Folklorystycznego „Sami Swoi” z Twardej. Artyści rozgrzali publiczność śpiewając taneczne piosenki. Jako kolejna na scenie wystąpiła grupa „Ad- libitum” działająca przy Tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nazwa zespołu oznaczająca „ciszej, spokojniej” mogła zmylić turystów, którzy przybyli pod groty, bo nie było ani cicho, ani spokojnie, wręcz przeciwnie. Mieczysław Kincel zaśpiewał jako następny. Solo zaprezentował piosenkę „Moja droga”.

 

W międzyczasie majówkowicze brali udział w przygotowanych konkursach. Dzieci wysypywały z nagórzyckiego piasku przepiękne formy. W nagrodę otrzymywały słodycze. Chętnych nie brakowało. Równie dużym powodzeniem cieszyło się malowanie najmłodszym buziek. Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych w ramach „Majówki pod Grotami” był jeszcze ruchomy model młyna wodnego stojącego niegdyś przy Niebieskich Źródłach. Miniatura zrekonstruowana przez nazywającego samego siebie „starym młynarzem ze Zgierza” Pana Jana Ekiela w skali 1:10 budziła duże zainteresowanie. Pan Jan we własnej osobie tłumaczył jak działa tego typu młyn, wplatając w opowieści ciekawe historie i anegdoty dotyczące między innymi technik dawnego młynarstwa. Ponadto ostrzył kamienie młyńskie i pokazywał jak żarna mielą zboże. Chętni mogli spróbować własnych sił i przekonać się jaka to ciężka praca. Własnoręcznie zrobioną mąkę turyści w specjalnie przygotowanych woreczkach zabierali do domów na pamiątkę.

 

Tegorocznej „Majówce pod Grotami” towarzyszyło, rzecz jasna, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Jakież było zdziwienie turystów, kiedy po wyjściu z kopalni ujrzeli padający śnieg. Jednak nie poddawaliśmy się, walczyliśmy z przeciwnościami losu. Czarne chmury rozgonił tenor Kazimierz Matecki. Pełną piersią zaśpiewał między innymi „Brunetki, blondynki” i „O Sole Mio”. Występ zachwycił publiczność. Temperatura od razu się podniosła. Mimo niesprzyjającej pogody zaprezentowaliśmy także inscenizację „Wycieczka do Grot Nagórzyckich w stylu retro”. Udział w niej wzięli członkowie Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie: Janina Kalinowska, Elżbieta Ołubek, Elżbieta Jakubczyk i Kazimierz Matecki. Przedstawienie inspirowane było archiwalnym zdjęciem z lat 30. XX wieku, na którym uwieczniono przyjazd letników do grot. Dodatkowo aktorzy odczytali najstarsze opisy nagórzyckich skałek (pochodzących z bogatych zbiorów archiwalnych Skansenu Rzeki Pilicy), które traktowały zarówno o ich pięknie zewnętrznym jak i opisywały mroczne wnętrza.

 

Obfitujący w atrakcje majówkowy program objął również konkurs wiedzy o grotach. Nawet z najtrudniejszymi pytaniami turyści poradzili sobie bez trudu. Nagrody rozdane zwycięzcom ufundował Wydział Strategii i Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Tomaszowa. W audytorium budynku usługowo-administracyjnego można było oglądać dwie wystawy: „Groty Nagórzyckie w grafice artystycznej” Mariana Matuszewskiego i prace wykonane w ramach I Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

 

W ramach współpracy w „Majówkę pod Grotami” włączył się Ośrodek Kultury „Tkacz” z Tomaszowa. W postać Zbója Madeja wcielił się Bartłomiej Cichoń. Warsztacik tkacki oraz konkursy dla dzieci prowadziły: Julia Bardini i Anna Suska. Ponadto z pomocą „Tkacza” zaprezentowaliśmy dwa happeningi: „Dawno temu w Nagórzycach” oraz „Nie ma piasku za łupiny”. Przedstawienia były okazją do spotkania „oko w oko” z historią grot oraz do przeniesienia widzów w daleką przeszłość. Turyści mogli także zdobyć kawałek oryginalnego piaskowca białogórskiego pochodzącego z grot. Działania miłośników historii i przygody koordynował Marcin Mizerski.

 

Pokazaliśmy rzeczy już znane i przybliżyliśmy te mniej znane. Główny cel wydarzenia, za który postawiliśmy sobie przedstawienie dorobku kulturowego, tradycji i historii regionu w sposób żywy, uważamy za osiągnięty, a majówkę 2014 dopisujemy do zdarzeń udanych.

 

Nie był to jednak jedyny tomaszowski akcent obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 1 maja (czwartek) na antenie TVP3 w programie ogólnopolskim pt. „Zapraszamy na kawę. 10 lat w Unii Europejskiej” wystąpiła Kinga Maciaszczyk-Bednarek, przedstawicielka Skansenu Rzeki Pilicy, która opowiadała o efektach wykorzystania funduszy unijnych w Tomaszowie Maz. W programie emitowanym na żywo zaprezentowano najatrakcyjniejsze efekty wykorzystania środków unijnych w różnych częściach kraju. Przypomnijmy, że oprócz dofinansowania projektu budowy Grot Nagórzyckich, z funduszy unijnych prowadzone były także prace w rezerwacie „Niebieskie Źródła”, gdzie utworzono m.in. przyrodniczą ścieżkę dydaktyczką oraz wybudowano nowoczesny szalet i parking. Fundusze unijne pozwolił także stworzyć i wypromować nowy, markowy produkt turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego „Tomaszowska Okrąglica”, w skład którego wchodzą: Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskich Źródeł i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama