Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:50
Reklama
Reklama

Majówka pod grotami… i parasolami

Druga już „Majówka pod Grotami” jest za nami. Sobotni (3 maja) happening wpisał się w program Dni Otwartych Funduszy Europejskich, bowiem inwestycja „Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk Grot Nagórzyckich w Tomaszowie Mazowieckim na podziemną trasę turystyczną” była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kwotą blisko 3 300 000,00 złotych. Było zimno, wiało i padało, a my na przekór pogodzie bawiliśmy się wspaniale. Turyści dopisali, odwiedziło nas ponad 800 osób. Publiczność pod parasolami rozgrzewała brawami występujących artystów. Dzięki współpracy scenariusz imprezy bogaty w atrakcje został w pełni zrealizowany.

 

Majówkowe szaleństwo pod grotami zaczęliśmy o godzinie 12.00. Wydarzenie zainaugurował występ Zespołu Folklorystycznego „Sami Swoi” z Twardej. Artyści rozgrzali publiczność śpiewając taneczne piosenki. Jako kolejna na scenie wystąpiła grupa „Ad- libitum” działająca przy Tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nazwa zespołu oznaczająca „ciszej, spokojniej” mogła zmylić turystów, którzy przybyli pod groty, bo nie było ani cicho, ani spokojnie, wręcz przeciwnie. Mieczysław Kincel zaśpiewał jako następny. Solo zaprezentował piosenkę „Moja droga”.

 

W międzyczasie majówkowicze brali udział w przygotowanych konkursach. Dzieci wysypywały z nagórzyckiego piasku przepiękne formy. W nagrodę otrzymywały słodycze. Chętnych nie brakowało. Równie dużym powodzeniem cieszyło się malowanie najmłodszym buziek. Wśród dodatkowych atrakcji przygotowanych w ramach „Majówki pod Grotami” był jeszcze ruchomy model młyna wodnego stojącego niegdyś przy Niebieskich Źródłach. Miniatura zrekonstruowana przez nazywającego samego siebie „starym młynarzem ze Zgierza” Pana Jana Ekiela w skali 1:10 budziła duże zainteresowanie. Pan Jan we własnej osobie tłumaczył jak działa tego typu młyn, wplatając w opowieści ciekawe historie i anegdoty dotyczące między innymi technik dawnego młynarstwa. Ponadto ostrzył kamienie młyńskie i pokazywał jak żarna mielą zboże. Chętni mogli spróbować własnych sił i przekonać się jaka to ciężka praca. Własnoręcznie zrobioną mąkę turyści w specjalnie przygotowanych woreczkach zabierali do domów na pamiątkę.

 

Tegorocznej „Majówce pod Grotami” towarzyszyło, rzecz jasna, zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Jakież było zdziwienie turystów, kiedy po wyjściu z kopalni ujrzeli padający śnieg. Jednak nie poddawaliśmy się, walczyliśmy z przeciwnościami losu. Czarne chmury rozgonił tenor Kazimierz Matecki. Pełną piersią zaśpiewał między innymi „Brunetki, blondynki” i „O Sole Mio”. Występ zachwycił publiczność. Temperatura od razu się podniosła. Mimo niesprzyjającej pogody zaprezentowaliśmy także inscenizację „Wycieczka do Grot Nagórzyckich w stylu retro”. Udział w niej wzięli członkowie Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie: Janina Kalinowska, Elżbieta Ołubek, Elżbieta Jakubczyk i Kazimierz Matecki. Przedstawienie inspirowane było archiwalnym zdjęciem z lat 30. XX wieku, na którym uwieczniono przyjazd letników do grot. Dodatkowo aktorzy odczytali najstarsze opisy nagórzyckich skałek (pochodzących z bogatych zbiorów archiwalnych Skansenu Rzeki Pilicy), które traktowały zarówno o ich pięknie zewnętrznym jak i opisywały mroczne wnętrza.

 

Obfitujący w atrakcje majówkowy program objął również konkurs wiedzy o grotach. Nawet z najtrudniejszymi pytaniami turyści poradzili sobie bez trudu. Nagrody rozdane zwycięzcom ufundował Wydział Strategii i Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Tomaszowa. W audytorium budynku usługowo-administracyjnego można było oglądać dwie wystawy: „Groty Nagórzyckie w grafice artystycznej” Mariana Matuszewskiego i prace wykonane w ramach I Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

 

W ramach współpracy w „Majówkę pod Grotami” włączył się Ośrodek Kultury „Tkacz” z Tomaszowa. W postać Zbója Madeja wcielił się Bartłomiej Cichoń. Warsztacik tkacki oraz konkursy dla dzieci prowadziły: Julia Bardini i Anna Suska. Ponadto z pomocą „Tkacza” zaprezentowaliśmy dwa happeningi: „Dawno temu w Nagórzycach” oraz „Nie ma piasku za łupiny”. Przedstawienia były okazją do spotkania „oko w oko” z historią grot oraz do przeniesienia widzów w daleką przeszłość. Turyści mogli także zdobyć kawałek oryginalnego piaskowca białogórskiego pochodzącego z grot. Działania miłośników historii i przygody koordynował Marcin Mizerski.

 

Pokazaliśmy rzeczy już znane i przybliżyliśmy te mniej znane. Główny cel wydarzenia, za który postawiliśmy sobie przedstawienie dorobku kulturowego, tradycji i historii regionu w sposób żywy, uważamy za osiągnięty, a majówkę 2014 dopisujemy do zdarzeń udanych.

 

Nie był to jednak jedyny tomaszowski akcent obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 1 maja (czwartek) na antenie TVP3 w programie ogólnopolskim pt. „Zapraszamy na kawę. 10 lat w Unii Europejskiej” wystąpiła Kinga Maciaszczyk-Bednarek, przedstawicielka Skansenu Rzeki Pilicy, która opowiadała o efektach wykorzystania funduszy unijnych w Tomaszowie Maz. W programie emitowanym na żywo zaprezentowano najatrakcyjniejsze efekty wykorzystania środków unijnych w różnych częściach kraju. Przypomnijmy, że oprócz dofinansowania projektu budowy Grot Nagórzyckich, z funduszy unijnych prowadzone były także prace w rezerwacie „Niebieskie Źródła”, gdzie utworzono m.in. przyrodniczą ścieżkę dydaktyczką oraz wybudowano nowoczesny szalet i parking. Fundusze unijne pozwolił także stworzyć i wypromować nowy, markowy produkt turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego „Tomaszowska Okrąglica”, w skład którego wchodzą: Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskich Źródeł i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama