Podjęta została tematyka zagrożeń (alkohol, tytoń, środki psychoaktywne) na które narażeni są młodzi ludzie. W celu lepszego zobrazowania oraz zrozumienia poruszanych tematów młodzież miała możliwość założenia alkogogli, które sprawiają, że otaczający nas świat wygląda podobnie jak po zażyciu alkoholu. Prezentowane okulary imitowały stan nietrzeźwości 0,8 – 1,5 promila i 0,2-0,6 promila. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, problemem z ustaleniem odległości, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu oraz spowolnieniem czasu reakcji.
Wykonywane ćwiczenia były zabawą, dawały sporo uśmiechu, jednak pokazały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać proste czynności po spożyciu alkoholu i pokazały, że taki stan może doprowadzić do nieszczęścia krzywdząc innych i siebie. Ponadto uczniowie mieli możliwość skorzystania z badania jednego, spośród 4 tysięcy składników które występują w dymie tytoniowym, mianowicie tlenku węgla.
Młodzież chętnie poddała się badaniom. Dzięki nabytej wiedzy będą potrafili dokonywać właściwych i bezpiecznych wyborów, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
Zajęcia z młodzieżą ZSP nr 8 klasa II B prowadziła p.Dorota Ignasiak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, przy udziale p.Magdaleny Zając nauczyciela biologii w naszej szkole.
Napisz komentarz
Komentarze