Tak, jak kilkanaście lat temu potoczna nazwa „jedenastka” kojarzona była z jedną z najlepszych szkół podstawowych w mieście, tak obecnie dzieje się z „siódemką”- gimnazjum, które jest spadkobiercą jej tradycji. Reforma systemu oświaty z 1999 roku powołała do życia gimnazja, w których nauka trwa trzy lata i kończy się egzaminem gimnazjalnym. W interesie uczniów klas szóstych oraz ich rodziców jest wybór jak najlepszego gimnazjum. W Tomaszowie Mazowieckim oferta edukacyjna szkół gimnazjalnych jest bardzo różnorodna i bogata. Każda ze szkół może pochwalić się licznymi sukcesami naukowymi, sportowymi, artystycznymi i społecznymi.
Dorobek „siódemki” wygląda bardzo imponująco. Dużym prestiżem cieszą się przedmiotowe konkursy kuratoryjne, dające laureatom prawo uczenia się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Polski. Począwszy od roku szkolnego 2002/2003 Gimnazjum nr 7 może pochwalić się 39 tytułami laureata i 91 tytułami finalisty. Uczniowie zbierają również laury w wielu konkursach tematycznych z: języków obcych, języka polskiego historii, geografii, nauk ścisłych, przedmiotów artystycznych. Podobnie dzieje się w trwającym roku szkolnym. Na ten moment Gimnazjum nr 7 ma 6 finalistów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych (2 z historii, 2 z jęz. niemieckiego, 1 z biologii, 1 z wiedzy o społeczeństwie), laureata konkursu tematycznego „Przez morza, lądy, oceany- Ameryka Północna”, 3 finalistów konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz finalistę konkursu „Matematyka moja pasja”. Wiele konkursów jest w toku i ich ostateczne wyniki będą znane pod koniec marca.
Bardzo mocną stroną szkoły jest wychowanie poprzez sport oraz doskonała baza z halą sportową, boiskiem wielofunkcyjnym oraz siłownią. Corocznie szkolni sportowcy zdobywają tytuły mistrza województwa, powiatu, miasta w różnych dyscyplinach, z których najpopularniejsza jest piłka ręczna. W szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „Victoria”, którego juniorzy w 2013 roku zajęli 6 miejsce w Polsce, pokonując między innymi rówieśników z Vive Targi Kielce, czyli „polskiej Barcelony” w piłce ręcznej.
Istotną rolę w szkole odgrywa wychowanie patriotyczne i obywatelskie. Aktywnie działa samorząd uczniowski inicjujący szereg wydarzeń i imprez integracyjnych. W 2011 roku z inicjatywy Gimnazjum nr 7 w naszym mieście przy wszystkich szkołach różnych szczebli posadzono 20 dębów pamięci poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej związanych z ziemią tomaszowską. Działający w szkole Klub Europejski „Eurotom” dwukrotnie był laureatem ogólnopolskiego konkursu „Euroscola”, co zaowocowało wyjazdami 25 uczniów na młodzieżowe obrady Parlamentu Europejskiego do Strasburga. Szkoła corocznie organizuje konkursy o tematyce europejskiej, których laureaci wyjeżdżają zwiedzać instytucje studyjne Unii Europejskiej w Brukseli. Szkolne koło PTSM od wielu lat jest organizatorem, cieszącego się wielkim powodzeniem, rajdu pieszego po ziemi tomaszowskiej „A może byśmy tak do Tomaszowa …”
Bezcenną rolę w funkcjonowaniu placówki odgrywają rodzice, którzy systematycznie i aktywnie wspierają wszelkie działania i inicjatywy. Rada Rodziców corocznie organizuje bal gimnazjalny, wycieczkę dla najlepszych uczniów, nagrody za osiągnięcia naukowe, sportowe i społeczne.
Dodatkowe zajęcia mają zarówno charakter kół zainteresowań, rozwijających wiedzę i pasje oraz zajęć wyrównawczych niwelujących braki edukacyjne z poszczególnych przedmiotów. Dlatego corocznie wyniki egzaminu gimnazjalnego są wyższe od średniej w powiecie i kraju i należą do jednych z najwyższych w województwie łódzkim, a uczniowie bez trudu dostają się do wybranych przez siebie szkół ponadgimnazjalnych.
- Uczniowie z naszej szkoły na co dzień korzystają z bogatej oferty edukacyjnej, nowoczesnej bazy dydaktycznej oraz czystej i zadbanej szkolnej infrastruktury, która przede wszystkim uwzględnia komfort i bezpieczeństwo młodzieży. Dlatego cieszymy się, że wielu młodych tomaszowian wybiera nasze gimnazjum, w którym może podnosić swoją wiedzę i umiejętności oraz kształtować prospołeczne postawy. W myśl przysłowia staramy się łączyć „przyjemne z pożytecznym” i realizować dewizę mówiącą, że „szkoła uczy i wychowuje
- podsumowuje dyrektor Gimnazjum nr 7 Marek Parada.
Napisz komentarz
Komentarze