Komisja wnioskowała, by dodatkowo Hot Spoty były zainstalowane etapami w 2013 i 2014 roku na terenie OSiR przy ulicy Nowowiejskiej, w sposób umożliwiający korzystanie z nich w parku im. Solidarności; terenach OSiR przy ulicy PCK; w budynku administracyjnym przy Grotach Nagórzyckich; w parku im. Dr Serafina Rode; w siedzibie DOK w Białobrzegach; w okolicach dworca PKP i PKS. W sumie miałoby powstać 10 takich miejsc zapewniających dostęp do zasobów internetowych.
Czytaj: Tomaszów będzie mieć darmowy internet
Tymczasem zgodnie z projektem budżetu miasta na 2014 rok Prezydent nie zaproponował żadnych kwot na realizację wniosku złożonego przez radnych, pod przewodnictwem Arkadiusza Gajewskiego. Projekt wdrożenia w Tomaszowie bezpłatnego, socjalnego dostępu do Internetu powstawał przez kilka miesięcy. Pracowali nad nim członkowie doraźnej komisji rady miasta, powołanej specjalnie w celu jego stworzenia.
– Pan prezydent przewidział jedynie środki na instalacje dwóch hot spotów – komentuje Gajewski. - W skali Tomaszowa można ocenić takie działanie najdelikatniej to ujmując, jako co najmniej nie wystarczające.
W związku z brakiem propozycji ze strony Rafała Zagozdona, Komisja Spraw Społecznych i Rodziny Rady Miejskiej, na swoim posiedzeniu 22 listopada br. przegłosowała wniosek o wprowadzenie do budżetu miasta na nowy rok stosownej kwoty 150.000 złotych na wdrożenie od 2014 roku na realizację koncepcji. Został on jednak odrzucony.
Czytaj: Kilkanaście lat zaniechań
Jak to się stało. Otóż kilka lat temu radni sami zadecydowali o tym, że zostaną przez prezydenta ubezwłasnowolnieni w sprawach związanych z uchwalaniem budżetu miasta. Z uchwały o procedurach jego uchwalania zniknęły zapisy dotyczące możliwości swobodnego składania wniosków. Tym samym radny, chcąc zrealizować jakieś zamierzenie musi do niego przekonać członków którejś z komisji problemowych. Na tym jednak nie koniec, bp wniosek przegłosowany przez jedno gremium trafia pod obrady komisji ds. budżetu. Jeśli tu nie uzyska większości, nie zostaje nawet skierowany do Prezydenta, który miałby możliwość w jakikolwiek sposób się do niego odnieść.
Gajewski, jako były Skarbnik Miasta miał świadomość wadliwych i jednak mało demokratycznych procedur. Nie udało mus się jednak przekonać zdecydowanej większości radnych, by uchwałę zmienić. Nic dziwnego, skoro jest ona wygodna dla wszelkiego rodzaju miernot, pozbawionych jakiejkolwiek własnej inwencji i ślepo przegłosowujących wszystko, co im prezydent podsunie.
- Niestety na posiedzeniu komisji budżetowej Rady Miasta w dniu 2 grudnia br. wniosek o wpisanie do planu wydatków na przyszły rok inwestycji w hot spoty przepadł stosunkiem głosów 4 za, 4 przeciw i 3 wstrzymujące się – wyjaśnia twórca idei bezpłatnego Internetu w Tomaszowie Mazowieckim.
Czytaj: Bezpłatny Internet - dyskusja trwa
Głosowanie należy uznać za dosyć zaskakujące. Członkowie Komisji Spraw Społecznych i Rodziny uważają jednak, że mieszkańcy powinni wiedzieć dzięki którym radnym, pomijając już opór samego Prezydenta Zagozdona i jego symboliczną inicjatywę 2 Hot Spotów, Tomaszów nie będzie wdrażał programu ukierunkowanego na mniej zamożnych mieszkańców, szczególnie młodzieży z rodzin objętych pomocą MOPS.
Przeciwko wprowadzeniu do budżetu miasta tej koncepcji głosowali: Kumek Tomasz – SLD; Lis Stanisława - SLD Dworczak Henryk - PIS Kowalczyk Jerzy - PSL/Forum. Wstrzymało się 3 radnych: Rzeczykowski Łukasz - PSL/Forum; Żegota Cezary – PO; Pawłowski Wiesław – PIS.
Za wprowadzeniem do budżetu wniosku Komisji Spraw Społecznych głosowali: Gajewski Arkadiusz - PO Batorska Izabela - PO Bąk Wacława - PIS Stańdo Stanisław - PIS
Co ciekawe, przedstawiciele SLD w osobach Tomasza Trzonka i Krzysztofa Barańskiego uczestniczyli w pracach Komisji ds. Internetu Socjalnego i popierali także jako członkowie Komisji Spraw Społecznych tę koncepcję do końca. Ich koledzy z komisji budżetowej jak widać zablokowali projekt.
Czytaj: Przygotowali koncepcję, będzie darmowy Internet
Jeszcze ciekawsza jest postawa radnego Rzeczykowskiego z PSL/Forum, który wstrzymał się od poparcia wniosku, a brał pełen udział w pracach Komisji internetowej.
Oceny i komentarze pozostawiamy mieszkańcom. Szkoda tylko, że po raz kolejny Tomaszów wlecze się w ogonie inicjatyw polskich samorządów służących unowocześnianiu miast i uatrakcyjnianiu swojej oferty skierowanej do turystów.
Czytaj: Internet dla każdego
Przewodniczący rozwiązanej po wypracowaniu koncepcji wdrożenia bezpłatnego Internetu w sierpniu komisji doraźnej, Arkadiusz Gajewski powiedział nam, że idea nie umiera. Być może da się jeszcze coś w tej sprawie zrobić.
- Na pewno Platforma Obywatelska w Tomaszowie zawsze tę ideę będzie popierać – mówi radny. - Jak widać do sprawy będzie trzeba (realistycznie patrząc) wrócić już po wyborach samorządowych, licząc na to, że następny Prezydent oraz nowa Rada Miasta wreszcie poprą i wdrożą pomysły powstałe w tej kadencji.
Gajewski zapowiada też złożenie projektu zmian w uchwale określającej procedury uchwalania budżetu miasta a także możliwości uruchomienia wniosków w ramach tzw. budżetów obywatelskich
Czytaj: Dwa hot spoty powstaną w Tomaszowie
Napisz komentarz
Komentarze