Sesja Rady Miejskiej w dniu 27 listopada 2013 roku rozpoczęła się podjęciem przez radnych decyzji o zdjęciu z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki. Z takim wnioskiem wystąpiły trzy komisje Rady Miejskiej: Komisja Spraw Społecznych i Rodziny, Komisja Budżetu i Działalności Gospodarczej oraz Komisja Gospodarki Mieszkaniowej, Komunalnej i Ochrony Środowiska. Niepodjęcie uchwały przez radę gminy w terminie określonym ustawą powoduje, że taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków zweryfikowane przez organ wykonawczy wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie wniosku o zatwierdzenie taryf.
Podejmując pierwszą uchwałę na sesji Rada Miejska dokonała zmian w Budżecie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2013 rok. Podjęcie niniejszej uchwały było niezbędne w celu zabezpieczenia pełnej finansowej realizacji ustawowych zadań w 2013 roku realizowanych przez podległe jednostki na podstawie wniosków kierowników podległych jednostek i komórek organizacyjnych Urzędu Miasta.
Radni wyrazili zgodę na sprzedaż działek przy ulicy Zawadzkiej. Działki te nie mają dostępu do drogi publicznej, zaś w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się działki stanowiące własność osób prawnych oraz osób fizycznych. Sprzedaż ta będzie realizowana w trybie przetargu ustnego ograniczonego.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nadania szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim imienia: „Tomaszowskich Olimpijczyków”. Uroczyste obchody związane z nadaniem patrona szkół planowane są w maju przyszłego roku. Wcześniejsze podjęcie uchwały w tym zakresie jest niezbędne w celu wystąpienia do Polskiego Komitetu Olimpijskiego o zgodę na użycie symboli olimpijskich oraz zaprojektowania i zlecenia wykonania sztandaru.
Ponadto radni przyjęli „Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2014”. Uchwała stanowi deklaracje współpracy Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki z organizacjami pozarządowymi w 2014 roku, co jest wypełnieniem ustawowego obowiązku wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przedmiotowa uchwała oznacza również realizację współpracy na zasadach partnerstwa, suwerenności stron i jawności w zakresie wykonywania zadań publicznych oraz stanowi dla samorządu podstawę do dysponowania środkami publicznymi zawartymi w budżecie miasta.
W drodze uchwały Rada Miejska nie zgłosiła zastrzeżeń do celowości realizacji prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody – pomnika przyrody (wiąz polny) zlokalizowanego przy ulicy Radomskiej polegających na usunięciu suchych gałęzi, skróceniu konarów w celu poprawienia kondycji i wyglądu drzewa oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla osób i pojazdów poruszających się w jego obrębie. Z wnioskiem w zakresie konieczności wykonania czynności pielęgnacyjnych zwróciła się jedna z firm, na posesji której jest zlokalizowany pomnik przyrody – wiąz polny. Zasady ochrony dla pomników przyrody określa odrębna uchwała Rady Miejskiej.
Podczas obrad sesji zgłoszono dwie interpelacje. Przedmiotem interpelacji i wniosków radnych było między innymi: zasadność podjęcia działań w kierunku uprzątnięcia terenu cmentarza ewangelicko – augsburskiego przy ulicy Smutnej oraz kwestia dotycząca zasadności naprawy wadliwie wykonanych studzienek usytuowanych w ulicy Białobrzeskiej.
Napisz komentarz
Komentarze