Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:14
Reklama

Mieszkań w Tomaszowie wciąż brakuje

Zasoby mieszkaniowe, będące w dyspozycji tomaszowskiego samorządu skurczą się w ciągu najbliższych czterech lat. Tak zakłada uchwalony na ostatniej sesji Rady Miejskiej Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasta Tomaszów Mazowiecki na lata 2014-2018. Miasto do 2017 roku zamierza wybudować 40 nowych mieszkań. Duża część lokali wchodzących w skład wspólnot mieszkaniowych zostanie sprzedana najemcom. TTBS planuje też kolejne wyburzenia budynków pozostających w złym stanie technicznym.

 

Reklama

Miasto w chwili obecnej posiada lub jest współwłaścicielem 388 budynków, w których znajduje się łącznie 2926 lokali mieszkalnych o charakterze lokatorskim oraz 156 lokali socjalnych. Ponadto właścicielem kilkudziesięciu mieszkań jest Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

 

O ile budynki będące w dyspozycji TTBS zbudowane były w większości w okresie minionych 15 lat, to majątek miejski jest już mocno zamortyzowany. Średni wiek zasobu wynosi 101 lat a stopień zużycia przekracza 55 procent. Spośród 313 budynków, które zostały zbudowane przed 1945 roku aż 249 jest własnością miasta. Dziesięć budynków kwalifikuje się do generalnego remontu a dwadzieścia zakwalifikowano do wyburzenia.

 

O walorach użytkowych zasobu świadczą najlepiej dane mówiące o dostępie do mediów. Co prawda większość budynków przyłączono do sieci wodnej i kanalizacyjnej, ale dostęp do gazu z sieci ma tylko 17,4 procenta mieszkań. Tak samo wygląda dostępność do ciepła pochodzącego z miejskiego dostawcy. Ciepłownia zaopatruje jedynie 17 procent miejskich mieszkań. Efekty czujemy wszyscy w powietrzu, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

 

Na chwilę obecną tomaszowskie władze samorządowe nie są w stanie wywiązać z obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, wszystkim osobom, którym sąd przyznał do niego prawo. W ponad 230 przypadkach osoby, w  stosunku do których zapadły wyroki eksmisyjne zajmują dalej dotychczasowe lokale mieszkalne bez tytułu prawnego a miasto zobowiązane jest do wypłaty odszkodowań ich właścicielom, którymi są osoby prywatne i spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Sporych rozmiarów jest lista oczekujących na mieszkanie komunalne. Znajduje się na niej 276 rodzin. Jeszcze kilka lat temu była ona dwukrotnie dłuższa, jednak TTBS, zarządzający w imieniu miasta całym zasobem, zweryfikował rzeczywiste potrzeby w tym zakresie. Szacuje się jednak, że chętnych na mieszkania do wynajęcia będzie w Tomaszowie przybywać. Zwiększy się też zapotrzebowanie na lokale socjalne.

 

Problemem są także lokale zamienne, które zapewnić należy rodzinom z budynków wyburzanych oraz poddanych kapitalnym remontom. Na przestrzeni kolejnych pięciu lat takich mieszkań należy zapewnić w sumie 125. Część wykwaterowanych rodzin znajdzie swoje miejsce w nowym budynku wielorodzinnym, które wybuduje miasto. Do nowych mieszkań trafią też osoby z lokali o obniżonym standardzie, które zostaną zaadoptowane na lokale socjalne.

 

W okresie, na który sporządzono program miasto zamierza sprzedać 145 mieszkań znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych na rzecz ich lokatorów. Z zamiarem wykupu należy się jednak pospieszyć, ponieważ tylko do końca przyszłego roku będzie można skorzystać z obowiązującej obecnie bonifikaty. Polityka miasta w tym zakresie zakłada całkowitą prywatyzację tej części zasobu.

 

TTBS oszacował także potrzeby remontowe będących w dyspozycji władz Tomaszowa Mazowieckiego budynków mieszkalnych. Ich wartość to około 157 milionów złotych. Przy dostępnych środkach ich wykonie zajmie kolejne 20 lat.

 

Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy zakłada priorytety w zakresie remontów i modernizacji. W pierwszej kolejności usuwane będą stany zagrożeń katastrofami budowlanymi. Następnie wykonywane będą remonty elementów konstrukcyjnych, zapewnienie szczelności pokryć dachowych, zapewnienie źródeł ciepła, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej i termomodernizacja całych budynków.

 

Program określa też czynniki obniżające i podwyższające stawki bazowe czynszów w lokalach komunalnych. Po dziesięć procent więcej zapłacimy za: kanalizację, centralne ogrzewanie, gaz ziemny, łazienkę. Czynsz zostanie obniżony o 10 procent w przypadku budynku przeznaczonego do rozbiórki, lokalu położonego w III strefie (Józefów) i braku urządzeń wodociągowych. Pięć procent mniej kosztować mają lokale ze ślepą kuchnią, w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego i gdy mieszkanie znajduje się w kondygnacji poniżej parteru.

 

Minimalny coroczny wzrost czynszu zgodnie z przyjętym przez radnych programem wyniesie 2% ponad wskaźnik inflacji, jednak nie mniej niż 5%  w każdym roku. Dotąd czynsz wzrastał niemal dwukrotnie dwa razy szybciej. Władze miasta chcą aby poziom opłat czynszowych wynosił ostatecznie 3% wartości odtworzeniowej budynku, czyli od 50 do 200 procent więcej niż ma to miejsce obecnie. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 22.11.2013 16:07
W Tomaszowie rządzi zasobami mieszkaniowymi banda krwiopijców !!! Ludzie jak teraz w wyborach zagłosujemy na nich będzie jeszcze gorzej. Precz z tą mafią urzędasów.

Reklama
22.11.2013 15:49
Jeżeli chodzi o TTBS. Cena mojego mieszkania komunalnego (bez wynajmu) to kwota 670zl na miesiąc (woda ciepła 4m, zimna 6m). Na Ślasku za TBS płacę ok 430zł na miesiąc. Mafijny produkt i tyle.

marta 22.11.2013 15:36
Ja mieszkam w lokalu ttbs i w obecnej chwili mam prawie 500zl czynszu plus opal

mKIKI 22.11.2013 17:39
To prawie tak jak w stolicy. Znajoma zajmuje aż 25m2 i płaci 440zł/mc + opłata za energię elektryczną (blok nie ma gazu, gotowanie na kuchni elektrycznej).

Izula 13.11.2013 07:58
Opłaty za lokale TTBSu są najwyższe w Tomaszowie, o wiele wyższe niż spółdzielcze...i to niby mają być mieszkania dla tych najbiedniejszych???

mKIKI 13.11.2013 16:03
Bo to jest TTBS sp. z o.o (czyli - Spółka z Ogromną Odpowiedzialnością) więc i czynsze muszą być odpowiednio wysokie.

Obserwator 12.11.2013 09:26
Słyszałem też o takich sytuacjach gdzie ludzie mieszkają z rodzicami lub w nowych mieszkaniach i blokach a komunalne wynajmują i biorą z tego kasę. Pracownicy TTBS powinni się temu przyjrzeć... A ludziom potrzebującym dają propozycję najgorszych nor z koniecznością generalnego remontu.

c 11.11.2013 22:31
przy takim niedoborze mieszkań komunalnych zdarza się, że takie mieszkania zajmują osoby, które nie powinny za względu na swoją sytuacje majątkową. Jeśli ktoś stał się najemcą mieszkania komunalnego, czytaj: mieszkanie dla najsłabiej zarabiających i jego sytuacja materialna poprawiła się na tyle, że jest w stanie sponsorować klub piłkarski, powinien takie mieszkanie oddać,aby zostało przekazane ludziom prawdziwie go potrzebującym

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama