Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:04
Reklama
Reklama

Mieszkań w Tomaszowie wciąż brakuje

Zasoby mieszkaniowe, będące w dyspozycji tomaszowskiego samorządu skurczą się w ciągu najbliższych czterech lat. Tak zakłada uchwalony na ostatniej sesji Rady Miejskiej Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasta Tomaszów Mazowiecki na lata 2014-2018. Miasto do 2017 roku zamierza wybudować 40 nowych mieszkań. Duża część lokali wchodzących w skład wspólnot mieszkaniowych zostanie sprzedana najemcom. TTBS planuje też kolejne wyburzenia budynków pozostających w złym stanie technicznym.

 

Miasto w chwili obecnej posiada lub jest współwłaścicielem 388 budynków, w których znajduje się łącznie 2926 lokali mieszkalnych o charakterze lokatorskim oraz 156 lokali socjalnych. Ponadto właścicielem kilkudziesięciu mieszkań jest Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

 

O ile budynki będące w dyspozycji TTBS zbudowane były w większości w okresie minionych 15 lat, to majątek miejski jest już mocno zamortyzowany. Średni wiek zasobu wynosi 101 lat a stopień zużycia przekracza 55 procent. Spośród 313 budynków, które zostały zbudowane przed 1945 roku aż 249 jest własnością miasta. Dziesięć budynków kwalifikuje się do generalnego remontu a dwadzieścia zakwalifikowano do wyburzenia.

 

O walorach użytkowych zasobu świadczą najlepiej dane mówiące o dostępie do mediów. Co prawda większość budynków przyłączono do sieci wodnej i kanalizacyjnej, ale dostęp do gazu z sieci ma tylko 17,4 procenta mieszkań. Tak samo wygląda dostępność do ciepła pochodzącego z miejskiego dostawcy. Ciepłownia zaopatruje jedynie 17 procent miejskich mieszkań. Efekty czujemy wszyscy w powietrzu, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

 

Na chwilę obecną tomaszowskie władze samorządowe nie są w stanie wywiązać z obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, wszystkim osobom, którym sąd przyznał do niego prawo. W ponad 230 przypadkach osoby, w  stosunku do których zapadły wyroki eksmisyjne zajmują dalej dotychczasowe lokale mieszkalne bez tytułu prawnego a miasto zobowiązane jest do wypłaty odszkodowań ich właścicielom, którymi są osoby prywatne i spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Sporych rozmiarów jest lista oczekujących na mieszkanie komunalne. Znajduje się na niej 276 rodzin. Jeszcze kilka lat temu była ona dwukrotnie dłuższa, jednak TTBS, zarządzający w imieniu miasta całym zasobem, zweryfikował rzeczywiste potrzeby w tym zakresie. Szacuje się jednak, że chętnych na mieszkania do wynajęcia będzie w Tomaszowie przybywać. Zwiększy się też zapotrzebowanie na lokale socjalne.

 

Problemem są także lokale zamienne, które zapewnić należy rodzinom z budynków wyburzanych oraz poddanych kapitalnym remontom. Na przestrzeni kolejnych pięciu lat takich mieszkań należy zapewnić w sumie 125. Część wykwaterowanych rodzin znajdzie swoje miejsce w nowym budynku wielorodzinnym, które wybuduje miasto. Do nowych mieszkań trafią też osoby z lokali o obniżonym standardzie, które zostaną zaadoptowane na lokale socjalne.

 

W okresie, na który sporządzono program miasto zamierza sprzedać 145 mieszkań znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych na rzecz ich lokatorów. Z zamiarem wykupu należy się jednak pospieszyć, ponieważ tylko do końca przyszłego roku będzie można skorzystać z obowiązującej obecnie bonifikaty. Polityka miasta w tym zakresie zakłada całkowitą prywatyzację tej części zasobu.

 

TTBS oszacował także potrzeby remontowe będących w dyspozycji władz Tomaszowa Mazowieckiego budynków mieszkalnych. Ich wartość to około 157 milionów złotych. Przy dostępnych środkach ich wykonie zajmie kolejne 20 lat.

 

Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy zakłada priorytety w zakresie remontów i modernizacji. W pierwszej kolejności usuwane będą stany zagrożeń katastrofami budowlanymi. Następnie wykonywane będą remonty elementów konstrukcyjnych, zapewnienie szczelności pokryć dachowych, zapewnienie źródeł ciepła, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej i termomodernizacja całych budynków.

 

Program określa też czynniki obniżające i podwyższające stawki bazowe czynszów w lokalach komunalnych. Po dziesięć procent więcej zapłacimy za: kanalizację, centralne ogrzewanie, gaz ziemny, łazienkę. Czynsz zostanie obniżony o 10 procent w przypadku budynku przeznaczonego do rozbiórki, lokalu położonego w III strefie (Józefów) i braku urządzeń wodociągowych. Pięć procent mniej kosztować mają lokale ze ślepą kuchnią, w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego i gdy mieszkanie znajduje się w kondygnacji poniżej parteru.

 

Minimalny coroczny wzrost czynszu zgodnie z przyjętym przez radnych programem wyniesie 2% ponad wskaźnik inflacji, jednak nie mniej niż 5%  w każdym roku. Dotąd czynsz wzrastał niemal dwukrotnie dwa razy szybciej. Władze miasta chcą aby poziom opłat czynszowych wynosił ostatecznie 3% wartości odtworzeniowej budynku, czyli od 50 do 200 procent więcej niż ma to miejsce obecnie. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 22.11.2013 16:07
W Tomaszowie rządzi zasobami mieszkaniowymi banda krwiopijców !!! Ludzie jak teraz w wyborach zagłosujemy na nich będzie jeszcze gorzej. Precz z tą mafią urzędasów.

22.11.2013 15:49
Jeżeli chodzi o TTBS. Cena mojego mieszkania komunalnego (bez wynajmu) to kwota 670zl na miesiąc (woda ciepła 4m, zimna 6m). Na Ślasku za TBS płacę ok 430zł na miesiąc. Mafijny produkt i tyle.

marta 22.11.2013 15:36
Ja mieszkam w lokalu ttbs i w obecnej chwili mam prawie 500zl czynszu plus opal

mKIKI 22.11.2013 17:39
To prawie tak jak w stolicy. Znajoma zajmuje aż 25m2 i płaci 440zł/mc + opłata za energię elektryczną (blok nie ma gazu, gotowanie na kuchni elektrycznej).

Izula 13.11.2013 07:58
Opłaty za lokale TTBSu są najwyższe w Tomaszowie, o wiele wyższe niż spółdzielcze...i to niby mają być mieszkania dla tych najbiedniejszych???

mKIKI 13.11.2013 16:03
Bo to jest TTBS sp. z o.o (czyli - Spółka z Ogromną Odpowiedzialnością) więc i czynsze muszą być odpowiednio wysokie.

Obserwator 12.11.2013 09:26
Słyszałem też o takich sytuacjach gdzie ludzie mieszkają z rodzicami lub w nowych mieszkaniach i blokach a komunalne wynajmują i biorą z tego kasę. Pracownicy TTBS powinni się temu przyjrzeć... A ludziom potrzebującym dają propozycję najgorszych nor z koniecznością generalnego remontu.

c 11.11.2013 22:31
przy takim niedoborze mieszkań komunalnych zdarza się, że takie mieszkania zajmują osoby, które nie powinny za względu na swoją sytuacje majątkową. Jeśli ktoś stał się najemcą mieszkania komunalnego, czytaj: mieszkanie dla najsłabiej zarabiających i jego sytuacja materialna poprawiła się na tyle, że jest w stanie sponsorować klub piłkarski, powinien takie mieszkanie oddać,aby zostało przekazane ludziom prawdziwie go potrzebującym

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama