Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 16:07
Reklama

Alkoproblemy również abstynentów

80 proc. dorosłych Polaków pije alkohol, a 3,3 proc. jest od niego uzależnionych. Powszechnie sądzi się, że problemy wynikające z nadużywania alkoholu dotyczą jedynie tej stosunkowo niewielkiej (uzależnionej) grupy osób oraz ewentualnie ich rodzin. Bardzo często również, utożsamia się osoby uzależnione z osobami z tzw. marginesu społecznego i na margines ten spycha problemy alkoholowe. Tymczasem, nietrzeźwość dotyczy pośrednio lub bezpośrednio wszystkich członków danej społeczności lokalnej. To dlatego tzw. polski system rozwiązywania problemów alkoholowych opiera się w dużej mierze na działaniach planowanych i realizowanych na poziomie gminy.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

              

Reklama

Obowiązki – pieniądze – rezultaty

 

Oczekujemy, by lokalne władze dobrze zarządzały politykami publicznymi, a problemy społeczności lokalnej rozwiązywały efektywnie i na bieżąco. Ważne jest również, żeby inwestowane siły i środki były adekwatne do efektów. Efektywność ta powinna być również istotna dla osób odpowiedzialnych za profilaktykę oraz rozwiązywanie problemów alkoholowych. To dlatego polityka prowadzona w tym zakresie musi opierać się na rzeczywistych potrzebach i problemach mieszkańców, jak również rzetelnej wiedzy merytorycznej osób ją realizujących.

 

Zgodnie z tzw. polskim systemem rozwiązywania problemów alkoholowych, zadania dotyczące  profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych realizowane są na trzech poziomach: centralnym, wojewódzkim oraz gminnym. Jednak to samorządy gminne odgrywają kluczową rolę w tym zakresie. Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych (obowiązkowych) gmin – mówi o tym ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

Zadania te obejmują w szczególności:

  • zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
  • udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,
  • wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych,
  • podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,
  • wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.

 

Realizacja powyższych zadań prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez radę gminy. Wójtowie (ew. burmistrzowie, prezydenci miast) powołują natomiast gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, które w szczególności inicjują działania w powyżej opisanym zakresie. Ustawodawca przekazując samorządom gminnym ww. obowiązki zadbał o odrębne środki finansowe na ich realizację. W myśl art. 182 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:Dochody z opłat za zezwolenia wydane na podstawie art. 18 lub art. 181 oraz dochody z opłat określonych w art. 111 wykorzystywane będą na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Gminnych Programów, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, i nie mogą być przeznaczane na inne cele”. To oznacza, że każdy samorząd ma solidne zasoby umożliwiające efektywne działania w tym zakresie.

 

Wiele do poprawy

 

Niestety, nie wszędzie zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych realizowane są rzetelnie i efektywnie. Wskazuje na to m.in. „Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011 – 2015”. Jednym z problemów, który został w nim zdefiniowany, jest: „pogarszająca się jakość działań podejmowanych przez gminy w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz wydatkowanie środków z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych na zadania niezwiązane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych”. Za cel strategiczny Programu uznana została natomiast „poprawa jakości działań podejmowanych przez gminy w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz ograniczenie wydatkowania środków finansowych na zadania niezwiązane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych”.  Nakreśla to wagę problemu, a także wskazuje na konieczność zaangażowania różnych gremiów w tym (a może przede wszystkim) samych przedstawicieli społeczności lokalnych we wpływ na kształtowanie polityki w tym zakresie. Szczególnie, że w samym Programie wymienione są następujące przyczyny pogarszającej się jakości działań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych:

 

  • brak wiedzy radnych w zakresie skutecznych strategii rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • naciski ze strony lokalnych decydentów w sprawie ujmowania w gminnych programach zadań niezwiązanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i przewidzianych do realizacji przez gminę w ramach innych ustaw niż ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
  • brak wystarczającego przygotowania członków gminnej komisji, które powinno uwzględniać interdyscyplinarną wiedzę z zakresu budowania gminnych programów.

               

Te obserwacje świadczą o tym, że problem pogarszającej się jakości realizacji działań leży przede wszystkim po stronie braku wiedzy oraz odpowiednich kompetencji, niedookreśleniu faktycznej hierarchii problemów, niewyznaczaniu priorytetów oraz niesprawdzaniu efektów podejmowanych działań. Najbardziej rażącą kwestią pozostaje niedocenianie wagi problemów związanych z używaniem alkoholu oraz skutków tego zjawiska.

 

Nie ulega wątpliwości, że w kwestii lokalnych działań na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, wiele pozostaje jeszcze do poprawy W tym procesie istotną rolę odgrywają mieszkańcy, którzy mają prawo kontrolować działania władz.

 

Warto zauważyć, że akty prawne, opracowania naukowe czy infrastruktura techniczna będą bezużyteczne, bez świadomości, że problemy alkoholowe dotyczą każdego z mieszkańców danej społeczności. Nietrzeźwość na drogach, nietrzeźwość w miejscach publicznych, w tym naruszenia prawa przez osoby będące pod wpływem alkoholu, picie alkoholu przez dzieci i młodzież, zaburzenia życia rodzinnego i związana z nimi przemoc, szkody zdrowotne, nietrzeźwość w środowisku pracy i wiele innych strat społecznych i ekonomicznych oddziałuje na każdego z członków żyjącego w danej społeczności. Z tego powodu należy uznać wysoką pozycje tego rodzaju problemów w hierarchii wszystkich problemów dotykających daną społeczność lokalną.

 

Tekst został opracowany na podstawie wypowiedzi Agnieszki Czerkawskiej, eksperta do spraw przeciwdziałania problemom alkoholowym.

 

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, www.siecobywatelska.pl, od 2011 roku  prowadzi monitoring funduszu korkowego. Obecnie trwa rekrutacja do kolejnej edycji.

 

Wejdź na www.siecobywatelska.pl i wypełnij formularz zgłoszeniowy!

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. . . 29.10.2013 21:23
„Pogarszające się wydatkowanie środków z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych na zadania niezwiązane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych”. A co tam alkoholicy ... Najważniejsze, że premię będzie z czego wypłacić !!!

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: GieniuTreść komentarza: Za KOMUNY był tylko ocet w sklepach! A Solidarność dała nam wszystko!. Widać to po zakupach w marketach, nawet bidota robi duże zakupy a bogatsi jeżdżą furami droższymi niż anglik czy francuz.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: .......Treść komentarza: Tit to DNO dezinformacyjne tylko szczucie i robienie afery z donosów informatorów z różowego trabancika a fee ......Źródło komentarza: Wszak pisać każdy może... jeden lepiej, inny gorzejAutor komentarza: Maksimus_KeksimusTreść komentarza: Poprawcie proszę w ankiecie ulice 'Piłsudzkiego'Źródło komentarza: Ważna ankieta na temat Tomaszowa MazowieckiegoAutor komentarza: ortografia to rzecz świętaTreść komentarza: słownik!!!!Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Pytanie tylko po co? takie zmiany nie odbędą się bezkosztowo, serio miasto ma kase na takie fanaberie? Może warto te ewentualne wydatki przeznaczyć na nowe nasadzenia, po rewitalizacji park " przejaśniał" czyt. został bardzzo przerzedzony... nazwa aktualna jest ok nie widzę powodu by zmieniać i wydawać pieniądze .Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Nie jestem na "Ty" z żadnym wymienionym przez Ciebie jak też nie jestem na "Ty" z żadnym z prawej strony. Chodzi mi o mechanizm który nadal funkcjonuje a który być może blokuje budowę CPK i może zablokować poprowadzenie obwodnicy. Szanowny Ajdejano chcąc zmiejszyć Twój dysonans powiem tak: Gdy ci z prawej zaczną blokować budowę CPK lub budowę obwodnicy w wersji północnej a więc w tej wersji za którą jak się domyślam optujesz będę miał podobne podejrzenia do tych z trzyliterowej partii z koniczynką w herbie.... A czytelnikom podsyłam link do filmu który warto obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=xODZHNNQ6iI&t=18sŹródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama