Gościem specjalnym, a zarazem prelegentem był prof. dr hab. Zbigniew Romek z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Bardzo ciekawa prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną oraz licznymi przykładami związanymi z metodami pracy cenzury w czasach PRL-u.
Prelegent odpowiedział także na szereg pytań, między innymi dotyczących cenzury obyczajowej.
Na zakończenie wykładu prof. Zbigniew Romek polecił jego uczestnikom wykonanie zadnia cenzorskiego w oparciu o rozdany tekst. Nikt ze zgromadzonych nie odgadł, gdzie kryła się zagadka.
Wiersz pochodzący z lat 50- tych XX wieku czytając zwrotka po zwrotce brzmi, jak typowy, mocno propagandowy utwór literacki. Jednak czytając ten sam wiersz wersami od początku do końca, przekonujemy się, w jaki sposób zmylony był cenzor.
W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy historii z Tomaszowa, uczniowie gimnazjów nr 3, 4 i 7 wraz z nauczycielami historii oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Kolejne spotkanie Klubu „Grota: odbędzie się 19 listopada, a jego gościem będzie pracownik IPN Warszawa Jacek Pawłowicz, ceniony znawca postaci Witolda Pileckiego (autor albumu poświęconego rotmistrzowi), który od ponad dwóch lat jest patronem „emdeku”, przy którym funkcjonuje tomaszowski Klub.
I III
Runą i w łunach spłoną pożarnych Na ziemskim globie flagi czerwone
Krzyże kościołów, krzyże cmentarne będą na wiatrach grały jak dzwony
I w bezpowrotnym zgubi się szlaku Czerwona Armia i wódz jej Stalin
W Lechickiej ziemi Orzeł Polaków odwiecznych wrogów swoich obali
II IV
O, jasne słońce – wodzu Stalinie Zaćmisz się rychło w wieku godzinie
Niech sława Twoja nigdy nie zginie Polsko i Twoje córy i syny,
Niech nas jak orły powiedzie z gniazda wiara i każdy krzyż na mogile,
Rosja i z Kremla płonąca gwiazda u stóp nam legnie w prochu i pyle.
Napisz komentarz
Komentarze