Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 19:49
Reklama

Lufcik, FAMO, Rosi, Rudy… Skansen „opancerzony”

Jednym z „magnesów” przyciągających do Skansenu Rzeki Pilicy szerokie rzesze zwiedzających z kraju i zagranicy jest znajdujący się w nim niezwykły zestaw autentycznych pojazdów wojskowych z czasów II wojny światowej. O wyjątkowości tej kolekcji na skalę wręcz światową świadczy głównie fakt iż większość z tych pojazdów została wydobyta właśnie z Pilicy. Co więcej, dwa z tych „wehikułów czasu” zostały po latach… przywrócone do życia!

[reklama2]

Reklama

Mowa tu na przykład o unikatowej wersji niemieckiego opancerzonego ciągnika artyleryjskiego, który nad ranem 18 stycznia 1945 roku zatonął w Pilicy  koło Tomaszowa Mazowieckiego podczas jej nieudanego forsowania w trakcie odwrotu wojsk niemieckich przed tzw. ofensywą zimową Armii Czerwonej. W październiku 1999 roku wrak 16-tonowego ciagnika został wydobyty z dawnego dna rzeki staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza, a następnie trafił do tworzonego przez nie Skansenu Rzeki Pilicy. Tutaj w latach 2000-2005 został pieczołowicie odrestaurowany i… uruchomiony!

 

Jest to obecnie jedyny zachowany na świecie egzemplarz z zaledwie kilku eksperymentalnych, opancerzonych ciągników artyleryjskich, które niemieckie dowództwo testowało w 1943 roku. Wkrótce próby zaniechano i dopiero w końcu II w.św. pojazd ten znalazł się na wyposażeniu artylerii przeciwlotniczej – Luftwaffe (stąd jego obecna, popularna nazwa: „Lufcik”).

 

Podobne przeznaczenie miał niemiecki 18-tonowy ciągnik artyleryjski typu FAMO, którego wrak został wydobyty spod dna Pilicy koło Białej Góry w 1989 roku. I ta zdobycz wojenna Pilicy okazała się unikatem; był to bowiem najcięższy, półgąsienicowy pojazd II w.św. Służył głównie do holowania cięż kich dział oraz wyciągania unieruchomionych czołgów z rzek i bagien. Ogółem Niemcy wyprodukowali około 2.500 tych ciągników. Do dzisiaj na świecie zachowało się zaledwie jedenaście takich pojazdów. Jedyny egzemplarz zachowany w Polsce znajduje się właśnie w tomaszowskim Skansenie.

 

Po wydobyciu z Pilicy ciągnik ten trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W listopadzie 2008 roku został przez nie przekazany do Skansenu Rzeki Pilicy jako depozyt. W porozumieniu z MWP tomaszowska placówka podjęła prace renowacyjne i restauracyjne przy tym eksponacie. Dokonano już m.in. odrdzewienia i zabezpieczenia antykorozyjnego elementów nadwozia. Trwa kompletowanie podzespołów silnika.

 

W minioną sobotę do skansenowej ekspozycji wojennych trofeów Pilicy dołączył niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony typu SdKfz 251/ 3-IV Ausf. D. Ten 8-tonowy pojazd, należący do 2 kompanii wydzielonego oddziału łączności 19 Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej Wehrmachtu, zatonął w Pilicy nad ranem 18 stycznia 1945 roku podczas przekraczania mostu w Brzustówce - dzielnicy Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdował się wśród ostatnich pojazdów niemieckich, forsujących Pilicę w odwrocie przed ofensywą Armii Czerwonej. Szybko i całkowicie pogrążony w piaszczystym dnie rzeki, przetrwał w stanie niemal kompletnym do lipca 1996 roku, kiedy został wydobyty w związku z prowadzoną w tym miejscu budową nowego mostu.

 

Rezultatem 8-dniowej akcji wydobywczej było pozyskanie unikatowego w skali światowej egzemplarza transportera z II wojny światowej, wyposażonego w sprzęt łącznościowy (w tym kompletny zestaw radiostacji i anten), a także liczne elementy uzbrojenia, wyposażenia i osobistego ekwipunku żołnierzy. W okresie od października 1996 roku do kwietnia 1997 roku transporter został poddany gruntownemu remontowi w byłych Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Głownie. Został on uwieńczony… uruchomieniem pojazdu z wykorzystaniem jego oryginalnego silnika! Po remoncie transporter, na którego pancerzu zachowała się nazwa „Rosi” (od żeńskiego imienia Rózia, Różyczka, prawdopodobnie nadana mu w czasie wojny przez jednego z członków załogi), trafił do zbiorów Muzeum w Tomaszowie Maz. W Skansenie Rzeki Pilicy jest obecnie eksponowany w charakterze depozytu czasowego, udostępnionego przez to Muzeum. Będzie go można tutaj oglądać do końca sierpnia br.

 

Przyjazd pancernej „Różyczki” zbiegł się z wizytą członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, grupującego fanów serialu „Czterej pancerni i pies”. Celem ich częstych przyjazdów jest znajdujący się w pilickim Skansenie autentyczny czołg T-34/85 - taki sam, jaki „grał” we wspomnianym serialu. Warto przy tym wiedzieć, że właśnie nad Pilicą w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego nakręcono w 1968 roku wiele scen do drugiej części kultowego już dzisiaj serialu. Skansenowy „Rudy” jest od pięciu lat depozytem Muzeum Wojska Polskiego.

 

I ten pojazd został poddany w Skansenie pieczołowitej renowacji. Jej rezultatem było uruchomienie i skompletowanie wyposażenia pancernego kolosa. Jego bieżącą konserwacją i obsługą techniczną zajmują się wspomniani wcześniej miłośnicy wojennych przygód „Rudego” i jego załogi. Na ostatni, 2-dniowy biwak techniczny w Skansenie przybyli: Marek Łazarz (prezes Klubu Pancernych, na co  dzień dyrektor Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu) oraz Andrzej Gładysz, Przemysław Gregorowicz, Piotr Marczak, Piotr Rysz, Adrian i Paweł Świątkowie i Szymon Tomaszewski. Wykonali oni przy czołgu kawał dobrej roboty, sprawdzając jej rezultaty w trakcie próbnych jazd po skansenowym poligonie.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tomaszowianin 05.07.2013 23:02
wiadomo coś komuś więcej na temat remontu famo ?

Reklama
05.07.2013 22:57
zmiencie cos bo to jest juz nudne

T 05.07.2013 21:51
Nasza władza zaczyna się zbroić - wyciąga najcięższe działa (czy to ma być Egipt walka o władzę) zbliżają się wybory.

kiki 05.07.2013 21:38
Przyjedzie Merkel to Tusk jej odda co szwaby w Polsce zostawili.

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: S12 bzduraTreść komentarza: S12 to wielki wał i bubel puszczony między zabudowaniami i najbardziej atrakcyjnymi wsiami. Nie ma to żadnej promocji dla miasta wręcz przeciwnie nie odciąży go od nadmiaru "ciężkiego transportu". Za to idealnie zniszczy życie ludzi i wielu rodzin gdzie domy znajdują się bezpośrednio na trasie lub w bliskim położeniu. Władze wiedziały od x lat gdzie pójdzie droga a wydawały zgody na zabudowy. Sama jestem w sytuacji gdzie wydałam oszczędności życia, poświęciłam czas i własne zdrowie żeby wszystko doprowadzić do porządku. W zamian za to dostaje autostradę przez środek działki. Nie interesują mnie żadne pieniądze w zamian za poniesioną stratę. Są rzeczy których się kupić nie da! Zostaliście wybrani przez obywateli i jeśli nie potraficie nas bronić -zniesiemy was ze stanowisk gdzie napychacie sobie kabzy naszymi pieniędzmi.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Żałosna staje się ta nasza polityka od krajowej po gminną. Chaos, bałagan brak znajomości prawa i przepisów oraz powszechne politykierstwo. Od zawsze byłem zdania, że wszystkie funkcje z wyboru należy ograniczyć do dwu kadencji. Jak patrze na tych wiecznych radnych , posłów czy senatorów to głęboko się zastanawiam kto na nich głosuje, przecież wielu z nich jest tak żałosnych.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?Autor komentarza: ...)Treść komentarza: policjant zawsze na służbie..pamiętajcieŹródło komentarza: Policjant po służbie udaremnił jazdę pijanemu kierowcyAutor komentarza: Wyborca...Treść komentarza: Nie tylko podwyżki. Gigantyczne premie ..co miesiąc...W księgowości jest audyt..może nie było im jednak po drodze z uczciwością.Źródło komentarza: Szpital nie dostanie pieniędzy na blok operacyjnyAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: A ja to już bym się nie krył tylko wszystko Niemcom oddał:(Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS Technics
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama