Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Lufcik, FAMO, Rosi, Rudy… Skansen „opancerzony”

Jednym z „magnesów” przyciągających do Skansenu Rzeki Pilicy szerokie rzesze zwiedzających z kraju i zagranicy jest znajdujący się w nim niezwykły zestaw autentycznych pojazdów wojskowych z czasów II wojny światowej. O wyjątkowości tej kolekcji na skalę wręcz światową świadczy głównie fakt iż większość z tych pojazdów została wydobyta właśnie z Pilicy. Co więcej, dwa z tych „wehikułów czasu” zostały po latach… przywrócone do życia!

[reklama2]

Mowa tu na przykład o unikatowej wersji niemieckiego opancerzonego ciągnika artyleryjskiego, który nad ranem 18 stycznia 1945 roku zatonął w Pilicy  koło Tomaszowa Mazowieckiego podczas jej nieudanego forsowania w trakcie odwrotu wojsk niemieckich przed tzw. ofensywą zimową Armii Czerwonej. W październiku 1999 roku wrak 16-tonowego ciagnika został wydobyty z dawnego dna rzeki staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza, a następnie trafił do tworzonego przez nie Skansenu Rzeki Pilicy. Tutaj w latach 2000-2005 został pieczołowicie odrestaurowany i… uruchomiony!

 

Jest to obecnie jedyny zachowany na świecie egzemplarz z zaledwie kilku eksperymentalnych, opancerzonych ciągników artyleryjskich, które niemieckie dowództwo testowało w 1943 roku. Wkrótce próby zaniechano i dopiero w końcu II w.św. pojazd ten znalazł się na wyposażeniu artylerii przeciwlotniczej – Luftwaffe (stąd jego obecna, popularna nazwa: „Lufcik”).

 

Podobne przeznaczenie miał niemiecki 18-tonowy ciągnik artyleryjski typu FAMO, którego wrak został wydobyty spod dna Pilicy koło Białej Góry w 1989 roku. I ta zdobycz wojenna Pilicy okazała się unikatem; był to bowiem najcięższy, półgąsienicowy pojazd II w.św. Służył głównie do holowania cięż kich dział oraz wyciągania unieruchomionych czołgów z rzek i bagien. Ogółem Niemcy wyprodukowali około 2.500 tych ciągników. Do dzisiaj na świecie zachowało się zaledwie jedenaście takich pojazdów. Jedyny egzemplarz zachowany w Polsce znajduje się właśnie w tomaszowskim Skansenie.

 

Po wydobyciu z Pilicy ciągnik ten trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W listopadzie 2008 roku został przez nie przekazany do Skansenu Rzeki Pilicy jako depozyt. W porozumieniu z MWP tomaszowska placówka podjęła prace renowacyjne i restauracyjne przy tym eksponacie. Dokonano już m.in. odrdzewienia i zabezpieczenia antykorozyjnego elementów nadwozia. Trwa kompletowanie podzespołów silnika.

 

W minioną sobotę do skansenowej ekspozycji wojennych trofeów Pilicy dołączył niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony typu SdKfz 251/ 3-IV Ausf. D. Ten 8-tonowy pojazd, należący do 2 kompanii wydzielonego oddziału łączności 19 Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej Wehrmachtu, zatonął w Pilicy nad ranem 18 stycznia 1945 roku podczas przekraczania mostu w Brzustówce - dzielnicy Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdował się wśród ostatnich pojazdów niemieckich, forsujących Pilicę w odwrocie przed ofensywą Armii Czerwonej. Szybko i całkowicie pogrążony w piaszczystym dnie rzeki, przetrwał w stanie niemal kompletnym do lipca 1996 roku, kiedy został wydobyty w związku z prowadzoną w tym miejscu budową nowego mostu.

 

Rezultatem 8-dniowej akcji wydobywczej było pozyskanie unikatowego w skali światowej egzemplarza transportera z II wojny światowej, wyposażonego w sprzęt łącznościowy (w tym kompletny zestaw radiostacji i anten), a także liczne elementy uzbrojenia, wyposażenia i osobistego ekwipunku żołnierzy. W okresie od października 1996 roku do kwietnia 1997 roku transporter został poddany gruntownemu remontowi w byłych Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Głownie. Został on uwieńczony… uruchomieniem pojazdu z wykorzystaniem jego oryginalnego silnika! Po remoncie transporter, na którego pancerzu zachowała się nazwa „Rosi” (od żeńskiego imienia Rózia, Różyczka, prawdopodobnie nadana mu w czasie wojny przez jednego z członków załogi), trafił do zbiorów Muzeum w Tomaszowie Maz. W Skansenie Rzeki Pilicy jest obecnie eksponowany w charakterze depozytu czasowego, udostępnionego przez to Muzeum. Będzie go można tutaj oglądać do końca sierpnia br.

 

Przyjazd pancernej „Różyczki” zbiegł się z wizytą członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, grupującego fanów serialu „Czterej pancerni i pies”. Celem ich częstych przyjazdów jest znajdujący się w pilickim Skansenie autentyczny czołg T-34/85 - taki sam, jaki „grał” we wspomnianym serialu. Warto przy tym wiedzieć, że właśnie nad Pilicą w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego nakręcono w 1968 roku wiele scen do drugiej części kultowego już dzisiaj serialu. Skansenowy „Rudy” jest od pięciu lat depozytem Muzeum Wojska Polskiego.

 

I ten pojazd został poddany w Skansenie pieczołowitej renowacji. Jej rezultatem było uruchomienie i skompletowanie wyposażenia pancernego kolosa. Jego bieżącą konserwacją i obsługą techniczną zajmują się wspomniani wcześniej miłośnicy wojennych przygód „Rudego” i jego załogi. Na ostatni, 2-dniowy biwak techniczny w Skansenie przybyli: Marek Łazarz (prezes Klubu Pancernych, na co  dzień dyrektor Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu) oraz Andrzej Gładysz, Przemysław Gregorowicz, Piotr Marczak, Piotr Rysz, Adrian i Paweł Świątkowie i Szymon Tomaszewski. Wykonali oni przy czołgu kawał dobrej roboty, sprawdzając jej rezultaty w trakcie próbnych jazd po skansenowym poligonie.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomaszowianin 05.07.2013 23:02
wiadomo coś komuś więcej na temat remontu famo ?

05.07.2013 22:57
zmiencie cos bo to jest juz nudne

T 05.07.2013 21:51
Nasza władza zaczyna się zbroić - wyciąga najcięższe działa (czy to ma być Egipt walka o władzę) zbliżają się wybory.

kiki 05.07.2013 21:38
Przyjedzie Merkel to Tusk jej odda co szwaby w Polsce zostawili.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama