Policja konna funkcjonuje w Tomaszowie od 1994 roku. Początkowo jej działania miały charakter jedynie sezonowy, ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie Zalewu Sulejowskiego w okresie letnim. Aktualnie jest formacją funkcjonującą cały rok. Konie wykorzystywane są również do służb na terenie Łodzi podczas różnych imprez masowych. Tego rodzaju służba wymaga odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia zarówno jeźdźców oraz koni.
Pierwszy dzień atestacji obejmował zmagania koni i jeźdźców na terenie Smardzewic, gdzie mieści się Ogniwo Konne, natomiast drugi realizowany był na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.
Atestację przeprowadzała komisja, w skład której wchodzili funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Łodzi oraz Komendy Głównej Policji. Na terenie Smardzewic przeprowadzono test sprawności użytkowej oraz ujeżdżeniowej koni i jeźdźców zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Zmaganiom towarzyszył ogień, dym i huk petard.
Drugiego dnia, na terenie bazy Oddziałów Prewencji w Łodzi, przeprowadzono ćwiczenia z zakresu współdziałania pododdziału konnego z pododdziałami zwartymi policji przy przywracaniu naruszonego porządku publicznego.
Atest pierwszego stopnia uprawnia do używania konia w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.
Kryteria do uzyskania atestu drugiego stopnia obejmują zakres umiejętności niezbędnych do uzyskania atestu pierwszego stopnia oraz dodatkowo próbę sprawności użytkowej koni we współdziałaniu z pododdziałami Policji. Po uzyskaniu tego atestu koń może pełnić służbę patrolową w ruchu miejskim o dużym natężeniu, a także może być użyty do działań w pododdziałach zwartych Policji związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.
Wszystkie pięć koni pozytywnie przeszło egzamin. Atesty wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji na okres do 12 miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze