Wczoraj w piątek 22 lutego w SA "AZYL" rozegrałem z młodzieżową reprezentacją ZS nr 4 (Szkoła nr 10 - chłopcy po 13, 14 lat) o nazwie "MATADORZY pierwszy w ich życiu super mecz brydżowy przeciwko reprezentacji SA "AZYL" w której zagrali panowie po 40-stce, jako "NASZA KLASA”.
Szefowie „AZYL-u” byli zachwyceni meczem - to ich słowa. Pani Bogusia i Pan Ryszard Juda nie dość, że wkrótce sami zagrają z nami w KIERKI SPORTOWE, to obiecują więcej takich spotkań w siedzibie Stowarzyszenia z gratisowym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. W „Azylu” powstanie na pewno sekcja gier umysłowych i będą spotykać się w niej wszyscy chętni do treningu oraz nauki innych gier logicznych. Zaproponujemy też mecze z nagrodami innym miastom naszego województwa.
Młodzież, co prawda nieznacznie uległa w meczu "starym wygom", grając w zmodyfikowane lekko kierki sportowe parami ale i tak byli pod wrażeniem emocji towarzyszących zawodom. Adrenalina rosła z rozdania na rozdanie a emocje rozpierały nawet najtwardszych.
W grach logicznych nie ma przypadków czy losowości, są tylko „szare komórki” i przysłowiowy łut szczęścia - ale ten potrzebny jest w każdym sporcie. Gry Logiczne nie mają żadnych barier - płeć, wiek, stopień pełnosprawności, kolor skóry, to sprawy drugorzędne - grać tutaj może „każdy z każdym” na najwyższym światowym poziomie bez żadnych ograniczeń czy podziałów. Wygrywa najlepszy - i „to wszystko”.
„Matadorzy” zagrali na „Naszą Klasę” w kierki sportowe parami „tymi samymi kartami” czyli w pokoju tzw. otwartym na linii NS młodzi zagrali rozdanie na „starych” siedzących na linii WE a później to samo rozdanie na tym samym rozkładzie zagrali w pokoju tzw. zamkniętym "stare wygi" na „młodych” ale kartami, którymi w pokoju otwartym grali „młodzi”.
Sędzia porównał tylko wynik z obu stołów - które pary z drużyny lepiej rozwiązały logiczne łamigłówki zawarte w tym rozdaniu i uzyskały lepszy wynik w stosunku do przeciwnika. Rozdań w meczu było 16, więc przegranie jednej bitwy - rozdania nie oznaczało przegrania wojny. Jak pisałem - młodzież lekko niedoświadczona uległa nieznacznie „Naszej Klasie” po 16 rozdaniach ale jak obiecali - będą ostro trenować i wkrótce rewanż a może i mecze na INNE REPREZENTACJE ?.
Siedzibą GIER UMYSŁOWYCH w Tomaszowie na dzień dzisiejszy został Dom Harcerza. Szefowie ZHP wyrazili zgodę na wprowadzenie zajęć raz w tygodniu (prawdopodobnie będzie to piątek od godz. 17.00) przez w pomieszczeniach Domu Harcerza na Niebrowie.
W planach mam też, aby Sekcje Gier Umysłowych powstały również w tomaszowskich Ośrodkach Kultury i Szkołach w ramach arcyciekawych zajęć pozalekcyjnych - ale to nieco odległa sprawa.
Chcąc należycie wywiązać się z zadania, zamierzam wprowadzić do zajęć logicznych z brydża i z gier umysłowych - dodatkowe elementy, które mogą spodobać się młodzieży ale i nie tylko...
Kilka propozycji:
- zajęcia urozmaicimy grą i nauką na gitarze klasycznej i akustycznej, gdyż nasi koledzy z sekcji gier umysłowych są znakomitymi muzykami zawodowymi i zdradzą trochę wiedzy na ten temat wszystkim chętnym
- rachunek prawdopodobieństwa tak niepopularny rozdział w szkole - w Brydżu i w grach umysłowych to ”bułka z masłem” i nasi koledzy z sekcji również tutaj pomogą wszystkim a nauka stanie się wielką przyjemnością przy pomocy kart - obiecuję. Duży udział w tej części będzie miał nasz kolega Eligiusz Lasota - syn słynnego matematyka - znakomity brydżysta i pedagog
- podszlifujemy także język angielski, gdyż jeden z kolegów to były nauczyciel i znakomity anglista oraz brydżysta, który obiecał mi również ciekawe zajęcia w tym względzie - dodam tylko, że w brydżu międzynarodowym językiem obowiązkowym jest angielski a brydżowym strojem sportowym jest dobrze skrojony smoking pod krawatem lub umowną muchą - tak nas postrzegają w świecie i w kraju - tak też chcę, aby wyglądała nasza tomaszowska sekcja na zawodach reprezentacyjnych i nie tylko (a schludny wygląd, miłe usposobienie i wysoka kultura osobista - wystarczy w zupełności)
- ja ze swej strony dołożę muzykę, zajęcia komputerowe z wykorzystaniem rzutnika multimedialnego i Internetu oraz szkolenie brydżowe na najwyższym możliwym poziomie dostosowanym do wieku (mam glejt i państwowe uprawnienia)
- będę też propagował zajęcia z grafiki i malarstwa z udziałem najzdolniejszych tomaszowskich artystów plastyków a moich przyjaciół
Wszystko to postaram się wdrożyć w Kulturalno - Sportowe życie Tomaszowa Mazowieckiego przy aprobacie władz Miasta, Dyrektorów Szkół, Szefów Organizacji i Firm oraz wszystkich chętnych, którzy mi w tym pomogą. Mam na dzień dzisiejszy aprobatę Zarządu TPD i Dyrekcji ZS nr 4 na prowadzenie zajęć w ramach ich działań - kłaniam się nisko i wielkie dzięki za zrozumienie i słowa otuchy :-)
Pozyskałem też sponsorów i przyjaciół naszej sekcji: są nimi Arkady, Klub 6/9, Firma HOLPOL, Azyl, Hala Sportowa w Rzeczycy - mam nadzieję pozyskać wkrótce przyjacielskie TKKF, TPTM, Stowarzyszenie Rencistów i Emerytów i innych chętnych chcących udzielić się dla potrzeb młodzieży Tomaszowa i okolic.
To co proponuję w „grach logicznych” to rekreacja przez duże „R” a brydż to wyczyn i rozgrywki w krajowej lidze młodzieżowej i w oficjalnych Mistrzostwach Polski OPEN. Tomaszów Mazowiecki ma drużynę brydżową, która gra obecnie w III lidze krajowej jako drużyna „Brydż Quartet” Lechia Tomaszów Maz. a której mam przyjemność być szefem.
Sekcja Brydża i Gier Umysłowych ma w planie wygrać wszelkie zawody w mieście, kraju, świecie i galaktyce - takie ma plany organizator czyli Waldemar Gałek (z tą galaktyką to trochę przesadziłem:-) he he he) dyplomowany instruktor Brydża Sportowego i członek zarządu Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Łodzi.
Wyruszymy razem na Olimpiady Gier Umysłowych i Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej, Mistrzostwa Młodzików, Letnie Obozy Szkoleniowe itp. rozsławiając nasze miasto (oczywiście ku chwale wszystkim członkom naszej sekcji)
Młodzież, która chce poznać zagadnienia związane z kierkami sportowymi (zasady, klimat, detale, sprawy techniczne) może skonsultować się bezpośrednio z kapitanem drużyny „Matadorzy” - Kacper lat 14, który jest do Waszej dyspozycji pod e-mail: [email protected]
Ze sportowym pozdrowieniem Waldemar Gałek
Napisz komentarz
Komentarze