Pretekstem do złożenia wniosku była fakt, że Komisja Europejska nie zajęła stanowiska w sprawie ograniczenia wolności Robertowi Fryczowi, a 31 października 2012 roku odniosła się do innej decyzji polskiego sądu, stając w obronie Adama Darskiego (Nergala, lidera grupy BEhemoth), który podczas koncertu swojego zespołu podarł m.in. na scenie Biblię.
- Komisja stwierdziła w swoim oświadczeniu, że „oskarżanie zespołu muzycznego o obrazę uczuć religijnych jest niezgodne z wartościami Unii Europejskiej” - argumentuje Tomasz Poręba. - Jak - w tym kontekście rozumieć brak reakcji KE na wyrok w sprawie portalu Antykomor.pl, krytycznie oceniony m.in. przez OBWE?
Europoseł przywołuje stanowisko w sprawie Antykomora, wygłoszone przez przedstawicielkę Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów, Dunji Mijatović, która stwierdziła, iż ze względu na rodzaj wykonywanej pracy osoby pełniące funkcje publiczne powinny tolerować większą dozę krytycyzmu oraz satyrycznych uwag niż zwykli obywatele. Tomasz Poręba domaga się jasnego określenia stosunku Komisji Europejskiej wobec wyroku sądu w sprawie Roberta Frycza, który „zgodnie z przysługującym mu prawem wyrażał krytyczne opinie w sprawie urzędującego prezydenta”.
Przypomnijmy, że tomaszowianin został w połowie września skazany przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim na piętnaście miesięcy ograniczenia wolności oraz obowiązek świadczenia pracy społecznie użytecznej przez 40 godzin miesięcznie, grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych i pokrycie kosztów procesu.
Z wyroku nie był zadowolony ani oskarżony ani też prokurator, przygotowujący akt oskarżenia. Obie strony zapowiedziały złożenie apelacji.
Napisz komentarz
Komentarze