[reklama2]
Profesor Rzepliński z wykształcenia jest prawnikiem, zajmuje się przede wszystkim kryminologią i prawami człowieka. Od 2007 roku jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, a od grudnia 2010 jego prezesem. Jest też profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, działa jako ekspert Komitetu Helsińskiego, współpracował z ONZ, Radą Europy, OBWE. Był współtwórcą ustawy o powołaniu Instytutu Pamięci Narodowej. Profesor Rzepliński jest również autorem licznych prac naukowych oraz miłośnikiem i znawcą historii.
W spotkaniu uczestniczyło wielu gości, wśród których należy wymienić: prezydenta Rafała Zagozdona, wiceprezydenta Waldemara Wendrowskiego, przewodniczącą Rady Programowej Klubów „Grota” Roweckiego w okręgu łódzko – kaliskim prof. dr hab. Marię Blomberg, naczelnika Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Pawła Perzynę, koordynatora prac Klubów „Grota” Roweckiego w okręgu łódzko – kaliskim Antoniego Galińskiego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewę Adamską. Obecna była także liczna grupa młodzieży maturalnej wraz z nauczycielami historii.
Miłym akcentem spotkania było uhonorowanie medalami 10 - lecia Instytutu Pamięci Narodowej i okolicznościowymi dyplomami: Jerzego Wojniłowicza, nieocenionego znawcę i pasjonata historii lokalnej oraz Radosława Pająka, przewodniczącego Klubu Historycznego im. gen. „Grota” Roweckiego w Tomaszowie Maz.
Podsumowując spotkanie i wykład prof. Maria Blomberg stwierdziła, że tomaszowska młodzież z zaciekawieniem słuchająca wykładu Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, mogła poznać, jak ważną sprawą jest tworzenie dobrego i skutecznego prawa.
Napisz komentarz
Komentarze