W dniu 21 września o godzinie 17.00 w MBP Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy Placu Kościuszki 18, w ramach „Spo-tkania 8. Poetomanii” odbędzie się wieczór autorski poetów z Mikołowa, dzisiejszych „kustoszy” życia, twórczości i legendy Rafała Wojaczka. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina”. W sali widowiskowej MBP zagoszczą poeci: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Maciej Melecki to poeta, scenarzysta filmowy, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie zlokalizowanego w rodzinnym mieszkaniu Wojaczka, zajmującego się literacką spuścizną poety (w ostatnim czasie nakładam Instytutu ukazał się tom niepublikowanych dotąd wierszy Rafała Wojaczka „Reszta krwi”, którego redaktorem jest właśnie Maciej Melecki). To także współautor scenariusza głośnego filmu w reżyserii Lecha Majewskiego „Wojaczek”.
Obok Macieja Meleckiego w naszym mieście pojawi się także Krzysztof Siwczyk, poeta (autor jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich dwóch dekad, tomu poetyckiego „Dzikie dzieci” z roku 1995 – debiutujący poeta miał wtedy zaledwie 18 lat), krytyk literacki, redaktor telewizji TVP Kultura, odtwórca głównej, tytułowej roli w filmie „Wojaczek”. W trakcie spotkania poeci będą rozmawiali o roli Instytutu Mikołowskiego w zachowaniu literackiej spuścizny poety, filmie „Wojaczek” Lecha Majewskieg (z inicjatywy „Trzciny” obraz będzie wyświetlany i omawiany w ramach Tomaszowskiej Akademii Filmowej w „Tkaczu” w dniu 29.09. o godzinie 9.00), będą także prezentowali własne wiersze.
- Spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do zetknięcia się z jednym z najistotniejszych zjawisk na mapie współczesnej poezji, którym jest twórczość obu związanych z Mikołowem poetów oraz ze wciąż „żywą” i pasjonującą legendą Rafała Wojaczka” – mówi Piotr Gajda, tomaszowski poeta a zarazem pomysłodawca obu przedsięwzięć (spotkania poetyckiego i koncertu zespołu Fonetyka, o którym poniżej).
Dopełnieniem powyższego wydarzenia będzie koncert zespołu Fonetyka zatytułowany „Requiem dla Rafała Wojaczka”, który odbędzie się tego samego dnia (21 września) o godzinie 19.30 w sali widowiskowej OK. „Tkacz” przy ul. Niebrowskiej 50. Organizatorem koncertu jest Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a sam koncert zaplanowano dzięki skoordynowaniu działań Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina” i Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta.
Zespół Fonetyka to obok duetu Babu Król (którego rewelacyjny występ odbył się kilka miesięcy temu w OK. „Tkacz”) jeden z najbardziej inspirujących zespołów popularyzujących współczesną poezję. Muzyka wykonywana do wierszy Wojaczka nie ma nic wspólnego z nieco już „zatęchłym” nurtem tzw. poezji śpiewanej. To na wskroś nowoczesne, pop-rockowe i niezwykle emocjonalne brzmienia, pełne nostalgicznych synth-popowych dźwięków. Jej główne „żądło” stanowią brudne, gitarowe riffy zatopione w dźwiękach syntezatora na tle których wybija się mocny, rockowy beat perkusji. Koncerty Fonetyki to prawdziwy koncertowy hit dla ludzi, którym nieobca jest muzyka nieco ambitniejsza od tej, która rozlega się na co dzień w komercyjnych stacjach radiowych i telewizyjnych. Co ważne, na obie wymienione imprezy wstęp jest bezpłatny!!!!
Napisz komentarz
Komentarze