Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:08
Reklama
Reklama

Smardzewice zawsze wolne!

Wielkimi krokami zbliża się do Smardzewic rocznica, która zdarza się… tak, to prawda: raz na 600 lat. Już od kilku miesięcy elektryzuje ono smardzewian, angażując wieś w działania na co dzień nietypowe – bo teatralne. I chociaż historyczne rekonstrukcje odbywają się w tej okolicy regularnie, to coś takiego, jak plenerowe widowisko teatralne będzie miało tu miejsce po raz pierwszy.

 

Komitet Organizacyjny Rocznicy pod wodzą Wójta Gminy Franciszka Szmigla, złożony z Sołtysa Smardzewic, Zarządu OSP Smardzewice, kierownictwa miejscowej biblioteki oraz grona miejscowych społeczników i łódzkich twórców, już od dwóch miesięcy przygotowuje przedsięwzięcie pod wiele mówiącą nazwą: „Smardzewice zawsze wolne!”.

Trzyaktowy spektakl rozegra się w najbliższy piątek, 27 lipca, w trzech historycznych miejscach wsi, a poza dziesiątką aktorów z łódzkich teatrów zagrają w nim m.in. zespół Dzieciaki z Boguszyc, Smardzewianie i Mali Smardzewianie, kilku smardzewickich aktorów - amatorów oraz Wójt Franciszek Szmigiel jako Ignacy Mościcki.

Scena 1. Objawienie Świętej Anny, rok 1620

Pierwsza część spektaklu poświęcona jest rekonstrukcji nadzwyczajnego wydarzenia w historii wsi, momentu kiedy… Niebo bezpośrednio dotknęło Ziemi. Oto, jak opisał je Jan Piotr Dekowski – żyjący w latach 1907-1988 wybitny historyk i etnograf, wytrawny badacz i popularyzator dziejów Nadpilicza, organizator muzeów w Tomaszowie Mazowieckim i Opocznie:

 

„W odwiecznej głuchej puszczy, zwanej marjańską albo lubocheńską, na skrzyżowaniu dwu dróg, wiodących ze wschodu na zachód tj. z Nagórzyc do Brzustowa i z południa na północ tj. z Bukowca do Białobrzeg, objawiła się w 1620 r. Św. Anna, babka Chrystusowa, wieśniakowi ze Smardzewic – Wojciechowi Głowie...”
Warto nadmienić, że Dekowski w swych opisach oparł się na relacji, która od wiek wieków hołubiona jest w kronikach klasztornych O.O. Franciszkanów.


Na pamiątkę tego wydarzenia, w miejscu w którym doznał objawiania, Wojciech Głowa postawił krzyż. Jego kopia wciąż stoi na łące, zaś źródełko, które wytrysnęło na znak dany przez Św. Annę, bije do dziś i przez minione stulecia uzdrowienia przy nim doznały setki osób. Ciekawostką jest, z okazji obchodów nad źródełkiem stanęła wybudowana przez społeczników studnia, która od tej pory wskazywać będzie godnie święte miejsce.
Dokładnie w tym samym miejscu – na łące, na skraju lasu – rozegra się pierwsza część naszego spektaklu.

Scena 2. Rozruchy przy kościele, rok 1905

Przechodzimy z łąki pod kościół pw. Św. Anny, a jednocześnie przenosimy się do początku XX wieku. Jest Wielka Sobota 1905 roku. Wydarzenia, zrekonstruowane w części drugiej widowiska, zostały nazwane „Krwawą Wielkanocą”... Od kilku lat mieszkańcy wsi (dotąd raczej ugodowi) przeżywają ożywienie – duchowe i patriotyczne. Jego sprawcami są: Ks. Józef Kownacki – proboszcz tutejszej parafii i Józef Ostrowski – rzutki i przedsiębiorczy rolnik, działacz społeczny. To oni – obok carskiego naczelnika Stiepanowa – będą głównymi bohaterami drugiej części spektaklu.


Włościanie dają wyraz swojej, coraz większej, niechęci do władz carskich. Przyczyną konfliktu jest przede wszystkim zakaz korzystania z prastarego lasu, uznanego za osobisty teren łowiecki wielkiego księcia Aleksandra. Mnożą się represje. Do wsi zjeżdża oddział rosyjskiego wojska, aby aresztować księdza. Konflikt się zaostrza…

Scena 3. Prezydencka wizyta, rok 1929

Chcąc podkreślić zasługi smardzewian dla odzyskania Niepodległości, w 1929 roku wieś odwiedza Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki. W czasie swego kilkugodzinnego pobytu Prezydent przebywa w kościele św. Anny, potem otwiera pensję i szkołę dla smardzewickich dziewcząt. Spotkanie będzie odtworzone na błoniach – w miejscu tradycyjnych smardzewickich festynów i dożynek. Znamienitego Gościa przywita rodowity smardzewianin, prof. Seweryn Dziubałtowski, którego zagra jego żyjący potomek – Antoni Miernik. Na powitanie wygłosi autentyczne przemówienie Dziubałtowskiego z 1929, którego tekst zachował się do dziś.

Następnie obecni Włodarze wsi zaproszą publiczność do uczestnictwa w dożynkowym festynie.

W SPEKTAKLU UDZIAŁ WEZMĄ AKTORZY SCEN ŁÓDZKICH:
Wojciech Bartoszek, Mirosław Henke, Jarosław Paczyński, Mirosława Marcheluk, Lech Dyblik, Ryszard Mróz, Agnieszka Battelli, Urszula Paczyńska, Marek Lipski, Włodzimierz Wyczechowski.

A także: Grupy artystyczne i wykonawcy indywidualni ze Smardzewic: kapela ludowa, orkiestra OSP, zespoły dziecięce, śpiewacze, przedstawiciele władz, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy wsi.

Muzyka oryginalna: Jarosław Paczyński.
Układ tekstu i reżyseria: Tomasz Bieszczad.

UWAGA: Akcja spektaklu rozgrywa się w trzech miejscach.
Publiczność jest prowadzona przez aktorów i przewodników.

Całość rozpocznie się msza polową przy źródle Św. Anny (w miejscu pierwszej sceny) o godzinie 17:00!
I. Część: Łąka przy cudownym źródełku – ulica Wesoła za kościołem Św. Anny
Potem przemarsz – ok. 10-15 min.

II. Część: Plac przy kościele Św. Anny
Potem przejazd (barwny korowód dożynkowy przez wieś wiedziony przez Prezydenta Mościckiego - podstawione bryczki, wozy, autobus) – ok. 10 min.
Lub pieszo – ok. 15 min.

III. Część: Błonia nad Pilicą (festyn)
Impreza (bez festynu) trwa ok. 2 godz.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Tomaszowskiego oraz Wójta Gminy Tomaszów Maz.

Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach, OSP Smardzewice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

geograf 23.07.2012 14:35
KIKIemu pomyliły się Unewel gdzie jest basen ogniowy, z basenem w wyrobisku kopalni pełnym wody białogórskiej, u podnóża Smardziewic

Anonim 23.07.2012 13:02
Kiki, gdzie masz basen strażacki w Smardzewicach ? Nie wiem na jakie festyny ty uczęszczasz skoro boisz się że ktś zginie :)

kiki 22.07.2012 20:20
Po takim festynie znowu w basenie strażackim ktoś zginie.

(!) 22.07.2012 20:02
Olu wszystkiego się dowiesz we właściwym czasie a na razie zajmij się czymś ciekawszym

Anonim 22.07.2012 16:48
Po to Olu żebyś całą niedzielę się nad tym zastanawiała jak nie masz większych problemów :)

Ola 22.07.2012 16:22
czemu połączono te dwa słowa? smar dziewice czy wyrabiano tam jakiś smar będący kosmetykiem dla dziewic? może ktoś wyjaśni mi tę zagadkę.

kiki 22.07.2012 13:11
hm...pewnikiem tak,rozprawiaj co niektórzy na ryneczku.

Ola 22.07.2012 12:32
czy nasz proboszcz Głowa ze Słowackiego to potomek tamtego? hm

( 22.07.2012 12:22
kiedy to będzie?

kiki 22.07.2012 12:18
Dziwny ten Głowa był mówią niektórzy: św,Annę ujrzał ale kac go nie opuszczał nigdy.

wyszperane 22.07.2012 12:10
Atrakcją Smardzewic powinna być też PRZEPRAWA PROMOWA tratwami na drugi brzeg do Nagórzyc. Przeprawa taka funkcjonowała od XIV do XIX wieku na ważnym szlaku handlowym z Radomia, Opoczna przez Wolbórz do Sieradza i Poznania. A w Nagórzycach istniał do XIX w. modrzewiowy kościółek pamiętający czasy Zygmunta Starego. Tyle mamy pięknej i nieznanej historii!

Opinie
Kongres Sportu Powszechnego na PGE Narodowym - Inwestycja w Zdrowe Społeczeństwo W minionym tygodniu, 12 grudnia 2024 r.  w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy odbył się Kongres Sportu Powszechnego, organizowany przez Fundację Orły Sportu w ramach programu Aktywna Szkoła, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Partnera Strategicznego - ORLEN S.A.Data dodania artykułu: 18.12.2024 12:53 e-Doręczenia obowiązkowe już w 2025 r. Już od 1 kwietnia wszystkie firmy wpisane do KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. Urzędy oraz zawody zaufania publicznego (m.in. adwokaci, radcy prawni, notariusze) mają jeszcze mniej czasu, bo niecały miesiąc, ponieważ ten obowiązek obejmie je już od 1 stycznia 2025 r.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:04 Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama