Na początek, zanim przejdziemy do opisu konkretnych osób i stanowisk kierowniczych, warto napisać kilka zdań o średniej płacy osiąganej przez urzędników poszczególnych szczebli. Zgodnie z informacją, jaką przekazał starosta Piotr Kagankiewicz na żądanie radnej Małgorzaty Nowak, kształtują się one następująco:
- zatrudnieni w ramach umowy interwencyjnej - 1.556 złotych.
- młodszy referent - 1.617
- pomoc administracyjna - 1.649
- referent - 1.935
- podinspektor - 2.555
- informatyk - 2.721
- geodeta - 2.968
- inspektor - 3.123
- starszy geodeta - 3.534
Przeciętne wynagrodzenie wszystkich urzędników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w tomaszowskim Starostwie Powiatowym wynosi 2.807 złotych.
Starosta odmówił natomiast radnej przekazania informacji na temat wysokości wynagrodzeń poszczególnych osób kierujących jednostkami oraz zajmujących samodzielne stanowiska ze względu na ochronę danych osobowych. Wiadomo jedynie, że średnia pensja na tych stanowiskach kształtuje się na poziomie 4.717 złotych.
Mocno zróżnicowane są także średnie wynagrodzenia w poszczególnych wydziałach Starostwa. Najwyższe obejmują Referat Zarządzania Kryzysowego (4492) a najniższe Wydział Architektury i Budownictwa (2.368) oraz Wydział Komunikacji i Transportu (2.409). Piotr Kagankiewicz stwierdza jednak, że dane nie są „porównywalne”, ponieważ zróżnicowanie wynika między innymi stąd, że są wydziały o stosunkowo stabilnej kadrze oraz takie, w którym zatrudnieniu są pracownicy o krótkim stażu pracy, bez dodatku za wieloletnią pracę.
Zapoznać się z wynagrodzeniami naczelników Wydziałów nie jest więc proste a w większości przypadków wręcz niemożliwe. Tylko nieliczne osoby figurują w Biuletynie Informacji Publicznej.
Paweł Malejszefuje najniżej opłacanemu wydziałowi w Starostwie. Jako nadzorujący działaniami z zakresu architektury i budownictwa otrzymuje rocznie wynagrodzenie 65.257 złotych. Uwzględniając tzw. „trzynastkę” w sposób uśredniony możemy przyjąć, że miesięczna pensja brutto wynosi 5.019 złotych.
Naczelniczka wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Danuta Misiak legitymuje się roczną pensją w wysokości 64.492 złote (4.960 - miesięcznie). Średnie wynagrodzenie miesięczne, podległych jej pracowników, to 3.133 złote. Więcej zarabia tylko personel obsługujący radnych (3.256) oraz osoby zatrudnione w referacie prawnym (3,616) i budżetu (3,334).
Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami kieruje Adelajda Karp. Główny geodeta powiatowy zarabia rocznie 77.499 złotych (5.961). Pracownicy jej wydziału otrzymują natomiast po 2.997 złotych.
Stanisława Lis, naczelnik wydziału Organizacji, Kadr i Spraw Obywatelskich, otrzymuje rocznie 66.421 (5,109). Dodatkowym wynagrodzeniem jest w jej przypadku nieopodatkowana dieta radnej w wysokości 19.695 (1,790). Pracownicy OKiSO otrzymują natomiast średnio 2993 złotych.
Katarzyna Banaszczak, jako szefowa powiatowego Wydziału Edukacji, Kultury i Spotu otrzymała w 2011 roku wynagrodzenie rzędu 66.445 złotych (5,111). Dodatkowo pełni też z politycznego nadania funkcję członka rady nadzorczej Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, za co otrzymała w ubiegłym roku 18.602 złote (1550). Warto przy tym pamiętać, że także inne partie mają w szpitalnym organie nadzorczym swoich działaczy. Dwoje z nich reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość i po jednej osobie Platformę Obywatelską i SLD. W kierowanym przez Katarzynę Banaszczak pracownicy zarabiają po około 2688 złotych.
Były wójt Inowłodza, Cezary Krawczyk, zajmuje obecnie stanowisko naczelnika wydziału komunikacji i Transportu. Za niepełny rok 2011 otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 54.992 złotych. Dodatkowo jest radnym sejmiku województwa łódzkiego z nieopodatkowaną dietą 27.582 oraz trafił do rady nadzorczej jednej ze spółek będących w gestii Platformy Obywatelskiej (1330 zł. miesięcznie). Jak wspominaliśmy na wstępie pracownicy tego (obleganego przez interesantów) wydziału otrzymują jedne z najniższych wynagrodzeń.
Równie interesujące są wynagrodzenia pracowników jednostek podległych powiatowi. Elżbieta Kudlik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zarobiła w ubiegłym roku w ramach stosunku pracy 101.000 złotych. Jej zastępca Arkadiusz Gajewski jedynie 65.971 złotego. Trudno powiedzieć, skąd wzięła się w tym przypadku różnica 35%. Widocznie radny Rady Miejskiej jest osobą mniej zasłużoną w walce z powiatowym bezrobociem.
79.964 zarobił natomiast Jacek Kilman, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych a 87.421 Andrzej Więckowski, kierujący Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Niestety tylko te osoby zobowiązane są do składania oświadczeń majątkowych. W biuletynie informacji publicznej nie znaleźliśmy też danych pozwalających nam na dokonanie porównań przyrostu wynagrodzeń w okresie minionych pięciu lat.
Czytaj także poprzednie części naszej analizy wynagrodzeń
Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 1 - Zostań dyrektorem
Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 2 - Lepiej być prezesem
Kto i ile zarabia w Tomaszowie Mazowieckim cz. 3 - W urzędzie jak na grzędzie
Napisz komentarz
Komentarze