Na początek zwróćmy uwagę na migrację ludności i zmiany w liczbie mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Widać wyraźnie stałą tendencję spadkową. W ciągu minionych pięciu lat, liczba mieszkańców miasta zmalała o blisko 2000 osób. Powodów takie stanu rzeczy jest wiele ale najważniejszym są z całą pewnością względy ekonomiczne.
- Tomaszów, to miasto, w którym nie ma żadnych perspektyw ani możliwości realizowania kariery zawodowej dla osób kreatywnych - tłumaczy Michał Kamiński. - Ja i większość moich znajomych próbowaliśmy po studiach tutaj wrócić. Poszukiwanie pracy a następnie rezygnacja, która skłoniła nas w końcu do emigracji zarobkowej. Na początekj do Łodzi a później do Warszawy. My próbowaliśmy wracać ale z tego co wiem i co wynika z rozmów ze znajomymi, to teraz większość młodych ludzi już idąc na studia zakłada, że przyszłości z Tomaszowem wiązać nie będzie. Trudno się dziwić, jeśli szczytem marzeń jest u nas zostanie kiepsko wynagradzanym urzędnikiem, którym w dodatku nie można zostać bez protekcji, bo wszyscy wiedzą, że konkursy to jest jedynie fikcja.
Podobnego zdania jest jeden z zaprzyjaźnionych z miastem programistów - Kilka ostatnich lat spędzonych w Tomaszowie uważam za stracone. Trzy miesiące, jakie spędziłem w Warszawie przyniosło niezwykłe zmiany w moim życiu. Dopiero tutaj się czuje, że doceniani są ludzie z wiedzą i umiejętnościami. Awans to nie jest fikcja i "widzimisię" jakiegoś tępego typa ale fakt. Warto się więc starać i wykazywać w pracy. Liczą się kompetencje. Z pierwszego awansu cieszyłem się już po dwóch miesiącach. O zarobkach nie wspominam, bo różnice są oczywiste.
Na
Mimo wszystko, jak pokazują dane statyczne, Tomaszów Mazowiecki jeszcze nie do końca się zestarzał. Ponad 63% osób, to ludzie w wieku produkcyjnym a jedynie 18,8 to emeryci i renciści. Jest więc szansa na odwrócenie tych niekorzystnych trendów demograficznych.
- Konieczne jest ożywienie gospodarcze miasta - mówi Przemysław Hes z Firmy HEsystem. - Przemysł, który uaktywni też sferę szeroko rozumianych usług. Na dzień dzisiejszy brak powaznych inwestorów stanowi podstawową barierę dla Tomaszowa. Jedna Ceramika Paradyż nie wchłonie wszystkich menadzerów i fachowców, jakich może wyprdukować 65 tysięczne miasto i ponad 100 tysięczny Powiat. Wieloletnie zaniedbania dają znać o sobie w tej kwestii. Kilkanaście lat temu jako Stowarzyszenie Pracodawców przestrzegaliśmy przed złym system kształcenia ponadgimnazjelnego w naszym mieście. Ostrzegaliśmy, że stawianie na Licea Ogólnokształcące zamiast na kształcące zawodowo przyniesie negatywne skutki.
Wzrasta natomist liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Do niedawna ich brak był jedną z głównych bolączek w Tomaszowie Mazowieckim. Na liście oczekujących na mieszkanie komunalne oczekiwało kilkaset osób. Ostatnio została ona skorygowana przez zarządzający zasobami TTBS.
Mieszkania na własność wciąż są u nas budowane przez deweloperów. Ich cena, jak na warunki tomaszowskie, nie należy jednak do najniższych. Mnożą się też ogłoszenia dotyczące sprzedaży lokali na rynku wtórnym . Nie ma na nie zbyt wielkiego popytu, chyba, że cena jest wyjątkowo atrakcyjna.
- Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania dałem kilka miesięcy temu - opowiada Bartłomiej. - Cena nieco ponad 2000 za metr wydawała mi się atrakcyjna i myślalem, że uda mi się je szybko sprzedać. Niestety się pomyliłem. Sporo osób telefonuje ale mam wrażenie, że większość to inni sprzedający mieszkania. Jeśli już ktoś wykaże nieco większe zainteresowanie, rezygnuje gdy dowiaduje się, że jest to lokal we wspólnocie zarządzanej przez TTBS.
Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku budowy nowych domów jednorodzinnych. Jednym z powodów jest brak odpowiednich terenów w granicach administracyjnych miasta, na których mogłyby one powstawać. Dużo jednak istotniejszy jest fakt, że osoby planujące budowę wolą ją realzować nie w mieście ale w gminie Tomaszów. najlepszym przykładem są działki usytuwane wzdłuż ulicy Dąbrowskiej tuż za cmentarzem. Te położone po prawej stronie drogi znajdą się w gminie, te po lewej są w gestii miasta. Ich cena jest prawie dwukrotnie niższa. Powód jest prosty. Inwestcyje infrastrukturalne w gminie są o wel szybciej realizowane. Na budowę drogi nie trzeba tu czekac 40 lat.
W ciągu kilku minionych lat spadła liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych ogółem. Nastąpiła też lekk fluktuacja pod względem ich struktury. Zwiekszyła się nieznazcznie liczba spółęk oraz podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Nie są to jednak oszałamiające liczby. Liczby świadczą o aktywności mieszkańców miasta w tym względzie. Po okresie gwałtownego ożywienia w latach 90-tych, keidy każdy starał się być przedsiębiorczy, przyszedł czas na dekoninkturę.
- Brak skłonności do tworzenia własnych przedsiębiorstw widać po liczbe rejestrowanych kas fiskalnych - mówi przemysław Hes. - Ich liczba stale się zmniejsza.
Wydaje się, że w Tomaszowie brakuje szkutecznych narzędzi do promowania przedsiębiorczości. Środki, jakie przeznacza Powiatowy Urząd Pracy na dotacje dla nowych firm nie zawsze wydatkowane są w sposób efektywny. Niekt nie prowadzi też statystyk mówiących o tym , ile z dotowanych przedsiębiorstw wytrzymało próbę czasu.
W Tomaszowie Mazowieckim nie ma też organizacji zrzeszającej przedsiębiorców (co samo w sobie jest tematem na odrębny felieton), która mogła być być partnerem dla władz samorządowych ale równoczęśnie instytucją wsparcia, oferującą doradztwo.
Także Tomaszowski Inkubator Przedsiębiorczości zakończył swój żywot w dosyć "wstydliwych" okolicznościach a sprowadzenie w jego miejsce Fundacji Rozwoju Gminy Zelów nas jedynie kompromituje
Znamienna jest struktura podmiotów gospodarczych w Tomaszowie Mazowieckim. W przeważającej mierze zajmują się one handlem hurtowym i detalicznym oraz budownictwem. Oznacza to, że są to dziedziny, które powinny podlegać szczególnej ochronie ze strony władz miasta. Niestety nie są dostępne dane, które pozwoliłyby nam pokazać korelację między powstawaniem obiektów handlowych zagranicznych sieci i spadkiem ilości podmiotów gospodarczych oraz poziomu bezrobocia. Możemy te dane porównywac jedynie w sposób szacunkowy. Poziom bezrobocia pokazuje poniższy wykres:
Poziom bezrobocia zazwyczaj ukazywany jest w ujęciu procentowym. Najczęściej nie uwzględnia on migracji ludności i spadku jej liczebności w dłuższym okresie czasu. Dla przykładu liczba osób bezrobotnych (w całym powiecie) według danych PUP ze stycznia 2007 roku to 10320 osób a liczba mieszkańców (tylko Tomaszowa Mazowieckiego) 66.300. W styczniu 2010 te liczby zmieniają się odpowiednio na 9066 bezrobotnych oraz 65.200 mieszkańców. Porównując te dane można śmiało stwierdzić, ze mimo milionów złotcyh przeznaczanych na aktywne formy zwalczania bezrobocia ono nie tylko się nie zmniejsza ale sukcesywnie przyrasta.
Ten wzrost faktyczego bezrobocia obrazuje powyższy wykres obrazujący liczbę osób zatrudniuonych. Lekkki wzrost odnotowano w 2010 roku i ma on najprawdopodobniej związek z przebudową drogi krajowej numer 8 na jej tomaszowskim odcinku. Inwestycja niestety dobiega końca, co wiązać się może z gwałtowym spadkiem zatrudnienia i ogólnej koniunktury w mieście.
Dane dotyczące warunków życia trudno komentować. Chociaż jeden publiczny żłobek i jedno kino, w którym można sobie złamać kręgosłup jedynie poprzez używanie oparć zamontowanych foteli, potrafią powiedzieć wiele osobom, które chciałyby u nas zamieszkać. Przybywa u nas za to aptek. Okazują się one być jednym z najbardziej dochodwych interesów.
Dochody budżetu miasta wzrosły w ciągu 5 lat o 60 milionów złotych. Przyglądajć się samym liczbom można rzeczywiście poczuć się optymistycznie. Czujemy się tak jedynie do chwili, kiedy przyjdzie refleksja, że nie jest to zasługą władz miasta, które co cztery lata sami sobie wybieramy. Zwiększone subwencje i zwiększone zadania nakładane przez Rząd na gminy. Poziom inwestycji, jaki jest każdy widzi. Wydatki, zadłużenie i poziom deficytu świetnie obrazują poniższe tabele.
Wydatki z budżetu zmieniają się proporcjonalnie do dochodów. Niezmiennie, co roku pojawia się deficyt. Planowany na ten rok przekroczy siedem milionów złotych. Zostanie on pokryty z zaciąganych kredytów i pożyczek. Zachęcamy też do zapoznania się ze strukturą wydatków oraz dochodami i wydatkami, jakie przypadają na 1 mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego. O ile co roku rośnie Wasz dług obliczcie sobie sami
Napisz komentarz
Komentarze