- Przede wszystkim zależy nam na aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, którym najtrudniej znaleźć pracę - mówi zastępca dyrektora PUP, Arkadiusz Gajewski. -Program „Z codzienności do niezależności” skierowany jest na przykład do kobiet w wieku 25-45 lat, które pozostają w ewidencji Urzędu od co najmniej roku do lat trzech. Często ich status osoby bezrobotnej związany jest z urodzeniem dziecka a następnie opieką nad nim. Zdarza się, że powrót do życia zawodowego czy na zajmowane wcześniej stanowisko pracy jest niemożliwe. Dodatkowo bywa, że pracodawcy niechętnie zatrudniają matki z małymi dziećmi. Problemem jest też brak miejsca w przedszkolach i żłobkach.
W ramach dostępnych środków Urząd przyznawał będzie dotacje na sfinansowanie staży oraz samo zatrudnieni w ramach podejmowanej działalności gospodarczej. Ze złożeniem wniosku warto się pospieszyć, ponieważ środków wystarczy jedynie dla 10 zainteresowanych pań, spełniających określone przez PUP kryteria. Dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej w tym przypadku wynosi każdorazowo ponad 19 tysięcy złotych.
- Drugi z programów, zatytułowany „Debiut” obejmuje bezrobotnych do 30 roku życia, nie posiadające doświadczenia zawodowego - dodaje Gajewski. - Staramy się wesprzeć osoby wchodzące na rynek pracy. Program wydaje się być szczególnie interesujący z uwagi na fakt, że w tym przypadku dotacja wyniesie 20 tysięcy złotych.
Wielkość uzyskanych środków pozwala niestety dofinansować jedynie 10 spośród wniosków.
Dodatkowo PUP realizuje też program dla osób po 50 roku życia, nie posiadających wykształcenia średniego. W ramach projektu "Doświadczenie w cenie" finansowana jest refundacja wyposażenia stanowisk pracy dla skierowanych osób
Napisz komentarz
Komentarze