Zajęcia mają charakter częściowo odpłatny. Koszt uczestnictwa w nich wacha się od 50-75 złotych, jednak w cenę wliczone są koszty materiałów niezbędnych do realizacji zajęć. Uczestnicy będą mogli zabrać z sobą wykonane prace. Każdej z technik poświęcone będą trzy spotkania trwające w sumie od 8 do 12 godzin.
Warsztaty poprowadzą instruktorzy, absolwenciAkademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Anna Maria Jurewicz zajmuje się malarstwem, drzeworytem, książką artystyczną, działalnością dydaktyczną. Nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Liceum Plastycznym w Tomaszowie Mazowieckim a równocześnie prowadzi warsztaty z zakresu akwareli, linorytu, kaligrafii oraz papieru czerpanego. Jest laureatką nagrody Galerii AMCOR Rentsch w XXIV konkursie im. W Strzemińskiego w Łodzi oraz stypendystką programu „Najzdolniejsza Młodzież” 2006-2007 „Lokalnego Funduszu Roku 2000”.
Bartłomiej Michalski od 2008 jest asystent instruktorem w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Twórca grafik, rysunków oraz dzieł wykonanych metodą papieru czerpanego. Jego prace można było oglądać m.in. na Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej w Łodzi (2011) oraz Guanlan International Print Biennia w Chinach (2007)
Marzena Łukaszuk pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku prof. Zdzisława Olejniczaka na ASP w Łodzi. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, papierem czerpanym, grafiką (druk wypukły, litografia) oraz ilustracją. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY (International Board Books for Young People) od 2006 roku. Laureatka m.in. Exhibition of Children's Book Illustrators w Bolonii, VII Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki WOZOWNIA w Toruniu, Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki. W 2006 r otrzymała Stypendium im. Tadeusza Kulisiewicza.
Izabela Pelska-Stopczyk- ukończyła Policealne Studium Fotograficzne, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
Warto również wspomnieć kilka słów o samych technikach, jakich będzie można nauczyć się w czasie trwania warsztatów.
Miedzioryt, to jedna z najstarszych i najszlachetniejszych technik graficznych umożliwiająca wykonanie i powielenie nakładu grafik. Technika wymaga specjalistycznych narzędzi. - Dlatego też przywieziemy i ustawimy specjalną prasę i stworzymy pracownię graficzną dla uczestników - wyjaśniają organizatorzy. - Zapewnimy również odpowiednio przygotowaną farbę i oczywiście szlachetny, bawełniany papier.
Uczestnicy zajęć mają zdobyć umiejętności pozwalające na samodzielne działania twórcze w dziedzinie grafiki warsztatowej. Efektem ma być wykonanie nakładu grafik oraz własnego exlibrisu.
Batik, to artystyczne barwienie tkanin naturalnych (bawełnianych, lnianych, jedwabnych i płóciennych) woskiem, parafiną i barwnikami. - Uczestnicy poznają wybrane aspekty barwienia tkanin oraz przykłady sposobów ozdabiania tkanin - reklamuje zajęcia Miejski Ośrodek Kultury. - Zasadniczym elementem zajęć będzie wykonanie własnych batików: zanurzenie tkaniny w gorącej kąpieli barwnikowej, nanoszenie na wzór woskowego filtra oraz malowanie farbami do tkanin, odbarwiaczami, stemplami itp.
Warsztaty zakończy prezentacja prac uczestników zajęć. Batikowe tkaniny mogą być „samodzielnymi obrazami” ale można także z nich wykonać ozdoby – ubrania, torby itp
Mozaika, jest jedna z najstarszych technik. Niegdyś wykonywana m.in. z kamieni szlachetnych i półszlachetnych i szklanych płytek. Efektem zajęć będzie przygotowanie mozaiki (z gipsu ceramicznego) pod okiem artysty plastyka, który pomoże uwzględnić specyfikę techniki przy tworzeniu kompozycji, dobór faktury i kolorów na wszystkich etapach od projektowania, po przygotowanie do ekspozycji.
Warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie karty zgłoszenia do dnia 16 kwietnia 2012 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. W przypadku dużego zainteresowania o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Dodatkowych informacji udziela koordynator warsztatów plastycznych Bożena Gajda, tel. (044) 724 42 93.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze