Oczywistym jest, że żaden samorząd gminny czy powiatowy nie jest w stanie sprostać sfinansowaniu „rewitalizacji” Zalewu Sulejowskiego. Dlatego też niezbędne są fundusze pochodzące bądź z Unii Europejskiej bądź bezpośrednio z Budżetu Państwa. Dlatego też przy okazji kolejnych parlamentarnych wyborów nasze sztuczne „jezioro” pojawia się w wielu programach wyborczych kandydatów na senatorów i posłów. Niestety kandydaci, którym leży na sercu dobro regionu najczęściej nie są wybierani, bo wyborcy wolą oddać swój głos na kolejnych kandydatów, którzy poza własną karierą niewiele interesuje. Marek Jurek, Antonii Macierewicz, Stanisław Łyżwiński, Zbigniew Sobotka i kilku innych przeniesieni w teczce niewiele zrobili dla zmiany sytuacji społeczno - gospodarczej okręgu wyborczego, z którego zostali wybrani. Dlatego na spotkaniach z wyborcami rozmawia się częściej o katastrofie smoleńskiej niż o realnych problemach ziemi tomaszowskiej, czy opoczyńskiej a Zalew Sulejowski to tylko nazwa widniejąca na mapie.
W ubiegłym tygodniu naukowcy z Politechniki Łódzkiej zaprezentowali koncepcję poprawy stanu Wód Zalewu Sulejowskiego opracowaną w ramach programu Waterpraxis, który docelowo poprawić ma stan wód śródlądowych w rejonie Morza Bałtyckiego. Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła ponad 2 miliony EURO. Uczelnia z Łodzi, to jedyna w Polsce placówka naukowa, która otrzymała dofinansowanie, ponieważ złożony przez nią projekt był jednym z najlepiej ocenionych w konkursie przeprowadzonym przez Komisję Europejską. W sumie Politechnika dostała na opracowanie koncepcji polepszenia wód Zalewu Sulejowskiego 195 tys. euro. W Waterpraxis uczestniczą także instytucje badawcze z Finlandii, Niemiec, Danii, Litwy i Rosji.
Politechnika w celu poprawy czystości wód Zalewu opracowała projekt budowy kanalizacji, która odprowadzi ścieki z Zarzęcina, który jest miejscowością wypoczynkową, ale produkującej w okresie letnim niezwykle dużo zanieczyszczeń. Odprowadzone one mają być do oczyszczalni ścieków w Mniszkowie. Projekt ma charakter kompleksowy i zawiera nie tylko dokumentację techniczną ale także plan oddziaływania inwestycji na środowisko. Jego wy6konanie poprzedziły konsultacje społeczne.
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Politechnikę Łódzką w ramach Waterpraxis, który miał charakter pilotażowy w kolejnych latach może poprawić się stan wód w innych akwenach na terenie całej Polski. Uczestnictwo daje też pewne przywileje dla całego województwa, którego samorząd aktywnie uczestniczył w pracach Politechniki. Dotyczą one łatwiejszego pozyskiwania środków unijnych na realizację instalacji oczyszczającej wody Zalewu.
Warto przy okazji wspomnieć, że stan na poprawę jakości wody w Zalewie Sulejowski będzie miała wpływ warta ponad 200 milionów inwestycja realizowana przez tomaszowski Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej, zakładający budowę ponad 100 kilometrów sieci kanalizacyjnej w aglomeracji tomaszowskiej, w skład której wchodzi miasto oraz gmina Tomaszów i planowaną od lat modernizację oczyszczalni ścieków.
Napisz komentarz
Komentarze