Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:16
Reklama
Reklama

Regionalna edycja V festiwalu „Puls Literatury” w Tomaszowie Mazowieckim

W regionie łódzkim trwa V Festiwal „Puls Literatury”, którego regionalna edycja rozpoczęła się 4 listopada i potrwa do 2 grudnia. Festiwalowe imprezy odbyły się już w Radomsku (4 listopada) i Skierniewicach (10 listopada). 18 listopada „Puls” gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w OK. „Tkacz” w Tomaszowie Mazowieckim. Festiwal zawita jeszcze do Parzęczewa (25 listopada) i Brzezin (2 grudnia). 4 grudnia „Puls” przenosi się do Łodzi, gdzie będzie można uczestniczyć m.in. w spotkaniach autorskich z Marcinem Świetlickim i Jackiem Podsiadło oraz koncertach Fonetyki i grupy Fonovel.

 

Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977 – 1981 legendarnego czasopisma PULS, którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin, patron prestiżowego dziś konkursu dla poetyckich debiutantów.

 

Poprzednimi gośćmi tomaszowskiej edycji był poeta i prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Sergiusz Sterna-Wachowiak, tomaszowscy poeci związani z łódzkim kwartalnikiem literacko-artystycznym „Arterie” oraz zespół Philomelos.

 

W czasie tegorocznej edycji, w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Kamilą Jerzykowską - polonistką, teatrologiem, przez wiele lat dziennikarką (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi), autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych dla dzieci; entuzjastką teatru dziecięcego i Kawalerem Orderu Uśmiechu.

 

Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze i zakończyło się wpisywaniem przez charyzmatyczną pisarkę autografów do książek jej autorstwa, które były tego dnia w posiadaniu najmłodszych słuchaczy, są doskonale przez nich znane, jak również chętnie kupowane i wypożyczane w bibliotekach. Niezwykle sympatyczne spotkanie przedłużyło się znacznie i zakończyło wręczeniem pisarce bukietu kwiatów ofiarowanego przez dzieci oraz ponownym zaproszeniem jej do Tomaszowa Mazowieckiego.

 

W części popołudniowej „Pulsu” gościli w naszym mieście poeci, prozaicy i krytycy literaccy: Robert Rutkowski, Robert Miniak i Przemysław Dakowicz oraz wokaliści wywodzący się ze Studia Piosenki „Forum” w Łodzi, Emilia Kudra i Łukasz Handzel (akompaniament Przemysław Rogala).

 

- Staramy się wytworzyć modę na czytanie poezji - mówią goście piątkowego wieczoru. - Uważamy, że należy ją wytwarzać szczególnie wśród ludzi myślących, chcących poszerzać swoje pojmowanie  świata. Poezja ma tę cudowną zdolność, że na obszarze jednej kartki może zmieścić to, co rozprawom filozoficznym zajmuje kilkaset stron. To jest taki gatunek pisania, który maksymalnie wchłania świat. W poezji można znaleźć naprawdę wszystko. Poezja jest elementem budowania wewnętrznego obrazu siebie.

 

O godzinie 17.00 w OK. „Tkacz” przy ul. Niebrowskiej 50 można było usłyszeć „na żywo” najnowsze wiersze zaproszonych gości, nabyć ich ostatnio wydane książki i posłuchać dyskusji krytyczno-literackiej moderowanej przez Przemysława Owczarka, poetę i antropologa kultury, dotyczącej zaprezentowanych wierszy i współczesnej dykcji poetyckiej. 

 

Poeci poddają krytyce sposób nauczania poezji w polskich szkołach - Lekcje w szkołach są sztampowe i bezsensowne.  Pierwsze pytanie często brzmi: co poeta chciał powiedzieć? To jest kompletną bzdurą, bo dzisiaj nie zastanawiamy się nad tym „co poeta mówi” ale nad tym, co mówi wiersz.   

 

W drugiej części wieczoru odbył się recital Emilii Kudry z towarzyszeniem Łukasza Handzela i Przemysława Rogali (akompaniament).          

 

Na repertuar koncertu, oprócz szeroko rozumianej piosenki aktorskiej i kabaretowej złożyły się utwory m.in. Edith Piaf  i Arethy Franklin.

 

Współorganizatorem tomaszowskiej edycji „Pulsu”, obok Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Łódzki i Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi, był Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Co "poeta miał na myśli" sprawdzała Joanna Szczepańska z Radia Strefa FM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomkatt 22.11.2011 08:25
Świetna impreza, oby takich więcej. Ja się tam znalazłem z myślą o części muzycznej, jako wielbiciel talentu Emilii i Łukasza (jak zwykle wspaniałych), ale także część poetycka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Słowem, niezapomniany wieczór, żal tylko, że tak mało osób było na widowni...

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama