Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977 – 1981 legendarnego czasopisma PULS, którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin, patron prestiżowego dziś konkursu dla poetyckich debiutantów.
Poprzednimi gośćmi tomaszowskiej edycji był poeta i prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Sergiusz Sterna-Wachowiak, tomaszowscy poeci związani z łódzkim kwartalnikiem literacko-artystycznym „Arterie” oraz zespół Philomelos.
W czasie tegorocznej edycji, w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Kamilą Jerzykowską - polonistką, teatrologiem, przez wiele lat dziennikarką (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi), autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych dla dzieci; entuzjastką teatru dziecięcego i Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze i zakończyło się wpisywaniem przez charyzmatyczną pisarkę autografów do książek jej autorstwa, które były tego dnia w posiadaniu najmłodszych słuchaczy, są doskonale przez nich znane, jak również chętnie kupowane i wypożyczane w bibliotekach. Niezwykle sympatyczne spotkanie przedłużyło się znacznie i zakończyło wręczeniem pisarce bukietu kwiatów ofiarowanego przez dzieci oraz ponownym zaproszeniem jej do Tomaszowa Mazowieckiego.
W części popołudniowej „Pulsu” gościli w naszym mieście poeci, prozaicy i krytycy literaccy: Robert Rutkowski, Robert Miniak i Przemysław Dakowicz oraz wokaliści wywodzący się ze Studia Piosenki „Forum” w Łodzi, Emilia Kudra i Łukasz Handzel (akompaniament Przemysław Rogala).
- Staramy się wytworzyć modę na czytanie poezji - mówią goście piątkowego wieczoru. - Uważamy, że należy ją wytwarzać szczególnie wśród ludzi myślących, chcących poszerzać swoje pojmowanie świata. Poezja ma tę cudowną zdolność, że na obszarze jednej kartki może zmieścić to, co rozprawom filozoficznym zajmuje kilkaset stron. To jest taki gatunek pisania, który maksymalnie wchłania świat. W poezji można znaleźć naprawdę wszystko. Poezja jest elementem budowania wewnętrznego obrazu siebie.
O godzinie 17.00 w OK. „Tkacz” przy ul. Niebrowskiej 50 można było usłyszeć „na żywo” najnowsze wiersze zaproszonych gości, nabyć ich ostatnio wydane książki i posłuchać dyskusji krytyczno-literackiej moderowanej przez Przemysława Owczarka, poetę i antropologa kultury, dotyczącej zaprezentowanych wierszy i współczesnej dykcji poetyckiej.
Poeci poddają krytyce sposób nauczania poezji w polskich szkołach - Lekcje w szkołach są sztampowe i bezsensowne. Pierwsze pytanie często brzmi: co poeta chciał powiedzieć? To jest kompletną bzdurą, bo dzisiaj nie zastanawiamy się nad tym „co poeta mówi” ale nad tym, co mówi wiersz.
W drugiej części wieczoru odbył się recital Emilii Kudry z towarzyszeniem Łukasza Handzela i Przemysława Rogali (akompaniament).
Na repertuar koncertu, oprócz szeroko rozumianej piosenki aktorskiej i kabaretowej złożyły się utwory m.in. Edith Piaf i Arethy Franklin.
Współorganizatorem tomaszowskiej edycji „Pulsu”, obok Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Łódzki i Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi, był Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
Co "poeta miał na myśli" sprawdzała Joanna Szczepańska z Radia Strefa FM
Napisz komentarz
Komentarze