Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Program zwiększy skuteczność

Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w minioną środę kolejny dokument, który być może jest nawet potrzebny ale który de facto niewiele zmienia dla swoich beneficjentów. Chodzi o program działań na rzecz zwiększenia skuteczności i efektywności przeciwdziałania przemocy w rodzinie w latach 2011 - 2014. To nie pierwszy podobny dokument jaki przyjmowany jest przez tomaszowskie samorządy na przestrzeni minionych kilku lat. Obowiązek ich opracowywania nałożony został na gminy i powiaty na mocy ustawy. Na ile są one skuteczne? Najlepiej świadczą o tym liczby zaprezentowane w uchwalonym przez radnych programie.

 

Według danych Policji w latach 2006-2010 podejmowano średnio 3877 interwencji domowych rocznie. W kolejnych latach liczba ta wynosiła: 3538, 3979, 4150, 3923, 3807. Jak widać trudno mówić tu o jakimkolwiek znaczącym spadku, mimo tworzenia dokumentów, powoływania zespołów interdyscyplinarnych. Tendencje można określić jako wzrostową, kiedy weźmie się pod uwagę, że w tym samym czasie znacznie spadła liczna mieszkańców naszego miasta i powiatu.

 

- Same uchwały nie wystarczą, potrzebne jest usprawnienie funkcjonowania opracowanych procedur - mówi radna Barbara Klatka. - Wiele z nich jest martwych. Dla przykładu nie izoluje się natychmiast ofiar od oprawców. Efekt jest taki, że policjanci wielokrotnie jeżdżą na interwencje w te same miejsca, do tych samych rodzin. Tak nie powinno być. Oczywiście odpowiednie zapisy ustawowe zostały przyjęte, gorzej z ich realizacją. Kolejnym skandalem jest, że praktycznie od godziny 15:30 w piątek nie ma możliwości zapewnienia schronienia ofiarom domowych oprawców, bo wraz z końcem urzędowania wszystko zostaje zamknięte. Tak nie powinno być.

 

Kolejną oznaką słabości systemu jest liczba tzw. „niebieskich kart”, których liczba maleje, przy wzroście liczby interwencji policyjnych. W ubiegłym roku przygotowano ich 242. Jednak tylko wobec 4% sprawców stosowanie przemocy kończy się wyrokami sądowymi.

 

Zastanawiające dane płyną z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która cyt. nie odnotowała żadnego przypadku stosowania przemocy w rodzinie, przy co warto jeszcze raz przypomnieć 3807 policyjnych interwencjach. Diagnoza wydaje prosta do określenia: Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest organem dysfunkcyjnym w stosunku do powierzonych mu zadań a kosztującym podatnika corocznie (razem z udzielanymi dotacjami) blisko milion złotych rocznie. Co ciekawe przypadki znęcania się w rodzinie odnotowują organizacje społeczne współpracujące z MKRPA. Fakt bezpośredniego związku przemocy w rodzinie z nadużywaniem alkoholu jest dla wszystkich oczywisty, co potwierdza także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Andrzej Więckowski.  

 

Przy uchwalaniu programu radna Małgorzata Nowak zwróciła uwagę na brak określenia kompetencji i odpowiedzialności za wykonanie poszczególnych zadań  nim ujętych.

 

Te zadania to m.in. rozszerzenie  czasu pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, w tym zapewnienie schronienia osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz podjęcie działań zmierzających do utworzenia specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar. Ponadto zakłada się podjęcie szeregu działań o charakterze edukacyjnym ukierunkowanych zarówno na oprawców, jak i ofiary.

 

- Nie chodzi o to, byśmy tworzyli program dla programu albo dlatego, że tak wymaga od nas ustawa ale żebyśmy rzeczywiście pomogli ludziom - podsumowała radna Platformy Obywatelskiej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
do radnej 13.09.2011 22:45
Nie chodzi o to,żeby zabierała pani głos po to, by zwrócić przed wyborami uwagę na swoja osobę, ale żeby zrobiła pani coś konkretnie i skutecznie.

mag 08.09.2011 12:19
Co to za laseczka jest na tym zdjeciu? :D

Stefan 07.09.2011 20:58
Kolejny program aby nikt nie powiedział że nic się nie robi. Jeden goni drugi - czy ktos jest w stanie powiedziec ile w powiecie i mieście aktualnie realizowanych jest programów ukierunkowanych na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców????? Jak nie wymusimy bardziej stanowczych działań sądów i nie zwiększymy uprawnień i ilości kuratorów sądowych / tych z prawdziwego zdarzenia kuratorów/ to przy policyjnej mizerii i obcinaniu kolejnych etatów w komendach nadal nie będzie zadnych efektów.Jak nie ma kasy i nie ma kasy na ludzi, którzy mają zadania wykonywac to i efektów nie będzie. Zostanie jak to u nas bywa fikcja na papierze tak aby nie czepiali się przełożeni.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama