Jak przebiegają prace i jak obecnie wygląda przygotowywana podziemna trasa turystyczna mieliśmy okazję przekonać się osobiście dzięki uprzejmości wiceprezydenta Grzegorza Zania – Już dzisiaj widać, że będzie to duża atrakcja turystyczna – mówił oprowadzając nas wspólnie z kierownikiem prac budowlanych po blisko 170 metrowej długości korytarzu w kształcie litery” U”.– Jest to obiekt unikatowy nie tylko w skali kraju. Na szczęście zaniechano pomysłów, by Groty wysadzić czy też zasypać.
- Prace budowlane, jeśli chodzi o przebieg trasy dobiegają końcowi – wyjaśnia kierownik Janusz Mosur.– Cała trasa turysty styczna została pogłębiona, ponieważ było tu zbyt nisko. Miejscami o pogłębianie dochodziło nawet do 1,5 metra. W trakcie prac wynikła też konieczność wykonania dodatkowych podpór z uwagi na pojawiające się pęknięcia.
Pomysł na uplastycznienie wnętrza opiera sie na czterech zasadniczych elementach. Pierwszym z nich jest instalacja obrazująca prace górnicze, jakie prowadzone były tym miejscu ponad 100 lat temu.
- Połączymy kilka elementów. – mówi przyszły opiekun obiektu i równocześnie dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy Andrzej Kobalczyk. – Geologię, historię oraz miejscowe opowieści i legendy. Wszystko to w odpowiedniej, atrakcyjnej oprawie świetlnej i dźwiękowej. Pojawią się tu górnicy z narzędziami, wóz konny. Oczywiście naturalnych rozmiarów. Będzie to prezentacja stosowanej techniki górniczej.
Drugim będzie prezentacja legendy o Zbóju Madeju. Będzie można tu usłyszeć opowieść przewodnika zilustrowaną światłem i dźwiękami budującymi nastrój tajemniczości. – Mimo, że jest to można powiedzieć w Polsce „dyżurny” zbój, to jednak jest on bardzo kojarzony z Grotami – mówi dyrektor Kobalczyk.
Kolejną legendą, jaka zostanie zaprezentowana na trasie turystycznej w Grotach będzie „Podanie o Nagórzyckim Diable”. Będzie miał tu miejsce podobny przekaz, gdzie skorelowana zostanie narracja aktorska z efektami dźwiękowymi, światłami i projekcją.
- To lokalna opowieść o bogobojnym charakterze zapisana jeszcze przed wojną przez pana Dekowskiego - przypomina.
Czwarty element, który znajdować będzie się tuż przy wyjściu, to tzw. „Szklane Skarby”. Prezentacja ma pokazać w jaki sposób piasek przeistacza się w szkło. Andrzej Kobalczyk przy okazji podkreśla, że piasek z Tomaszowa był na masową skalę transportowany do hut szkła m.in. w Piotrkowie Trybunalskim.
Całość wystroju uzupełnią prezentery w formie dyskretnych szklanych tablic zawierających najistotniejsze informacje historyczne, geologiczne itp. oraz ustawiona przed wejściem klepsydra wskazująca czas zwiedzania
Konkurs na przygotowanie adaptacji wnętrza wygrała firma Fabryka Dekoracji – Marcin Pietuch, działająca na rynku od ponad 16 lat. Znana jest m.in. z wykonywania scenografii teatralnych, telewizyjnych i festiwalowych. Firma jest też autorem aranżacji podziemi na krakowskiej Starówce.
Obok wejścia do Grot powstać ma pawilon dydaktyczno administracyjny, gdzie przewidywane są projekcje filmów oraz prezentacja eksponatów związanych z górnictwem
Napisz komentarz
Komentarze