Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Termin oddania do użytku Nagórzyckich Grot nieco się oddalił. Wszystko za sprawą braku ofert dotyczących wykonania części inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu wokół obu wejść do obiektu. Wszystko wskazuje na to, ze w tym roku zostanie wykonany jedynie projekt. Do 16 maja powinny zostać zakończone wewnętrzne prace budowlane. Tego samego dnia ma być też gotowy szczegółowy projekt aranżacji wnętrza. Kolejne etapy to ogłoszenie przetargu na wykonanie zaprojektowanego wystroju.

 

Jak przebiegają prace i jak obecnie wygląda przygotowywana podziemna trasa turystyczna mieliśmy okazję przekonać się osobiście dzięki uprzejmości wiceprezydenta Grzegorza Zania – Już dzisiaj widać, że będzie to duża atrakcja turystyczna – mówił oprowadzając nas wspólnie z kierownikiem prac budowlanych po blisko 170 metrowej długości korytarzu w kształcie litery” U”.– Jest to obiekt unikatowy nie tylko w skali kraju. Na szczęście zaniechano pomysłów, by Groty wysadzić czy też zasypać.

 

- Prace budowlane, jeśli chodzi o przebieg trasy dobiegają końcowi – wyjaśnia kierownik Janusz Mosur.– Cała trasa turysty styczna została pogłębiona, ponieważ było tu zbyt nisko. Miejscami o pogłębianie dochodziło nawet do 1,5 metra. W trakcie prac wynikła też konieczność wykonania dodatkowych podpór z uwagi na pojawiające się pęknięcia.

Pomysł na uplastycznienie wnętrza opiera sie na czterech zasadniczych elementach. Pierwszym z nich jest instalacja obrazująca prace górnicze, jakie prowadzone były  tym miejscu ponad 100 lat temu.

 

- Połączymy kilka elementów. – mówi przyszły opiekun obiektu i równocześnie dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy Andrzej Kobalczyk. – Geologię, historię oraz miejscowe opowieści i legendy. Wszystko to w odpowiedniej, atrakcyjnej oprawie świetlnej i dźwiękowej. Pojawią się tu górnicy z narzędziami, wóz konny. Oczywiście naturalnych rozmiarów. Będzie to prezentacja stosowanej techniki górniczej.

 

Drugim będzie prezentacja legendy o Zbóju Madeju. Będzie można tu usłyszeć opowieść przewodnika zilustrowaną światłem i dźwiękami budującymi nastrój tajemniczości. – Mimo, że jest to można powiedzieć w Polsce „dyżurny” zbój, to jednak jest on bardzo kojarzony z Grotami – mówi dyrektor Kobalczyk.

 

Kolejną legendą, jaka zostanie zaprezentowana na trasie turystycznej w Grotach będzie „Podanie o Nagórzyckim Diable”. Będzie miał tu miejsce podobny przekaz, gdzie skorelowana zostanie narracja aktorska z efektami dźwiękowymi, światłami i projekcją.

 

- To lokalna opowieść o bogobojnym charakterze zapisana jeszcze przed wojną przez pana Dekowskiego  - przypomina.

 

Czwarty element, który znajdować będzie się tuż przy wyjściu, to tzw. „Szklane Skarby”.  Prezentacja ma pokazać w jaki sposób piasek przeistacza się w szkło. Andrzej Kobalczyk przy okazji podkreśla, że piasek z Tomaszowa był na masową skalę transportowany do hut szkła m.in. w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Całość wystroju uzupełnią prezentery w formie dyskretnych szklanych tablic zawierających najistotniejsze informacje historyczne, geologiczne itp. oraz ustawiona przed wejściem klepsydra wskazująca czas zwiedzania

 

Konkurs na przygotowanie adaptacji wnętrza wygrała firma Fabryka Dekoracji – Marcin Pietuch, działająca na rynku od ponad 16 lat. Znana jest m.in. z wykonywania scenografii teatralnych, telewizyjnych i festiwalowych. Firma jest też autorem aranżacji podziemi na krakowskiej Starówce.  

 

Obok wejścia do Grot powstać ma pawilon dydaktyczno administracyjny, gdzie przewidywane są projekcje filmów oraz prezentacja eksponatów związanych z górnictwem

 

 

 


Jak powstaje szkło

Jak powstaje szkło

Rozmieszczenie oświetlenia i czterech punktów dominujących

Rozmieszczenie oświetlenia i czterech punktów dominujących

Scenografia wykonana przez Firmę "Fabryka dekoracji"

Scenografia wykonana przez Firmę "Fabryka dekoracji"

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot

Zbój Madej i Diabeł Nagórzycki uatrakcyjnią zwiedzanie Grot


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Radza 06.05.2011 15:17
Ale co będzie tam można się na waksy urywać jak kiedyś? Takie miłe miejsce tyle wspomnień

kiki 06.05.2011 13:19
Oj,oj:chciałabym wiedzieć co za debil podsunął pomysł by groty wysadzić lub zasypać. Musiała takiemu mocno siara wistomowska we łbie buzować,albo wynalazków sie nałykał na posiedzeniu Rady Miasta.

Vasari 06.05.2011 09:30
Dyżurny zbój Madej to pomysł na miarę Tomaszowa. Można do legendy dopowiedzieć , że ostatnio z jego powodu przepadło 70 mln PLN na rewitalizację miasta i takie różne inne rzeczy.

Podglądacz madejowy 06.05.2011 08:19
Ciekawe, czy zbój Madej gwałcił kobiety? Można by się pokusić o zatrudnienie jakiegoś jurnego i obdarzonego "specjalistę od śliskiej roboty", który mógłby wybiórczo z wycieczki wciągać panie na łoże Madejowe. Tam zamontować kamerkę, a na zewnątrz telebim.

chce juz tam wejść :D 05.05.2011 23:08
ale bedzie fajnie :)

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama