- Na stronach Urzędu Marszałkowskiego pojawił się termin ogłoszenia konkursu – wyjaśniała pełnomocnik prezydenta. – Jest to 18 kwietnia. Znana jest też ostateczna data złożenia dokumentów, którą określono na 3 czerwca. W związku z czym, znając długość procedury, jeżeli nasz projekt zyska uznanie do dofinansowania, nie mamy właściwie szans na realizację robót budowlanych w tym roku. Przewiduje, że pierwsze wydatki będą mogły być poczynione w pierwszym kwartale 2012 roku.
W związku z koniecznością przygotowania nowego wniosku, koniecznym stało się opracowanie nowych harmonogramów prac, które w przypadku największych projektów mogą sięgnąć dwóch lat. – Obecnie dokonywana jest analiza, czy budżet będzie w stanie to udźwignąć – mówiła Grażyna Rusin.
Dlatego też Urząd postanowił złożyć wniosek w ramach aktualizacji indykatywnego wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013 w ramach Osi Priorytetowej V Infrastruktura społeczna, Działanie V.4 Infrastruktura kultury.
Stało się to możliwe z uwagi na odrzucenie wartego ponad 20 milionów projektu jaki wcześniej złożyła Szkoła Muzyczna w Łodzi.
- Chcąc przyspieszyć realizację niektórych zadań postanowiliśmy złożyć „fiszkę”, która została złożona 25 marca – tłumaczyła radnym pełnomocnik. - Dotyczy ona czterech zadań,, które są zlokalizowane na terenie „Włókniarza” i części szkoły Technikum Mechaniczne, czyli „Mediateka”, „Kinoteatr Włókniarz” łącznie z ulicą Biblioteczną i zagospodarowaniem terenu.
Wartość projektów objętych wspólną nazwą „Otwarte Miasto” to ponad 34 miliony złotych. Niestety w ramach tego działania Tomaszów nie może liczyć na dofinansowanie inwestycji na poziomie 85% a jedynie 65%.
Niezależnie od złożonej „fiszki” Urząd dwuwariantowo przygotowuje się do udziału w konkursie, który zostanie ogłoszony w kwietniu.
Pierwotny Program Rewitalizacji został okrojony o dwa zamierzenia inwestycyjne. Wycofano się z budowy ulicy Bulwary oraz finansowania w ramach programu przebudowy kamienicy rodziny Knothe (dawny Sąd). Okazuje się, że w tym przypadku boimy się przekroczenia „magicznej” kwoty 100 milionów złotych, ponieważ skutkowałoby to oceną wniosku nie przez Urząd Marszałkowski ale przez Komisję Europejską. – Nie oznacza to, że projekt „Generatora marzeń” nie podlega rewitalizacji. Wszystko, co dzieje się na obszarze rewitalizowanym jest rewitalizacją.
Przebudowa schodów na ulicach Przeskok i Rzeźnicza, przebudowa płyty Placu Kościuszki, budowa dwóch kładek nad rzeką Wolborką i przebudowa południowej trony Parku Bulwary, noszą wspólną nazwę „Kompleksowe przebudowanie przestrzeni publicznej”. To najbardziej kosztowna część całego Programu Rewitalizacji. Szacuje się, że koszt wykonania wymieniony zamierzeń inwestycyjnych, to prawie 44 miliony złotych.
Dzisiaj Zarząd Województwa opublikował listę projektów, które aplikują do umieszczenia na wspomnianej wyżej liście indykatywnej. Łączna ich wartość to 144 milionów złotych. Do rozdysponowania jest jedynie 20,5 miliona. Konkurować będziemy m.in. z Teatrem lalek „Arlekin”, Muzeum Archeologicznym w Łodzi (Tum), łódzką „filmówką”, gminą Wieluń oraz miejską biblioteką publiczna w Piotrkowie.
Odrębnym problemem jest kwestia terminu rozliczenia inwestycji. Muszą być one dokonane do końca 2013 roku. Stawia to pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji projektu, ponieważ jak uczy doświadczenie (chociażby kamienica rodziny Knothe, Groty Nagórzyckie) w przypadku mocno zdegradowanej substancji należy liczyć się z ‘nieprzewidzianymi trudnościami”, które mogą wydłużyć prace o kilka miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze