Gołoledź powstaje najczęściej w momencie, kiedy deszcz lub mgła opada na podłoże o temperaturze niższej niż zero stopni. W takich warunkach woda idealnie przylega do powierzchni, tworząc cienką warstwę lodu. Jest ona niewidzialna na czarnej nawierzchni dróg, dlatego często nazywa się ją czarnym lodem.
Występuje najczęściej gdy po mroźnych i suchych dniach przychodzi ocieplenie. Uśpiona czujność kierowców- którzy po okresie jazdy w ekstremalnych warunkach na drogach pokrytych śniegiem, automatycznie zwiększają prędkość, widząc czarną jezdnię- może mieć tragiczne skutki. To najbardziej niebezpieczne zjawisko, które ma związek z wpływem pogody na warunki drogowe. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla kierowców.
Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, jadąc podczas gołoledzi, to zmniejszenie prędkości, hamowanie pulsacyjne i niewykonywanie gwałtownych manewrów.
Montowane o tej porze roku opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo, jednak nie są w stanie uchronić przed poślizgiem. Samochód podczas poślizgu na czarnym lodzie to już nie samochód, a pędzący w bliżej nieokreślonym kierunku ciężki przedmiot, który nie wiadomo gdzie się zatrzyma. Stanowi realne zagrożenie nie tylko dla samego kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych stojących np. na przystankach lub idących chodnikiem. Zatem i piesi powinni zachować szczególną ostrożność w trakcie gołoledzi.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz dni poprzedzające i następujące po nich charakteryzują się wzmożonym ruchem na drogach. W związku z powyższym apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę, aby te Święta były dla nas i dla naszych rodzin szczęśliwe i bezpieczne.
Źródło: KPP Tomaszów
Napisz komentarz
Komentarze