Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:06
Reklama
Reklama

Geotermia w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy przetarg rozstrzygnięty

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę na sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania próbnego odwiertu geotermalnego w naszym mieście. Najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania złożyło konsorcjum firm - HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner).

Miasto pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 16,6 mln zł brutto na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej.

 

Magistrat rozstrzygnął już pierwszy przetarg. Dotyczy on sprawowania nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywania prac i robót wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych i opracowaniem właściwych dokumentacji w ramach przedsięwzięcia. Do Urzędu Miasta wpłynęła jedna oferta na realizację tego zadania. Złożyło ją konsorcjum firm - HPC Polgeol SA (lider) i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. (partner). W czwartek (6 września) prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z pełnomocnikiem wykonawcy Bogdanem Nogą. Wartość kontraktu to 731 850 zł.

 

Po wykonaniu próbnego, około dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions Sp. Zo.o. opracuje projekt hydrologiczny. Będzie on podstawą do określenia możliwości geotermalnych, w szczególności wydajności źródła, temperatury, składu chemicznego i mineralizacji wody.

 

- Projekt geotermalny otwiera dla naszego miasta zupełnie nowe możliwości, zarówno gospodarcze, jak i turystyczno-rekreacyjne. Cieszę się, że pozyskaliśmy 100% dofinansowania na realizację tej inwestycji – przyznaje prezydent Marcin Witko. - Lokalizacja odwiertu nie jest przypadkowa. Wpisuje się ona w koncepcję rewitalizacji całej przestrzeni tomaszowskich Błoni. W tej części miasta powstała już Arena Lodowa, a w tym roku rozpocznie się modernizacja Przystani Miejskiej. Niebawem zaprezentujemy kolejne projekty związane z tym miejscem – zapowiada.

 

Co geotermia oznacza dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego? Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Wykorzystanie geotermii znacząco wpłynie też na poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

 

W tym tygodniu miasto ogłosi przetarg na wykonanie próbnego odwiertu. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w 2018 roku. Będzie to odwiert badawczy, dlatego Tomaszów Mazowiecki ma szansę na kolejne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 10.09.2018 17:36
Brawo!!!!!

Tomaszek 08.09.2018 21:21
...Tomaszów ... To brzmi dumnie... Jest coraz lepiej... Lepiej niż kiedykolwiek...

Tomaszow przestaje wyglądać jak wyrzut sumienia 09.09.2018 11:20
A pewnie ze tak. Już po tym co powstało, PiS będą wspominać w Tomaszowie jeszcze za 100 lat. A jeszcze gdyby trysla gorąca woda, to i Bełchatów zacznie nam zazdrościć, bo Pieczkow już zazdrości. Wreszcie jest szansą by miasto podniosło się z rozpadlin które pozostawił po sobie Balcerowicz a lokalne kmiotki ktorzy przed nazwiskiem powinni mieć prefix "nic nie moge", przyklepywali myśląc jedynie o swoich rodzinach. Wreszcie! Idźmy wszyscy na wybory!

Ajdejano 08.09.2018 13:26
Ten polgeol z berezyńskiej w warszawce - trochę znam. Podpisali - dobrze. Jednak, w powyższym materiale bark jakichkolwiek szczegółów: głębokość tego odwiertu próbnego, co potem z tym odwiertem , będzie zlikwidowany, czy wykorzystany ? Dalej: co będzie, jeżeli temperatura wody nie osiągnie 55 - 70 stopni C, a tylko np. 30-50 stopni C. Przy wyższej temperaturze - woda będzie się nadawała do ogrzewania mieszkań. Przy niższej - będzie można wybudować tylko SPA Tomaszów Maz. Pytanie: czy nam chodzi o to pier.... SPA, czy o wodę grzewczą?

szkoda że co 4 lata 08.09.2018 16:07
słusznie jeszcze jest siara i kamień co może podniesc koszty. Dr Kucharski mówił nawet o 4 km z których można prąd czerpać a solankę na tężnie. Woda po produkcji prądu szła by w obieg ciepła Tomaszowa. Może ktoś coś więcej na ten temat?

Ajdejano 08.09.2018 11:42
Dobrze byłoby wiedzieć, co w umownej kwocie się znajduje: oczywiście odwiert próbny (?! - co to oznacza, głębokość tego odwiertu, co z nim potem) i co dalej ?! Ten Polgeol z Berezyńskiej w Warszawie to ja trochę znam. Przepchnęli sprawę - i daj Boże zdrowie: Inwestorowi i wykonawcy.

25a 07.09.2018 16:57
No i gitara może narescie podłączamy się do sieci i nie będziemy kopcic.

trzymam kciuki 07.09.2018 13:31
trzy mamy kciuki...nie tylko mamy!!!

nadzieja 07.09.2018 12:31
...to wszystko co się dzieje od kilku lat... w naszym mieście... można nazwać nadzieją... na lepszy Tomaszów... oby tak dalej...

czytelniczka 07.09.2018 11:19
Świetny ruch Prezydenta Witko, kiedy tylko będzie potwierdzenie żródła geotermalnego to w tym miejscu (poza przepompownią dla potrzeb miasta), powstaną oczekiwane Termy, ...tomaszowskie, brzustowskie czy pilickie, bo tak już mieszkańcy zaczynają nieśmiało je zwać. Wypada życzyć Powodzenia!

szkoda że co 4 lata 07.09.2018 18:20
czyli stare pomysły dr Kucharskiego,po wyborach... czy te czy tamten bedą robione bo dla tej trzeciej to kosmos

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama