Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 17:55
Reklama
Reklama

Jedynie Kamyk

2,5 roku zajęło Andrzejowi Popłońskiemu, wójtowi Lubochni zbudowanie większościowej koalicji w Radzie Gminy. Czy okaże się ona stabilna i przetrwa do kolejnych wyborów samorządowych? Czas pokaże...

W miniony czwartek odbyła się XXXX już sesja Rady Gminy w Lubochni w bieżącej kadencji Samorządu.

 

Zwołana przez wiceprzewodniczącego Władysława Wójciaka Sesja w porządku obrad przewidywała m.in. zmiany w budżecie, oraz powołanie składu komisji statutowej. Okazało się jednak, że musi on ulec zmianie.

 

Porządek obrad zmieniono w związku z pismem, jakie Wojewoda Łódzki przesłał do Rady Gminy. Organ nadzoru potwierdził w nim prawomocność odwołania przewodniczącego Rady Józefa Łysakowskiego, który stracił swoją funkcję podczas sesji 16 lutego br.

 

Jak można się było spodziewać treść pismo nie usatysfakcjonowała radnych opozycji, którzy próbowali  kwestionować jego rzeczowość.


Ostatecznie, wobec vacatu na stanowisko przewodniczącego postanowiono, że do porządku obrad dodany zostanie punkt o wyborze nowego. Przy zgłaszaniu kandydatów radny Bogusław Szymczuk z Małcza zaproponował na przewodniczącego Macieja Kamyka z Osiedla Nowy Glinnik. Radny Kazimierz Bieniek z Olszowca Marcina Bernaciaka z Lubochni-Górek, który jednak nie zgodził się kandydować.

 

Głosowanie było oczywiście tajne. Powołano komisję skrutacyjną w skład której weszli radni:  Sławomir Ryś, Barbara Świerczyńska, Marcin Bernaciak.

 

Z uwagi na fakt, że zgłoszono tylko jednego kandydata, radnym dano możliwość głosowania na "tak"  "nie"  lub "wstrzymania się od głosu".

 

W wyniku przeprowadzanego głosowania głosami 8 za, 4 przeciw 1 wstrzymujący i 1 nieważny nowym przewodniczącym Rady Gminy Lubochnia został Maciej Kamyk.

 

Sprawa funkcji przewodniczącego Rady Gminy wzbudzała ogromne kontrowersje od wielu miesięcy.
 

Na I sesji Rady w 2006 roku, pomimo wcześniejszym wewnętrznym ustaleń „prowójtowskiej” części radnych przewodniczącym nie został wskazywany wówczas Maciej Kamyk. Stało się tak za sprawą „niespodzianki”, jaką sprawił wszystkim Józef Łysakowski, który mimo tego, że został radnym w ramach komitetu "Popłoński i Osiedle" postanowił niespodziewanie kandydować także na przewodniczącego Rady. Co ciekawe, został nim, przewagą jednego (swojego głosu).

 

Wkrótce potem Rada Gminy Lubochnia uległa dość wyrazistej polaryzacji na większościowy ośmioosobowy klub radnych "Forum Samorządowe" w stosunku do siedmioosobowej grupy radnych popierający wójta zrzeszonej później w klubie "Zgoda". Z czasem dominacja klubu "Forum Samorządowe" osłabła. Większościową szalę w Lubochni, tym razem przeważył radny Marcin Bernaciak przechodząc na stronę wójta Popłońskiego.

 

Skok radnego Bernaciaka we wrześniu ubieg logo roku doceniono. Dzięki niemu został wybrany na przewodniczącego rady. Nie był nim jednak długo.  Sesja, na której dokonano wyboru została unieważniona przez wojewodę z powodu zwołania jej przez wiceprzewodniczącego Władysława Wójciaka wbrew woli przewodniczącego Józefa Łysakowskiego. W Radzie Gminy powstał w ten sposób paraliż formalnoprawny.

 

Z jednej strony przewodniczący, który zdaniem prowójtowskiej większości blokował wniosek o swoje odwołanie, z drugiej strony wiceprzewodniczący zwołujący zdaniem opozycji nieprawomocne sesje.

 

Obie strony próbowały interweniować u wojewody. Ostatecznie w pisemnie przedstawionym na początku omawianej sesji stwierdzono że przewodniczący Józef Łysakowski został prawomocnie odwołany.

 

Podczas Sesji Radni dokonali zmian w budżecie 2009. Zatwierdzili środki w kwocie 22.638 zł na wymianę polsko-niemiecką uczniów Gimnazjum oraz 6.485 zł przeznaczoną na Wybory do Parlamentu Europejskiego.

 

Najważniejszymi zmianami w budżecie były jednak te dotyczące inwestycji w infrastrukturę. Doszukano się oszczędności w inwestycjach kanalizacyjnych Brenicy i Olszowca. Ponad milionową inwestycję wodociągową na Glinniku I, Nowym Glinniku, Dąbrowie i Luboszewach przesunięto na rok następny. Zmiany w budżecie nie wzbudziły emocji , głosowało za ich przyjęciem 13 radnych.

 

W kolejnym punkcie powołano członków komisji statutowej. Zostali nimi Piotr Majchrowski, Bogusław Szymczuk, Kazimierz Bieniek. Przewodniczącym komisji wybrano Piotra Majchrowskiego.

 

Ostatni punkt obrad, czyli sprawy różne i wolne wnioski dominowała przede wszystkim tematyka infrastruktury drogowej oraz dyskusje o charakterze politycznym.

 

Przybyła na sesję grupa kilku mieszkańców Olszowca domagała się od Gminy podjęcia działań, które poprawią bezpieczeństwo na tym krótkim ale ruchliwym odcinku drogi.
 

Mieszkańcy apelowali o położenie chodnika. Radny oraz sołtys poruszali też takie sprawy jak kanalizacja deszczowa, ograniczenie prędkości, przejście na pieszych czy oświetlenie uliczne. Wójt Andrzej Popłoński w odpowiadał mieszkańcom, że w tych sprawach zamierza wystąpić do Starostwa Powiatowego, gdyż droga przez Olszowiec należy właśnie do Powiatu.

 

Radny Marcin Bernaciak poruszył kwestię rozbudowy budynku Gimnazjum w Lubochni, ma to związek z faktem iż uczniowie z Osiedla Nowy Glinnik uczą się w szkole podstawowej i gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim, mimo że Gmina płaci za ich dowozy traci subwencje oświatową dla tych uczniów i miejsca pracy w szkole. Ponadto złożył zapytanie do Wójta Andrzeja Popłońskiego o możliwość pozyskania terenów pod boisko "Orlik" w Lubochni, a także o powołanie komisji 900-lecia istnienia Lubochni.

 

Opozycyjny radny Wojciech Głowacki z Jasienia odnosząc się do wyboru nowego przewodniczącego powiedział - Jest przewodniczący teraz będzie super, bo radni nawet nie będą mieli informacji na temat co się dzieje w gminie dostaną tylko to co pan wójt czy pan przewodniczący będzie chciał.

 

Odpowiadając radnemu Bernaciakowi stwierdził  - Tutaj były deklaracje pana Bernaciaka. Ja uważam,  że ten  człowiek naprawdę nie ma wstydu , bo” sprzedając” się za pracę w szkole , jako większościowy człowiek w klubie 'Zgoda' on śnie mówić że teraz mamy 900lecie, teraz będziemy rozbudowywać szkołę, a co robił wcześniej? Teraz 'Orlik' będzie. Tylko proszę państwa jak ten 'Orlik' mogliśmy pozyskać dla Gminy Lubochnia to wtedy propozycja wójta była aby go  zbudować w Podmałczu.

 

Radny z Jasienia w swym przemówieniu szczególny kładł nacisk na wykonanie inwestycji, a raczej według niego na brak tych inwestycji, zarzucając notoryczne zapowiadanie na łamach prasy tych samych inwestycji, które jednak nie mogą doczekać się realizacji. Tym bardziej że z ubiegłego roku została ponadmilionowa nadwyżka budżetowa.

 

Przewodniczący rady Maciej Kamyk odpierał zarzuty dotyczące gminnych inwestycji - Panie radny Głowacki, ja też chciałem panu powiedzieć i wszystkim następnym to przypominam, że wójt wykonuje tylko uchwały rady gminy, nic nie przeszkadza aby państwo radni zgłosili odpowiedni projekt uchwały, podali źródło finansowania i uchwalili .

 

W podobnym tonie głos zabrał Andrzej Popłoński - Przecież rada gminy, sołtysi i wszyscy byli informowani że wykonanie inwestycji zależy od uzyskania środków zewnętrznych – tłumaczył radnym.

 

 Czytaj także

 

Aresztowanie wójta Lubochni


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ONG 07.05.2009 09:19
To teraz kolejny krok na wójta ?

Lubochniak 06.05.2009 15:50
Ni mniej ni więcej tylko powstała w Lubochni nowa ,,WRON-a", czytaj ,,Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a raczej gminnego". Historia jednak już nie raz pokazała, że rządy wojskowych - aktualnych lub byłych - do niczego dobrego nie prowadzą. W Lubochni jedynym rozwiązaniem są nowe wybory zarówno na wójta jak i do rady, które doprowadziłyby do całkowitej wymiany obecnych władz.

Andrzej 06.05.2009 10:39
Panie Macieju gratulacje!!!!!!!!!

Kolega 05.05.2009 12:23
Gratulacje , gratulacje . Panie Macieju niech sie Pan trzyma . Pozdrwaiam . Kolega z Tomaszowa.

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Olechowskiego oraz to, że brał on udział w wyborach prezydenckich, a nawet osiągnął całkiem niezły wynik? To właśnie wówczas powstał ruch Obywatele Dla Rzeczypospolitej, który stał się zalążkiem Platformy Obywatelskiej. Do Olechowskiego dołączył Donald Tusk "wycięty" w wyborach władz ówczesnej Unii Wolności. Trzecim tzw. tenorem był Maciej Płażyński. Dopiero później pojawił się Jan Maria Rokita. Dzisiaj pozostał już tylko Tusk. Niewiele osób pojechało na zjazd "założycielski" do hali gdańskiej "Oliwii". Do nielicznych należał Jacek Kowalewski i jeśli już kogoś można byłoby nazywać "ikoną tomaszowskiej Platformy" to chyba właśnie jego a nie posła, który spędził w niej zaledwie chwilę. Pytacie: kto na to pozwolił? Kolejne decyzje personalne podejmowane przez starostę Mariusza Węgrzynowskiego budzą nie tylko zdziwienie ale i oburzenie. Na portalu NaszTomaszow.pl, jako pierwszy informowałem o zatrudnianiu nowych dyrektorów w szpitalu, pisałem także o stworzeniu nikomu niepotrzebnego stanowiska prokurenta. Chyba jako jedyny radny występowałem przeciwko "występom" Antoniego Macierewicza w "Mechaniku" na rozpoczęciu roku szkolnego. Być może dlatego wiele osób pyta mnie o to, jak to się stało, że ktoś taki jak Mariusz Węgrzynowski został po raz kolejny starostą, mimo, że w poprzedniej kadencji nie brakowało konfliktów, a jakość jego zarządzanie wymyka się racjonalnej ocenie. Do tego władza Starosty opierała się jedynie na grupce skorumpowanych radnych KO.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Nie mogę otworzyć tego pliku, bo jestem chłop ze wsi, granatem od pługa oderwany (już widzę ten hejt na mój temat).Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: Zielono- czerwoniTreść komentarza: Idealnie pasuje: " Cudze chwalicie a swojego nie znacie". Miejscowym trenerom też pewnie kiedyś cierpliwość do tego bałaganu się skończy i w trudniejszych chwilach w których tych wielorybów finansowych nie będzie, naszych trenerów już też może nie być. Panie prezydencie Pan z Tomaszowa pochodzi?Źródło komentarza: Bartosz Grzelak został nowym trenerem Lechii Tomaszów MazowieckiAutor komentarza: TMTreść komentarza: Najlepsze i prawdziwe ostatnie zdanie ,ludzie zaczną znikać i niestety znikają ludzie ci przeciwnicy polityczni:(Źródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: Figo-fagoTreść komentarza: Szanowny szefie powiatowej komisji zdrowia..... : to jest to, o co chodziło.Źródło komentarza: Mają prawo do ochrony prawnejAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Proszę czytać uważnie, o tzw. ikonach, uważam, że warto, aby mieszkańcy miasta i powiatu poznali kto tymi lokalnymi strukturami różnych opcji politycznych kieruje i podejmuje decyzje, które wpływają na ich życie(niekoniecznie dobre decyzje). PozdrawiamŹródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmuAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Oczywiście, zachęcam do napisania. Ja nie dam rady, bo w tym nie uczestniczyłemŹródło komentarza: Bez poglądów i bez zasad, za to z dużą dozą cynizmu
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama