W rozporządzeniu znajduje się wzór regulaminu wynagradzania, który w odniesieniu do członków zarządów spółek powinien określać co najmniej: wysokość wynagrodzenia miesięcznego poszczególnych członków zarządu; katalog oraz zasady przyznawania zmiennych części wynagrodzenia, oraz wykaz innych świadczeń związanych z pracą.
Obowiązek przygotowania regulaminów nałożono na rady nadzorcze tych spółek. Ich członkowie ponadto zostaną zobowiązani do sporządzenia uzasadnienia celowości ustalonego poziomu wynagrodzenia ale również określenia przewidywanego wpływu ustalonych zasad na sytuację ekonomiczno-finansową spółki.
Na dzień dzisiejszy w Tomaszowie funkcjonuje 5 miejskich spółek. Są to: Oczyszczalnia Ścieków, Zakład Wodno-Kanalizacyjny, ZBiEDiM, TTBS i Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Już niedługo dwie pierwsze zostaną połączone w jeden podmiot, planuje się natomiast powołanie do życia spółki na bazie MZK. Kilka miesięcy temu została powołana również spółka Powiatowe Centrum Zdrowia.
Zarządy w naszych spółkach są (za wyjątkiem Oczyszczalni Ścieków, gdzie funkcjonuje tylko prezes) dwuosobowe.
- Obecnie wynagrodzenia w spółkach ustalane są na podstawie tzw. „ustawy kominowej” – mówi pełnomocnik prezydenta miasta ds. kontroli i nadzoru właścicielskiej Maciej Mieczkowski. – Wysokość wynagrodzenia prezesów i ich zastępców ustala reprezentujący właściciela prezydent Miasta.
Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą maksymalny poziom pensji to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. W ubiegłym roku było to 3.102 zł.
- W naszych spółkach wynagrodzenie ustalone jest jako 2,5-krotność dla prezesów oraz 2 średnie dla zastępców. Czy to jest dużo? Jak na nasze, lokalne warunki nie jest to pensja na pewno mała ale porównując z wynagrodzeniami w sektorze prywatnym, widać dużą rozbieżność w zakresie stanowisk kierowniczych – dodaje nam pełnomocnik prezydenta Zagozdona.
Trudno się z powyższą opinią nie zgodzić z tym jednak zastrzeżeniem, że doboru kadry kierowniczej w podmiotach sektora prywatnego dokonuje się z pominięciem kryteriów politycznych, czego nie można powiedzieć o spółkach, których właścicielem jest samorząd.
Dodatkowym elementem wynagrodzenia członków zarządów są premie w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego uchwalane przez poszczególne rady nadzorcze.
Napisz komentarz
Komentarze