Pierwsza sytuacja miała miejsce kilka dni temu na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Seniorka wpuściła wówczas dwie kobiety do mieszkania lecz gdy zorientowała się, że osoby te w rzeczywistości nie są pracownikami wodociągów ani innej instytucji, zażądała opuszczenia swojego mieszkania zagrażając poinformowaniem sąsiadów i policji. Spłoszone oszustki pospiesznie oddaliły się i co najważniejsze nie zdążyły niczego ukraść.
Niestety kolejna sytuacja nie skończyła się tak szczęśliwie dla innej seniorki z Tomaszowa. Do drzwi jej mieszkania zapukały dwie kobiety, informując iż sprawdzają poprawności działania instalacji wodociągowej oraz stan liczników. Kobieta wpuściła je do mieszkania wskazując kuchnie i łazienkę jako miejsca, do których woda jest doprowadzona. Podczas gdy jedna z kobiet angażowała seniorkę do rozmowy pytając o zegary wodomierza i zawory odcinające dopływ wody, druga z nich plądrowała szafki i szuflady w innym pomieszczeniu. Seniorka dopiero po jakimś czasie od opuszczenia jej mieszkania przez pseudo ,,pracowników wodociągów” zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i kradzieży ,,pod legendą” . W efekcie kobieta utraciła kosztowności o łącznej wartości 10 tysięcy złotych.
Przestępcy stale modyfikują swoje metody działania, próbując znaleźć kolejne ofiary. Najczęściej podszywają się pod pracowników wodociągów, gazowni, elektrowni czy administracji budynków, ale znane są też przypadki gdzie oszuści podają się za pracowników służby zdrowia czy wymiaru sprawiedliwości. Również oferty różnego rodzaju sprzedaży produktów po atrakcyjnie promocyjnej cenie mogą być doskonałą okazją do wykorzystania jej w niecnych celach.
Mechanizm działania oszustów jest absurdalnie prosty. Od pierwszych chwil kontaktu z potencjalną ofiarą usiłują wzbudzić zaufanie i przekonać do dobrych intencji. Gdy już to osiągną, odwracają uwagę domownika prosząc np. o doniesienie ostatniego rachunku lub okazanie dowodu osobistego co odwraca uwagę ofiary i powoduje, że skupia się ona na zadaniu tj. sprawnym dostarczeniu żądanego dokumentu, podczas gdy sprawca plądruje inną część mieszkania w poszukiwaniu kosztowności.
Powinniśmy wiedzieć, że pracownicy wodociągów, zakładu energetycznego lub innej firmy, która dostarcza nam media, powinni spełniać określone standardy, aby zapewnić wiarygodność swojej wizyty. Nim wpuścimy taką osobę do domu, poprośmy ją o pokazanie legitymacji i zweryfikujmy jej dane. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy skontaktować się telefonicznie z instytucją, którą pracownik reprezentuje i dopytać czy osoba o takich personaliach jest jej przedstawicielem oraz czy w tym czasie rzeczywiście wykonuje prace na ich zlecenie.
Wiele instytucji informuje wcześniej o planowanej wizycie (np. listownie, SMS-em, telefonicznie, na stronie internetowej lub jeśli jest to zabudowa wielorodzinna za pośrednictwem administracji).
Pracownicy tych firm nie powinni wchodzić do innych pomieszczeń niż te związane z instalacją do której przyszli.
Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego apelują do wszystkich mieszkańców, by ostrzegali swoich starszych krewnych i sąsiadów przed tego rodzaju oszustwami. Seniorzy są szczególnie narażeni na manipulację i mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, by uczulać ich na metody działania przestępców i przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W przypadku podejrzenia oszustwa lub próby wejścia do mieszkania przez podejrzane osoby, niezwłocznie skontaktuj się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub zgłaszając sprawę na najbliższej komendzie lub w komisariacie.
Napisz komentarz
Komentarze