Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 21:20
Reklama

Zapomniana historia, niczym skamieniały las

W czwartek, 9 listopada 2017 roku, w Miejskim Centrum Kultury, filii Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się spektakl zatytułowany "Skamieniały las. Bitwa łódzka 1914. Niepodległość". Projekt jest realizowany przez zespół rockowo-bluesowy KGBand i Fundację "Polska się upomni" Andrzeja Słowika i Adama Słowika.

Reklama

Spektakl opowiada o zapomnianej bitwie w województwie łódzkim z okresu I wojny światowej. Żołnierze walczyli niedaleko Koluszek Brzezin, Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego. W bitwie tej zginęło ponad 200 tysięcy osób, z czego około 50 tysięcy Polaków. Była to bitwa bratobójcza. Polska była wtedy pod zaborami i Polacy byli wcielani do wojsk rosyjskich, niemieckich i austro-węgierskich i walczyli przeciwko sobie.

 

- Jesteśmy już drugi raz w Tomaszowie Mazowieckim. Tym razem przyjechaliśmy z projektem multimedialnym, któy realizujemy wspólnie z Fundacją "Polska się upomni" Andrzeja i Adama Słowików. Jest to projekt historyczny, opowiadający o zapomnianej bitwie. Odrabiamy w ten sposób zapomnianą lekcję historii. Jak sama nazwa wskazuje, opowiadamy o wydarzeniach z 1914 roku, o których tak naprawdę mało kto wie. Dotyczy ona niemal całego dzisiejszego województwa łódzkiego. Była to największa bitwa manewrowa I Wojny Światowej. Zginęło w niej 200 tysięcy ludzi, w tym prawie 50 tysięcy Polaków - mówi Krzysztof Jerzy Krawczyk, lider grupy KG Band.

 

 

Realizacja spektaklu przyjęła formę opowieści, na którą składa się seria filmów oraz koncert w wykonaniu zespołu „Krawczyk Grand Band”.  Na scenie odbywają się towarzyszące muzyce działania Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych Bartłomieja Lisiaka "Żelazny Orzeł", którą wspomagali młodzi artyści z "Tkacza", a  na ekranie zostało pokazanych wiele zdjęć i filmów z I wojny światowej.

 

Oprawę muzyczną spektaklu stworzyli: Krzysztof Jerzy Krawczyk i Zbigniew Nikodemski do słów Krzysztofa Jerzego Krawczyka i Bogdana Loebla. Wystąpił zespół KG Band w składzie: Krzysztof Jerzy Krawczyk (lider zespołu) – wokal, gitara, Zbigniew Nikodemski – instrumenty klawiszowe, Katarzyna Kołodziejczyk – śpiew, Grzegorz Szelewa – perkusja, Łukasz Jabłoński – gitara akustyczna, Kuba Niedziałek – gitara i Tomasz Kubicki – gitara basowa. Scenariusz napisali Krzysztof Jerzy Krawczyk i Sławomir Macias, a wyreżyserował spektakl Remigiusz Caban. Grupa KG Band już drugi raz gości w naszym mieście. Pierwszy koncert w ich wykonaniu, poświęcony Mirze Kubasińskiej miał miejsce w kwietniu 2017 roku. Zespół przyjechał dzięki Krzysztofowi Jochanowi, właścicielowi Galerii na Wsi Niebrów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj Edek Edek ty to nie mieszkańcy mieszkańcy nie chcą tej drogi na południu co widać na załączonym obrazku. A dlaczego? A dlatego że w żaden sposób jej budowa nie wpłynie na rozwój miasta .... no może tylko kopalni Biała Góra I Grudzień Las.... a przy okazji budowa drogi zniszczy to w co tyle lat inwestowało miasto i jeśli ktoś w końcu nie powie STOP temu szaleństwu to TM czeka powolna śmierć....tak jak nasze rezerwaty przyrody.Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?Autor komentarza: AgataTreść komentarza: Włącz myślenie, masz zalew w Borkach to na co ci baseny?Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: To jest naprawdę sensacja trzeba dzwonić do TVN żeby zrobili reportaż:)Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: mmaggddzziiaaTreść komentarza: A gdzie baseny??Źródło komentarza: Ośrodek Wypoczynkowy w Borkach w opracowaniu koncepcyjnymAutor komentarza: niekolorowoTreść komentarza: Fajnie, że się dzieje w mieście, natomiast warto by było wspomnieć, iż pracownicy MCKu (groty, skansen) zarabiają praktycznie najniższą krajową, a pracują minimum co drugi weekend (sobota-niedziela) i od dłuższego czasu nie mieli żadnych podwyżek mimo, iż były obiecane od początku 2025r. W zamian znajdują się nie małe pieniądze na jakieś dziwne inicjatywy przykł. szycie strojów dla orkiestry na raz.Źródło komentarza: Będzie się działo w kwietniu w Tomaszowie. Sprawdźcie nowy harmonogram!Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: Szanowny Ajdejano! Dopiero teraz spostrzegłem, że popełniłem błąd pytając o wariant północny! Przepraszam! Chodziło mi o lobbowanie za wariantem południowym! Nie mam pojęcia co było przyczyną błędu. Pośpiech?.... W każdym razie pytanie powinno brzmieć: Kto lobbuje za wariantem południowym? Bo odpowiedź na to pytanie może nas przybliżyć do odpowiedzi dlaczego południowy? Ale o tym, jak mówią filmowcy, w następnym odcinku.... ;) Pozdrawiam!Źródło komentarza: Protesty w sprawie S12 trwają. Czy uda się zablokować budowę ekspresówki?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama