W powstaniu kościuszkowskim walczyło ok. 100 tysięcy Polaków. Przeciwnikami byli Rosjanie i Prusy. Rosja była w stanie zmobilizować ponad 300 tysięcy, a Prusy ponad 200 tysięcy żołnierzy. W związku z tym powstanie nie miało żadnych szans na zwycięstwo. Ważne jest jednak samo zaangażowanie walczących w sprawy ojczyzny. Wykład wygłosił profesor Tadeusz Srogosz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
- Walk na terenie Tomaszowa i najbliższej okolicy oczywiście nie było. Natomiast do Powstania przystępowała, zamieszkująca te tereny ludność, głównie szlachta - wyjaśnia prof. Srogosz.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z tłem historycznym, które doprowadziło do wybuchu powstania. Rozmawiano o Konfederacji Barskiej, Sejmie Czteroletnim oraz Konstytucji 3-go Maja, której uchwalenie miało charakter zamachu stanu, ponieważ została przyjęta podczas nieobecności opozycji, a na salę obrad wprowadzono wojsko. Uchwalono wówczas powstanie 100 tysięcznej armii, które nie doszło ostatecznie do skutku. Profesor Srogosz opowiadał o niechęci generałów do księcia Józefa Poniatowskiego.
Kim był Tadeusz Kościuszko? Jakie miał zasługi dla kraju? Czym był Uniwersał Połaniecki? Jak przebiegały bitwy pod Racławicami, Szczekucinem i Maciejowicami? Czy Powstanie musiało zakończyć się klęską? Jakie zbrodnie w Warszawie popełniał generał Suworow? Czy Polki lubiły Rosjan? Czy bez powstań narodowych nie byłoby Państwa Polskiego? Dlaczego Kościuszko nie chciał przewodzić polskiej emigracji? Odpowiedzi na te między innymi pytania znajdziecie oglądając nasz materiał filmowy.
Napisz komentarz
Komentarze