Sezon letni rozpoczęliśmy bardzo mocnym sobótkowym akcentem, ale zanim Sobótka, to najpierw kramy, Kramy Inowłodzkie i „Eko wędrówka w czasy średniowiecza”, które zostały dofinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020, na wniosek Stowarzyszenia Zamek Kazimierzowski-Centrum Kultury w Inowłodzu, zrealizowane przez fundację „Fibula”.
W sobotę 22 czerwca od godziny 11: 00 na Zamku w Inowłodzu królowali odtwórcy historyczni. Kasztelania Inowłodzka we współpracy z Urzędem Gminy Inowłódz oraz Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu przygotowali dla wszystkich gości moc atrakcji średniowiecznych. Można było podziwiać min.: kramy kowala, płatnerza, tkacza, garncarza, wikliniarza, skryby oraz skosztować pysznej kuchni średniowiecznej.
Każdy mógł spróbować swoich sił w warsztatach tańca średniowiecznego, warsztatach wicia wianków oraz podziwiać budowę pieca chlebowego. Kuglarze zabawiali najmłodszych, a zespół Zołotar umilał czas nastrojową muzyką. Swoją aktywność prezentowały panie w biegu dam, rycerze nieprzeciętne umiejętności w potyczkach, łucznicy swoje celne oko w turnieju łuczniczym, a średniowieczny błazen Ruphus Raphus zabawiał publiczność swoimi opowieściami.
Tuż po oficjalnym otwarciu imprezy przez Pana Piotra Pastusiaka Kasztelana Zamku w Inowłodzu, Pana Bogdana Kąckiego Wójta Gminy Inowłódz oraz Panią Kasztelanową Randię Filutowską, Namiestnika Dzielnicy Mazowieckiej i przywitaniu wszystkich bractw biorących udział w imprezie na Kramy Inowłodzkie napadła banda rozbójników. Pan Kasztelan w pośpiechu posłał do boju swoich rycerzy. Po długiej i wyczerpującej walce banda została rozbita, a jej przywódca pojmany, osądzony przez Pana Kasztelana i na Jego rozkaz powieszony na moście zamkowym.
Na szczęście dla napadających była to tylko inscenizacja, jednak niezłomna postawa Kasztelana i Jego Rycerzy wzbudziła podziw wśród widzów. Po atrakcjach zbrojnych przyszedł czas na podsumowanie turniejów oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek sobótkowy. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem niezawodnego Ruphusa Raphusa dokonała wyboru 3 najpiękniejszych wianków.
III miejsce zajął wianek przygotowany przez Panią Monikę Goskę, II miejsce wianek Pań z KGW Brzustów, a I miejsce i tytuł najpiękniejszego wianka sobótkowego zajął wianek Sołectwa Zakościele. Następnie przy dźwiękach muzyki ludowej wykonywanej przez nasze lokalne zespoły, a więc Zespół Ludowy Brzustowianie i Zespół Ludowy Królowanianie rozpoczęliśmy formowanie pochodu sobótkowego. Pochód, pięknie oświetlony pochodniami, wyruszył spod zamku w kierunku rzeki Pilicy ok. godz. 21: 00.
Jak liczną grupę stanowiliśmy tego wieczoru może potwierdzić tylko fakt, że w momencie, gdy prowadzący, a więc Pan Kasztelan i Pan Wójt docierali już nad rzekę, zamykający pochód wyruszali dopiero spod zamku. Nad rzeką swoją opowieścią uraczył wszystkich Pan Marian Leksiński - Flisak Inowłodzki. Wśród uczestników pochodu rozlosowano cenne nagrody. Następnie przy muzyce ludowej wykonywanej przez zespoły Brzustowianie i Królowiane każdy mógł puścić swój wianek z nurtem Pilicy, a Pan Wójt zaprosił na pokaz fire show przygotowany przez Grupę Sarmata z Sandomierza.
Noc, Pilica a tuż przy brzegu niesamowite pokazy mistrzów ognia, które rozpaliły wszystkich do czerwoności. Po skosztowaniu kiełbaski przygotowanej przy sobótkowych ogniskach wszyscy nabrali sił i ruszyli pod scenę letnią, gdzie z Zespołem Quattro bawili się do późnych godzin nocnych. Serdeczne podziękowania dla sponsorów: Crusil sp. z o.o., Global Quantum sp. z o.o. sp. k., Bogumił Koziarski-Usługi Projektowe i Nadzory, Łaski Radosław-Dekarstwo, „Dro-Mar„ Marcin Dróżdż, Klub Sportowy „AMBER”, Kawiarnia Cafe Bona, Karczma Spalska, Hotel Mościcki Resort & Conference, Pizzeria Olimpijska za wsparcie przy organizacji imprezy; dla pracowników Urzędu Gminy Inowłódz, Fundacji Fibula, Kasztelanii Inowłodzkiej, Stowarzyszenia Zamek Kazimierzowski – Centrum Kultury w Inowłodzu, wszystkich biorących udział w konkursie wianków oraz wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Zapraszamy za rok.
Napisz komentarz
Komentarze