Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja z odpowiednio rozmieszczonymi gałęziami, która jest wyposażona w specjalną pompę. Ta rozprowadza solankę. Dzięki temu w środku tworzy się mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Wzmacnia również system odpornościowy.
Zgodnie z zapowiedziami, taka konstrukcja stanie w Tomaszowie Mazowieckim, a dokładnie pojawi się na Skwerze pomiędzy Szpitalem, ul. Graniczna i Jana Pawła II. Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej wprowadzono środki na zaprojektowanie budynku. Zadanie jest dwuletnie
- Jeśli prace projektowe obejmujące m.in. badania geologiczne, przyłącza kanalizacji, wodociągowe, elektryczne, zagospodarowanie terenu, nasadzenia, regulację i pielęgnację zieleni, przebiegną sprawnie to w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z kolejnego obiektu rekreacyjnego - wyjaśnia Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta.
Lokalizacja nie jest przypadkowa i wiąże się z pobliskim szpitalem oraz już powstającą na tym terenie infrastrukturą rekreacyjną i prozdrowotną realizowaną w ramach rządowego programu OSA (Otwarte Strefy Aktywności). Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi, osób starszych. Miejsce to położen jest także przy trasie spacerowej pomiędzy centrum miasta a Grotami Nagórzyckimi.
Kilka lat temu władze miasta teren skwerku zamierzały sprzedać, jednak po konsultacjach z mieszkańcami i artykułach na naszym portalu od tego pomysłu (na szczęście) odstąpiono.
Powietrze w tężni, w wyniku naturalnych ruchów nasyca się jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem czy żelazem i wnika do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Naukowcy porównują przebywanie w tężni ze spacerem nad morzem.
Napisz komentarz
Komentarze