Na wystawie zatytułowanej „Pilica”, dziesięciu autorów z SAP-u: Maria Bunzel, Teresa Dura, Leszek Klama, Lech Kozdrój, Władysława Klimczak, Krystyna Marcinkowska, Czesław Mizerski, Ewa Siniarska, Wiesława Urbańska i Urszula Wojciechowska, zaprezentowało osiemnaście prac plastycznych, które są pokłosiem trzech plenerów organizowanych przez stowarzyszenie na obszarze Nadpilicza.
W czasie wernisażu wystawy odbyło się także spotkanie z Andrzejem Kobalczykiem, związanym z rzeką Pilicą w sposób szczególny i różnorodny. Gość spotkania opowiedział o swojej nowej książce pt. „Z letnikami nad Pilicę” (wydawcą publikacji jest Dom Wydawniczy „Księży Młyn” w Łodzi, a ukaże się w księgarniach na początku listopada). Autor zaprezentował niektóre fotografie zamieszczone w opracowaniu, obrazujące miejsca i architekturę dawnych letnisk i kurortów z terenu Nadpilicza (np. Gustek, Spała, Teofilów, Inowłódz) i interesująco opowiedział o dawnym stylu spędzania wakacyjnych miesięcy przez bywalców tychże letnisk.
Cześć artystyczną wieczoru zakończył „muzycznymi impresjami” na pianinie Lech Kozdrój, który wykonał miedzy innymi utwory „Wspomnienie” Czesława Niemena i „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffaniego”.
Wystawę można oglądać w siedzibie DOK-u do końca listopada.
Cztery zajęły Andrzejowi Kobalczykowi prace nad książką. Bardzo żmudne poszukiwania informacji z dawnych czasopism. Jako ciekawostkę autor wspomniał, że przeczytał bardzo dokładnie 60 roczników Tygodnika Ilustrowanego czyli ponad 3 tysiące egzemplarzy pisma. Jak zawsze Andrzej Kobalczyk docenił pomoc swoich przyjaciół, którzy pomagają mu w wyszukiwaniu różnych wiadomości i zdjęć. I tym razem też podziękował za pomoc: Marianowi Fronczkowskiemu, Jerzemu Wojniłowiczowi, senatorowi Ryszardowi Bonisławskiemu z Łodzi, Tadeuszowi Zarębskiemu, Jerzemu Pawlikowi.
Wiele fotografii dotyczących dawnych kurortów i letnisk, które znajdują się w książce zaprezentował autor na spotkaniu i bardzo interesująco opowiadał o tym, jak dawniej ludzie spędzali wakacje. Szczególne miejsce w książce zajmuje inowłodzka stacja klimatyczno-leśna, gdzie w latach 1907-1914 w okresie letnim przebywał Julian Tuwim.
Na zakończenie spotkania swoje "Impresje muzyczne" zaprezentował Lech Kozdrój. Zagrał na pianinie kilka znanych utworów, między innymi "Wspomnienie" Czesława Niemena i "Moon River" z filmu "Śniadanie u Tiffaniego".
Napisz komentarz
Komentarze