Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 20:53
Reklama

PRZEWODNIK PO TOMASZOWSKIM GETCIE

Istniejące w latach 1940-1942 w Tomaszowie Mazowieckim getto skupiało około 15 tysięcy Żydów. Po jego likwidacji na przełomie października i listopada 1942 roku powstał obóz pracy przymusowej (tzw. "małe getto"), w którym pozostało kilkaset osób. Jedną z nich była, pochodząca z Gdańska, dziewiętnastoletnia wówczas Mira Ryczke. Nazwała ona getto „wielkim domem żałoby”, opisując w swoich powojennych wspomnieniach liczne akcje wymierzone w ludność żydowską – w 1942 roku rozstrzelano członków Żydowskiej Rady Starszych i policjantów, w 1943 roku lekarzy. Ci, którzy nie zginęli w getcie, zostali wysłani do obozu koncentracyjnego w Treblince (po likwidacji getta) lub do obozu pracy przymusowej w Bliżynie (po likwidacji „małego getta”).

Ocalali bardzo często dzielili się swoimi wojennymi doświadczeniami – poprzez wywiady udzielane Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie lub Jad Waszem w Jerozolimie oraz poprzez publikacje. Tomaszowskie getto pojawiało się zarówno w polsko, jak i anglojęzycznych wspomnieniach tomaszowian i Żydów spoza Tomaszowa, którzy w okresie okupacji znaleźli się w tomaszowskim getcie. Swoje przeżycia w formie książkowej opisała wspomniana Mira Ryczke, jak również Zenon Neumark, Ignacy Bierzyński-Burnett, Samuel Talman (rękopis), Rena Margulies-Chernoff oraz najmłodsze tomaszowianki spośród ocalałych: Tola Grossman, Fryda Tenenbaum i Rutka Hyams.

Reklama

Getto stało się również głównym tematem i przestrzenią opowieści listów słanych podczas wojny przez nastoletniego Lutka Orenbacha. Wszystkie testimonia odsłaniają realia życia w getcie – z jednej strony pogarszające się warunki bytowe, głód, rozstrzeliwania; z drugiej strony podejmowane próby aktywności społeczno-kulturalnej, takiej jak teatr, organizacje młodzieżowe, tajne nauczanie.

Gromadząc zachowane materiały źródłowe oraz rozmowy i wspomnienia ocalałych, dr Justyna Biernat przygotowuje polsko-angielski przewodnik po getcie Tomaszowa Mazowieckiego. Przewodnik będzie zawierał najważniejsze informacje dotyczące getta wraz z mapą i wybranymi fotografiami. Obok przewodnika zostaną przeprowadzone warsztaty poświęcone historii tomaszowskiego getta oraz spacer edukacyjny. Projekt dr Justyny Biernat jest współfinansowany przez Forum Dialogu.

Przewodnik ukaże się w październiku bieżącego roku, zostanie wydany przez Fundację Pasaże Pamięci i będzie udostępniany nieodpłatnie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MS 20.05.2020 20:15
Życzę pani Justynie powodzenia!

Reklama
Edek 19.05.2020 21:02
Chciałbym dowiedzieć się kiedy powstał cmentarz żydowski-kierkut? oraz jaka była tam łączna liczba grobów-pochówków aż do wybuchu 2 wojny światowej

stary tomaszowiak 20.05.2020 22:05
Kirkut powstał około roku 1830, na terenach które wtedy znajdowały się poza granicami miasta. Natomiast około roku 1860 zaczęto na północ od Kirkuta wydzielać teren pod Cmentarz Rzymskokatolicki i Ewangelicki. Co do liczby pochówków na Kirkucie, znawcy tematu szacują na około 90 tys, do czasu wybuchu II Wojny Światowej.

Yula 30.06.2020 19:11
Kirkut

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: S12 bzduraTreść komentarza: S12 to wielki wał i bubel puszczony między zabudowaniami i najbardziej atrakcyjnymi wsiami. Nie ma to żadnej promocji dla miasta wręcz przeciwnie nie odciąży go od nadmiaru "ciężkiego transportu". Za to idealnie zniszczy życie ludzi i wielu rodzin gdzie domy znajdują się bezpośrednio na trasie lub w bliskim położeniu. Władze wiedziały od x lat gdzie pójdzie droga a wydawały zgody na zabudowy. Sama jestem w sytuacji gdzie wydałam oszczędności życia, poświęciłam czas i własne zdrowie żeby wszystko doprowadzić do porządku. W zamian za to dostaje autostradę przez środek działki. Nie interesują mnie żadne pieniądze w zamian za poniesioną stratę. Są rzeczy których się kupić nie da! Zostaliście wybrani przez obywateli i jeśli nie potraficie nas bronić -zniesiemy was ze stanowisk gdzie napychacie sobie kabzy naszymi pieniędzmi.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Żałosna staje się ta nasza polityka od krajowej po gminną. Chaos, bałagan brak znajomości prawa i przepisów oraz powszechne politykierstwo. Od zawsze byłem zdania, że wszystkie funkcje z wyboru należy ograniczyć do dwu kadencji. Jak patrze na tych wiecznych radnych , posłów czy senatorów to głęboko się zastanawiam kto na nich głosuje, przecież wielu z nich jest tak żałosnych.Źródło komentarza: Czy decyzja radnych A. Witczaka odbierze miastu środki unijne?Autor komentarza: ...)Treść komentarza: policjant zawsze na służbie..pamiętajcieŹródło komentarza: Policjant po służbie udaremnił jazdę pijanemu kierowcyAutor komentarza: Wyborca...Treść komentarza: Nie tylko podwyżki. Gigantyczne premie ..co miesiąc...W księgowości jest audyt..może nie było im jednak po drodze z uczciwością.Źródło komentarza: Szpital nie dostanie pieniędzy na blok operacyjnyAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: A ja to już bym się nie krył tylko wszystko Niemcom oddał:(Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS Technics
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama