Pierwsze wzmianki o wsi Twarda pojawiły się w XIV wieku. 29 czerwca 1367 roku w Wolborzu podpisany został akt lokacyjny miejscowości. Założycielem miejscowości był biskup kujawski Zbylut z Gołczyńca. Obecnie Twarda należy do parafii świętej Anny w Smardzewicach.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Arkadiusz Gajewski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bartłomiej Matysik i Barbara Robak, członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
Franciszek Szmigiel, wójt gminy Tomaszów Mazowiecki na ręce Marianny Mierzwy, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Smardzewicach, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Piotra Bezata i sołtysa, Sławomira Wawrzyńczyka przekazał czek na kwotę 50 tysięcy złotych.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości przesili pod tablicę upamiętniającą Twardą. Aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz w imieniu społeczności wsi Twarda ufundowany został nowy krzyż i tablica upamiętniająca 650-lecie wsi, którą ksiądz uroczyście poświęcił.
Zaprezentowany został program artystyczny zatytułowany "Międzypokoleniowe występy artystyczne". Jako pierwszy wystąpił zespół ludowy z Twardej, "Sami Swoi".
Następnie przedstawienie pt. "Zamieszanie w krainie bajek", w którym aktorami byli meszkańcy Twardej, przygotowane zostało pod kierunkiem pracownika Biblioteki w Smardzewicach, Anny Wawrzyńczyk.
Po teatrze wystąpiły Maria i Natalia Mierzwa, studentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. "Sami Swoi" zaprezentowali widowisko obrzędowe zatytułowane "Wesele w Twardej".
Część kulinarną przygotowały panie z KGW w Twardej, pod kierunkiem Haliny Michalczyk i Marii Lalek. Specjalnie na uroczystość został przygotowany ogromny tort, że każdy uczestnik uroczystości miał możliwość spróbowania. Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół Akantus, który zajął pierwsze miejsce Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi.
Na zakończenie części oficjalnej Franciszek Szmigiel przekazał mieszkańcom miłą wiadomość. Od 1 stycznia 2018 roku komunikacja miejska będzie dla mieszkańców gminy Tomaszów Mazowiecki podobnie jak dla tomaszowian nieodpłatna.
Uroczystość finansowana była przez gminę Tomaszów Mazowiecki i Samorząd Województwa Łódzkiego, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie
Napisz komentarz
Komentarze