Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 12:51
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Prof. Izdebski: idee humanizacji w medycynie są nam dziś szczególnie potrzebne

Przed 30 laty ukazało się opracowanie „Uniwersalizm i medycyna” pod redakcją prof. Kazimierza Imielińskiego. Zawarte w tej publikacji idee związane z humanizacją w medycynie są nam dziś szczególnie potrzebne - powiedział PAP prof. Zbigniew Izdebski.

Specjalista jest kierownikiem Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz szefem Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przewodniczący komitetu naukowego Kongresu Humanizacji Medycyny zaznacza, że w ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie. Jednak humanizacja medycyny nie jest przeciwstawna postępowi medycznemu i nowoczesnym technologiom medycznym.

PAP: W dniach 9-10 czerwca odbędzie się w Warszawie I Kongres Humanizacji Medycyny, organizowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Agencji Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Nawiązuje on do 30. rocznicy wydania przez UW opracowania „Uniwersalizm i medycyna” pod redakcją nieżyjącego już prof. Kazimierza Imielińskiego, założyciela i prezesa Polskiej Akademii Medycyny, jak też Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera.

Prof. Zbigniew Izdebski: Prof. Kazimierz Imieliński zorganizował kilkanaście sympozjów poświęconych idei humanizacji medycyny, w których łącznie uczestniczyło aż 28 laureatów Nagrody Nobla z różnych dziedzin nauki, w tym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Tematyka humanizacji medycyny poruszana była z różnych perspektyw, a omawiane wtedy idee nie straciły na swej aktualności. Chodziło w nich o relacje między personelem medycznym i pacjentem, jak i o filozofię oraz technikę leczenia, a także o to, jak ważna w procesie leczenia jest osobowość lekarza.

PAP: Te idee nic nie straciły na swej aktualności, wręcz przeciwnie: są jeszcze ważniejsze. Pandemia jeszcze bardziej je uwypukliła.

Prof. Z. Izdebski: Nie mam co do tego wątpliwości. W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie. Jednak humanizacja medycyny nie jest przeciwstawna postępowi medycznemu i nowoczesnym technologiom medycznym. Nawiązuje do medycyny opartej na dowodach, postępie wiedzy oraz działaniach koncentrujących się na filozofii myślenia o człowieku, z uwzględnieniem poszanowania, godności, autonomii i praw pacjenta. Chodzi jedynie o to, żeby mimo rożnych uwarunkowań i trudności nie zapominać o tym, jak ważny jest pacjent w procesie leczenia.

PAP: Nie zapominajmy też o lekarzach i kadrze medycznej. Znowu przypomina mi się pandemia i trud, jaki ponieśli pracownicy medyczni.

Prof. Z. Izdebski: Humanizacja medycyny wiąże się z dobrem pacjenta, ale także z odpowiedzialnością za pracowników ochrony zdrowia. Bo przecież ich kondycja psychofizyczna wpływa na relacje z pacjentem i sam proces leczenia. Oczywiście o sytuacji lekarzy, o warunkach, w jakich u nas pracują, nie możemy zapominać.

PAP: Jaki wpływ na te relacje ma coraz większa technicyzacja medycyny?

Prof. Z. Izdebski: Kongres Humanizacji Medycyny otworzy wykład inauguracyjny pn. „Humanizm a innowacje w medycynie”, który wygłosi prof. Maria Siemionow. Będzie on dotyczył nowych technologii w chirurgii rekonstrukcyjnej i transplantologii oraz nowych terapii komórkowych w aspekcie humanizmu, jak i etyki lekarskiej zgodnej z przysięgą Hipokratesa. Jego głównym przesłaniem jest to, że między jednym a drugim nie ma sprzeczności, a te dwa podejścia się nie wykluczają. Przypomnę, że prof. Siemionow pierwsza w USA przeprowadziła przeszczep twarzy i nie mogłaby tego dokonać bez postępu technologicznego. Jednocześnie pomogła pacjentce, u której wykonała ten skomplikowany zabieg. Dzięki takim zabiegom przywraca się bowiem pacjentom m.in. poczucie wartości i godności.

PAP: Lekarze narzekają, że jest ich za mało, a pacjentów zgłasza się do nich bardzo dużo i nie mogą poświęcić im zbyt dużo czasu. W efekcie wszyscy są niezadowoleni i sfrustrowani. Czy w tych warunkach jest jeszcze miejsce na humanizację medycyny?

Prof. Z. Izdebski: Jak najbardziej jest miejsce, co więcej w tej trudnej sytuacji jeszcze bardziej potrzebna jest dobra umiejętność komunikacji w relacjach lekarza z pacjentem, jak też z innymi pracownikami ochrony zdrowia. To bardzo ważne w procesie leczenia i nie można o tym zapominać, bez względu na uwarunkowania i czas. Dzięki lepszej komunikacji można od pacjenta uzyskać więcej ważnych informacji i wówczas udzielić mu lepszego wsparcia.

PAP: Lepszego komunikowania można się nauczyć, na przykład na studiach medycznych? Może decydują o tym pewne predyspozycje osobowościowe lekarza i innych pracowników medycznych? Kiedyś mówiło się o powołaniu, dziś nawet strach o tym wspomnieć.

Prof. Z. Izdebski: Tak, na pewno wiele zależy od osobowości lekarza, od jego empatii. Jednak budując profesjonalizm nie możemy bazować tylko na osobistych zasobach dlatego chcemy, aby każdy pracownik ochrony zdrowia miał szansę nauczyć się profesjonalnego komunikowania się zarówno z pacjentami jak i w zespole. Pewne umiejętności w komunikowaniu się z pacjentami też są potrzebne i tego można się nauczyć, podobnie jak wielu innych zdolności. Uważam, że można je wypracować w procesie kształcenia na studiach medycznych. Chcemy przekonać, że tego można nauczać zarówno na studiach medycznych, jak i w kształceniu podyplomowym. Podczas Kongresu będziemy o tym rozmawiać, ponadto zostaną również zaprezentowane propozycje zmian w zakresie standardów kształcenia rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Przedstawimy wyniki badań, które pokazują, że są to umiejętności, których można się nauczyć.

PAP: Lekarze nie są jednak przekonani o tym, że lepsza komunikacja przekłada się na lepszą opiekę medyczną. Ujawnił to opublikowany niedawno raport „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami” specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem medyków komfort i zadowolenie pacjenta to czynniki, które „tylko” pośrednio wpływają na efektywność leczenia i są na dole listy ich priorytetów.

Prof. Z. Izdebski: Wiele czynników składa się na proces leczenia i zdrowienia człowieka. Medycyna powinna mieć zatem wymiar holistyczny, a na pacjenta trzeba spojrzeć całościowo. To nie jest nic nowego, wiadomo o tym od dawna, ale w tym zabieganiu i braku czasu często o tym zapominamy.

PAP: Co dla pacjenta jest najważniejsze?

Prof. Z. Izdebski: Pacjent musi mieć poczucie, że jest przez lekarza wysłuchany i zrozumiany, musi jednak otrzymać też zrozumiałe dla niego informacje. Pacjent powinien mieć odwagę pytać lekarza o różne kwestie, bez poczucia lęku. Wielu chorych ma obawę, by jeszcze o coś zapytać, gdyż lekarz nie ma czasu albo trudno się z nim komunikować.

PAP: Są też pacjenci roszczeniowi - zmora lekarzy.

Prof. Z. Izdebski: Tak, ale musimy odróżnić pacjenta roszczeniowego od pacjenta świadomego swoich praw, zatroskanego swoim zdrowiem. Taki pacjent potrzebuje przede wszystkim uważności. Do lekarza coraz częściej przychodzą tacy świadomi pacjenci, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, co im dolega i jakie będą zastosowane procedury leczenia. W kierunku poprawy relacji między pracownikami medycznymi a pacjentem zmierzają też liczne inicjatywy podejmowane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas kongresu będziemy o tym wszystkim dyskutować. (PAP)

Rozmawiał Zbigniew Wojtasiński  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Wprowadzono ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych przez weekendW lasach sucho. Zdarzają się pożaryOgień w LuboszewachNoc Muzeów: sprawdź co się będzie działo w Tomaszowie!Rusza rekrutacja do żłobkaKochanym mamomVIII Krajowy Kongres SekretarzySolidna wygrana na NowowiejskiejCo się stało w PCAS-ieRodzinny piknik w MCK Za PilicąPółkolonie z MCK-iem – ruszyły zapisy!Uczczą patrona w PCAS
Reklama
III RUNda Żubra III RUNda Żubra III RUNda Żubra 19.05.2024, Spała - Półmaraton biegowy i Nordic Walking Już 19 maja w Spale odbędzie się III edycja RUNdy Żubra, impreza biegowo-marszowa w ramach której rozegrane zostaną następujące dystanse i konkurencje:Start Główny:- Półmaraton biegowy  21 km( 2 pętle po 10,7 km)- Półmaraton Nordic Walking 21 km ( 2 pętle po 10,7 km)Start towarzyszący:- 5 km bieg- 5 km Nordic WalkingTrasa obydwu dystansów w 95% wyznaczona jest po leśnych duktach i ścieżkach Spalskiego Parku Krajobrazowego, a START I META znajdują się w centrum Spały na placu głównym. Zawodnicy rywalizują w kategoriach OPEN K/M i wiekowych K/M. Przygotowano następujące kategorie wiekowe: K/M20 (16-29lat), K/M30 (30-39lat),  K/M40 (40-49lat), K/M50 (50-59lat), M/K 60+.Do swoich startów zapraszamy również dzieci, które będą rywalizować w 4 grupach wiekowych:- dzieci do lat 7  - 300 m- dzieci 8-10 lat – 600 m- dzieci 11-13 lat – 1000 m- młodzież 14-16 lat -  1000 mNa zwycięzców podium w każdej kategorii wiekowej dziewcząt i chłopców czekają atrakcyjne nagrody, dodatkowo wszyscy uczestnicy startów dzieci wezmą udział w losowaniu nagród ze sceny.ZAPISY I REJESTRACJAWszystkich zainteresowanych startem w zawodach zapraszamy do rejestracji na stronie www.rundazubra.pl.Na wszystkich uczestników biegu czekają atrakcyjne pakiety startowe :Dzieci w pakiecie startowym otrzymują :- okolicznościową koszulkę biegu- komin biegowy- Kupon na pyszne lody od Carska Wieża- pamiątkowe drzewko do posadzenia od Nadleśnictwo Spała, Lasy Państwowe- numer startowy z chipem do pomiaru czasu- medal na mecieDorośli w pakiecie startowym otrzymują:-Numer startowy z chipem do elektronicznego pomiaru czasu-Gadżet z logo biegu- upominki od sponsorów- Kupon na Pasta Party w dniu 18.05 ( Zabujana Pizza Bar w Spale)- Pamiątkowy medal na mecie- Poczęstunek po biegu, owoce, woda, izotonik PASTA PARTYWszystkich półmaratonu i biegu na 5 km zapraszamy do udziału w bezpłatnym Pasta Party w sobotę 18 maja.O SPALESpała to miejscowość niewielka, ale za to z ogromną sportową historią. To tutaj znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który wyszkolił już wiele pokoleń polskich czołowych lekkoatletów. Otaczające Spałę lasy stwarzają idealne warunki do uprawiania sportu, do tego wszechobecna cisza i spokój sprawiają że warto tu biegać i wypoczywać jednocześnie.Organizator imprezy:Be AlivePatronat Honorowy:Gmina InowłódzSponsor Główny:Bank Pekao S.A.Sponsorzy Strategiczni:Westlab, One OrganicData rozpoczęcia wydarzenia: 19.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AgaTreść komentarza: La Gomera? Naprawdę?Źródło komentarza: Co warto zobaczyć podczas wycieczki zorganizowanej na Maderze ?Autor komentarza: MawinaTreść komentarza: Ohydny artykuł, jak można pisać takie brednie.Źródło komentarza: Aktywiści z wyrokami i prokuratorskimi zarzutamiAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: to nadal motoch u "władzy'-pozbawiony zasad moralnych i intelektualnych-dbaja tylko o swoje koryto-chamstwo i prostactwo.....po co głupi i naiwni obywatele ida na te "wybory"-to przecierz ...farsa ..i fałsz...Źródło komentarza: Kto znajdzie się w Radzie Powiatu Tomaszowskiego?Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: to "wszystko'-to kolejny motłoch-pozbawiony zasad intelektualnych....dbaja tylko o swoje koryto...wybrali sie sami bo sfałszowali po raz kolejny "wybory"......Źródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: saraTreść komentarza: panie Mariuszu coś pan taki wściekle zażarty na porządnego człowieka jakim niewątpliwie jest pan poseł WitczakŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ewelina: to jest to, o co nam chodzi. Pisząc: "nam" , mam na myśli tych, którzy mają takie informacje, jak Ty. Teraz p. Terenia odwraca ode mnie wzrok, kiedy na rynku (w godzinach pracy jej i jej Lesia) przyjeżdża na zakupy. Do niedawna inaczej to wyglądało. Ta pani była bardzo miła dla mnie i chętnie mi się odkłaniała. Dzisiaj jestem dla niej wrogiem. Takie czasy.... PS. Jednak pozostaje pytanie: skąd ta baburica wie, że ten wredny Ajdejano, to jestem ja....!? Ja tę zagadkę znam, ale nie będę się chwalił, skąd ją znam.Źródło komentarza: W Radzie Miejskiej karty rozdane?
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama