Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 04:26
Reklama
Reklama

Prof. Izdebski: idee humanizacji w medycynie są nam dziś szczególnie potrzebne

Przed 30 laty ukazało się opracowanie „Uniwersalizm i medycyna” pod redakcją prof. Kazimierza Imielińskiego. Zawarte w tej publikacji idee związane z humanizacją w medycynie są nam dziś szczególnie potrzebne - powiedział PAP prof. Zbigniew Izdebski.

Specjalista jest kierownikiem Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz szefem Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przewodniczący komitetu naukowego Kongresu Humanizacji Medycyny zaznacza, że w ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie. Jednak humanizacja medycyny nie jest przeciwstawna postępowi medycznemu i nowoczesnym technologiom medycznym.

PAP: W dniach 9-10 czerwca odbędzie się w Warszawie I Kongres Humanizacji Medycyny, organizowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Agencji Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Nawiązuje on do 30. rocznicy wydania przez UW opracowania „Uniwersalizm i medycyna” pod redakcją nieżyjącego już prof. Kazimierza Imielińskiego, założyciela i prezesa Polskiej Akademii Medycyny, jak też Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera.

Prof. Zbigniew Izdebski: Prof. Kazimierz Imieliński zorganizował kilkanaście sympozjów poświęconych idei humanizacji medycyny, w których łącznie uczestniczyło aż 28 laureatów Nagrody Nobla z różnych dziedzin nauki, w tym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Tematyka humanizacji medycyny poruszana była z różnych perspektyw, a omawiane wtedy idee nie straciły na swej aktualności. Chodziło w nich o relacje między personelem medycznym i pacjentem, jak i o filozofię oraz technikę leczenia, a także o to, jak ważna w procesie leczenia jest osobowość lekarza.

PAP: Te idee nic nie straciły na swej aktualności, wręcz przeciwnie: są jeszcze ważniejsze. Pandemia jeszcze bardziej je uwypukliła.

Prof. Z. Izdebski: Nie mam co do tego wątpliwości. W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie. Jednak humanizacja medycyny nie jest przeciwstawna postępowi medycznemu i nowoczesnym technologiom medycznym. Nawiązuje do medycyny opartej na dowodach, postępie wiedzy oraz działaniach koncentrujących się na filozofii myślenia o człowieku, z uwzględnieniem poszanowania, godności, autonomii i praw pacjenta. Chodzi jedynie o to, żeby mimo rożnych uwarunkowań i trudności nie zapominać o tym, jak ważny jest pacjent w procesie leczenia.

PAP: Nie zapominajmy też o lekarzach i kadrze medycznej. Znowu przypomina mi się pandemia i trud, jaki ponieśli pracownicy medyczni.

Prof. Z. Izdebski: Humanizacja medycyny wiąże się z dobrem pacjenta, ale także z odpowiedzialnością za pracowników ochrony zdrowia. Bo przecież ich kondycja psychofizyczna wpływa na relacje z pacjentem i sam proces leczenia. Oczywiście o sytuacji lekarzy, o warunkach, w jakich u nas pracują, nie możemy zapominać.

PAP: Jaki wpływ na te relacje ma coraz większa technicyzacja medycyny?

Prof. Z. Izdebski: Kongres Humanizacji Medycyny otworzy wykład inauguracyjny pn. „Humanizm a innowacje w medycynie”, który wygłosi prof. Maria Siemionow. Będzie on dotyczył nowych technologii w chirurgii rekonstrukcyjnej i transplantologii oraz nowych terapii komórkowych w aspekcie humanizmu, jak i etyki lekarskiej zgodnej z przysięgą Hipokratesa. Jego głównym przesłaniem jest to, że między jednym a drugim nie ma sprzeczności, a te dwa podejścia się nie wykluczają. Przypomnę, że prof. Siemionow pierwsza w USA przeprowadziła przeszczep twarzy i nie mogłaby tego dokonać bez postępu technologicznego. Jednocześnie pomogła pacjentce, u której wykonała ten skomplikowany zabieg. Dzięki takim zabiegom przywraca się bowiem pacjentom m.in. poczucie wartości i godności.

PAP: Lekarze narzekają, że jest ich za mało, a pacjentów zgłasza się do nich bardzo dużo i nie mogą poświęcić im zbyt dużo czasu. W efekcie wszyscy są niezadowoleni i sfrustrowani. Czy w tych warunkach jest jeszcze miejsce na humanizację medycyny?

Prof. Z. Izdebski: Jak najbardziej jest miejsce, co więcej w tej trudnej sytuacji jeszcze bardziej potrzebna jest dobra umiejętność komunikacji w relacjach lekarza z pacjentem, jak też z innymi pracownikami ochrony zdrowia. To bardzo ważne w procesie leczenia i nie można o tym zapominać, bez względu na uwarunkowania i czas. Dzięki lepszej komunikacji można od pacjenta uzyskać więcej ważnych informacji i wówczas udzielić mu lepszego wsparcia.

PAP: Lepszego komunikowania można się nauczyć, na przykład na studiach medycznych? Może decydują o tym pewne predyspozycje osobowościowe lekarza i innych pracowników medycznych? Kiedyś mówiło się o powołaniu, dziś nawet strach o tym wspomnieć.

Prof. Z. Izdebski: Tak, na pewno wiele zależy od osobowości lekarza, od jego empatii. Jednak budując profesjonalizm nie możemy bazować tylko na osobistych zasobach dlatego chcemy, aby każdy pracownik ochrony zdrowia miał szansę nauczyć się profesjonalnego komunikowania się zarówno z pacjentami jak i w zespole. Pewne umiejętności w komunikowaniu się z pacjentami też są potrzebne i tego można się nauczyć, podobnie jak wielu innych zdolności. Uważam, że można je wypracować w procesie kształcenia na studiach medycznych. Chcemy przekonać, że tego można nauczać zarówno na studiach medycznych, jak i w kształceniu podyplomowym. Podczas Kongresu będziemy o tym rozmawiać, ponadto zostaną również zaprezentowane propozycje zmian w zakresie standardów kształcenia rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Przedstawimy wyniki badań, które pokazują, że są to umiejętności, których można się nauczyć.

PAP: Lekarze nie są jednak przekonani o tym, że lepsza komunikacja przekłada się na lepszą opiekę medyczną. Ujawnił to opublikowany niedawno raport „Dobre relacje personelu medycznego z pacjentami” specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem medyków komfort i zadowolenie pacjenta to czynniki, które „tylko” pośrednio wpływają na efektywność leczenia i są na dole listy ich priorytetów.

Prof. Z. Izdebski: Wiele czynników składa się na proces leczenia i zdrowienia człowieka. Medycyna powinna mieć zatem wymiar holistyczny, a na pacjenta trzeba spojrzeć całościowo. To nie jest nic nowego, wiadomo o tym od dawna, ale w tym zabieganiu i braku czasu często o tym zapominamy.

PAP: Co dla pacjenta jest najważniejsze?

Prof. Z. Izdebski: Pacjent musi mieć poczucie, że jest przez lekarza wysłuchany i zrozumiany, musi jednak otrzymać też zrozumiałe dla niego informacje. Pacjent powinien mieć odwagę pytać lekarza o różne kwestie, bez poczucia lęku. Wielu chorych ma obawę, by jeszcze o coś zapytać, gdyż lekarz nie ma czasu albo trudno się z nim komunikować.

PAP: Są też pacjenci roszczeniowi - zmora lekarzy.

Prof. Z. Izdebski: Tak, ale musimy odróżnić pacjenta roszczeniowego od pacjenta świadomego swoich praw, zatroskanego swoim zdrowiem. Taki pacjent potrzebuje przede wszystkim uważności. Do lekarza coraz częściej przychodzą tacy świadomi pacjenci, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, co im dolega i jakie będą zastosowane procedury leczenia. W kierunku poprawy relacji między pracownikami medycznymi a pacjentem zmierzają też liczne inicjatywy podejmowane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas kongresu będziemy o tym wszystkim dyskutować. (PAP)

Rozmawiał Zbigniew Wojtasiński  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Narzędzia diagnostyczne wspierające pracodawców w promocji zdrowia personelu Ponad 53% średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że dba o to, by ich kultura organizacyjna znacząco sprzyjała zdrowiu pracowników. Wynika to z deklaracji kadry zarządzającej zdrowiem i dobrostanem w tych firmach, zebranych w ogólnopolskim badaniu Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, zakończonym w listopadzie br. Reprezentatywna próba badawcza liczyła 1032 organizacje i odzwierciedlała ich strukturę branżową, kategorię wielkości zatrudnienia oraz lokalizację w podziale wojewódzkim.Data dodania artykułu: 17.12.2024 10:01 Wszystko, co musisz wiedzieć o betonomieszarkach W nowoczesnym budownictwie betonomieszarki odgrywają kluczową rolę. Zapewniają transport i jednorodność mieszanki betonowej, co ma zasadnicze znaczenie dla jakości pracy.Data dodania artykułu: 16.12.2024 16:47 Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47
Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54 Raport: w tym roku mniej Polaków ma zadłużyć się na organizację Świąt Bożego Narodzenia Co dziesiąty badany deklaruje, że w tym roku zadłuży się, by zorganizować święta; kilka lat temu było to nawet 20 proc. społeczeństwa - wskazują autorzy badania "Świąteczne zadłużenie Polaków". Dodano, że paradoksalnie pożyczkę na święta najczęściej zaciągną ci lepiej zarabiający.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:42
Reklama
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama